• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Microsoft Windows Update Dosyalarını (.msu) Hepsini Tek Sefer'de Manuel Nasıl Yüklenebilir?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

Bundan iki gün önce, yeni kurduğum sistemi güncelleştirmek için daha önce'den indirmiş olduğum (2015 yılında) Windows Update .msu dosyalarını önceden tek tek elle yüklüyordum bu şekilde 2-3 günde sistemi güncelleştiriyordum.

1636122276583.png

Bu durum bana ilerleyen yaşımdan dolayı artık işkence haline dönüşmeye başlayınca, harıl harıl internet'de yabancı kaynaklarda bu dosyaları tek seferde yükleme yapabilecek bir betik (programlama dosyası) aramaya başladım ama bulamadım.

Birkez'de
Kod:
www.sordum.net
adlı pc bilgilendirme sitesine baktım umutsuzca, ve buldum....Ama işe yaramamıştı çünkü betik Windows 10 için yapılandırılmıştı ve Windows 7 'de çalışmıyordu.(Aşağıdaki ekran görüntüsü)

1636122145750.png

Sonra olanlar oldu, 20 yıllık Windows Tecrübesi işin içine girdi, ve bu kodları kullanarak yeni bir üçlü yükleme mekanizması oluşturdum......

Şimdi bunu nasıl yaptığımı sizlere adım adım açıklayacağım.Bize gerekli olan bir Microsoft Not Defteri yada üçüncü parti bir metin editörü (Notepad2 yada Notepad ++ gibi)

Adım-1 :

Boş bir not defteri açın , aşağıdaki kodları kopyala-yapıştır ile aktarın.

Kod:
@Echo Off
@COLOR 1A
title: Guncelleme Paketi

SET mypath=%~dp0
cd /d %mypath%

for %%U in (*.exe *.msu *.msi *.cab) DO (
    Echo %%U Kuruluyor
    Start /Wait %%U /quiet /norestart

Şimdi bu aktarılan ifadeyi ;

Dosya Adı : as
Dosya Uzantısı :cmd
şeklinde masaüstünüze kayıt edin.

Not:

"as" kelimesi Windows Fonksiyon Termilojisinde "Fark, yada Farklı olan " demektir,makine kodu olarak......

Aşağıdaki görünmelidir.

1.jpg

Adım-2 :

Gene bir boş not defteri açın ve Farklı Kaydet ile ;

Dosya Adı : Kur
Dosya Uzantısı : bat

olacak şekilde kayıt edin .... (İçi boş olacak....)

Aşağıdaki gibi görünmelidir.

2.jpg

Adım-3:

Son adım olarak, birkez daha boş bir not defteri açın ve aşağıdaki kodları "İmport"(ekleyin) edin.Ve Farklı Kaydet ile

Dosya Adı : listele
Dosya Uzantısı : bat

olacak şekilde masaüstüne kayıt edin.

Kod:
REM Created by velociraptor - 18.06.2016
REM www.sordum.net

@echo off
SET mypath=%~dp0
cd /d %mypath%
for /r . %%g in (*.msu *.cab *.exe *.msi) do echo %%~nxg >> liste.txt
for /f %%i in (liste.txt) do echo Start /wait %%i /quiet /norestart >> kur.bat
echo EXIT>> kur.bat
del liste.txt
Start kur.bat

Not:

Kodlamaların oluşturulması, yukarıdaki koder'e ait olduğundan, "Telif Hakları" yönünden ve ahlaki olarak belirtilmesi elzemdir.Hiç kimse , bir başkasının emeğinin üzerine çöküp kendisi yapmış gibi yayınlayamaz....!!! Böyle yapanlar bana göre şe......sizdir.Sizler böyle olmayın...!!! :)

Aşağıdaki gibi görünmelidir.

3.jpg

FİNAL ADIM:

as.cmd
kur.bat
listele.bat

Yukarıdaki bu üç dosya Windows Upadet dosyalarının bulunduğu dizinin içinde olmalıdır.

4.jpg
Bu üç dosyanın içindeki dizine Windows Update .msu dosyaları kopyala-yapıştır yapın....

Peki hangi betik dosyasını çalıştıracağım diyorsanız, asla kur.bat ile as.cmd betik dosyalarını çalıştırmayacaksınız.Burada yönetici olarak çalıştırılacak olan dosya "listele.bat" dosyasıdır.

Sonuç:

Ekran Alıntısı.PNG

Önce listele.bat cmd ekranı açılacak, as.cmd dosyasını okuyacak, sonra kur.bat cmd ekranından .msu dosyalarını sistem'e kuracak, kurduğu dosyasının logunu, kur.bat dosyasına yazacak......

Sonuç - 2 :

Ekran Alıntısı2.PNG

Tarkan_Dost ve BlueLife 'a buradan teşekkürler, onlar olmasaydı, bu Windows Vista/7/8.1 Windows Update yükleme mekanizmasını asla oluşturamazdım....!!!

Not:

Bu üçlü mekanizmayı defalarca kullanabilmek için , önceki kurulumdan kalan log kayıtlarını kur.bat dosyasını not defteri ile açın ve içeriğini silin ve tekrar kur.bat olarak kayıt edin ki kurulum da "Windows yolu bulamıyor" hatası oluşmasın......

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Not:

Eğer dosyaları tek tek oluşturmak size zor geliyorsa alın size TRWE_2012 Yandex Hesap Paylaşım İndirme Bağlantısı :

Kod:
https://disk.yandex.com.tr/d/_Ob6Zcycbhc94Q

Arşiv Adı : Toplu Windows Update Kurma
Arşiv Uzantısı : exe
Arşiv Türü : SFX
Hash Değeri (MD-5) : CD2C92744D8F52FB5D14E4139C47792F