Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Miyopi uzağı görememe

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

* Miyopi (Uzağı Görememe):
Yakındaki cisimler net olarak görüldüğü halde, uzaktakiler bulanık görülmekte veya görülmemektedir. Nüfusun % 20 sinde görülen bu rahatsızlık sebebi, göz küresinin boyunun normalden uzun olması veya saydam tabakanın (korneanın) daha sivri olması sebebiyledir. Işınlar retinanın önünde odaklanır. Diğer kırma kusurları gibi ırsi olarak geçebilir.

Miyopi genelde 9-10 yaşlarında başlar. Kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülür. Boyun uzadığı yaşlarda hızla ilerler .. 15-20 yaşları arasında yavaşlar. Genelde 20 yaşı civarında durur. Eğer Fort Miyopi denilen durum varsa ilerleme durmaz, hayat boyu ilerler. Göz çok uzadığı için yı rtı lma sı (retina dekolmanı) oluşabilir. Eğer yirmi yaşından sonra ilerleme durmuyorsa veya çocuklarda gözlük numarası senede 1.50 fazla artıyorsa skleropeksi denilen durdurma ameliyatı önerilebilir.

* Tedavi:
- Tedavide kalın kenarlı mercekler kullanılır. Böylece görüntü sinir tabakasının üzerinde oluşur. Üç numaradan fazla gözlük takanlara kontakt lens de tavsiye edilebilir.
- Son yıllarda gelişen çizme ameliyatı (radyal keratotomi), eximer lazer veya lasik yöntemi ile tamamen gözlükten kurtulmak mümkündür.
 
Üst Alt