• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Güncel Mozilla'dan büyük suçlama! Kullanıcıları zorluyorlar!

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150

Firefox tarayıcısının kar amacı gütmeyen sahibi Mozilla, Google, Microsoft ve Apple'ı "kendilerini tercih etmek" ve tüketicileri kendi tarayıcılarını kullanmaya teşvik etmekle suçladı.​

Mozilla'ya göre, bu kendi kendini tercih etme davranışından kaynaklanan tüketici zararı örnekleri arasında sınırlı veya hüsrana uğramış seçim, daha düşük kalite, daha düşük yenilik, zayıf mahremiyet ve haksız sözleşmeler sayılabilir.

Rapor, "kendini tercih etmenin" teknoloji düzenleme alanında sıcak bir konu olmaya devam ettiği bir zamanda geliyor; Birleşik Krallık rekabet gözlemcisi, Google ve Apple'ın pazar hakimiyetiyle ilgili "önemli endişeleri" vurgulayan bir nihai rapor yayınladı.

Mozilla'nın
raporu, büyük teknoloji firmalarını çok çeşitli yanlış uygulama örnekleriyle suçluyor. Bunlar, bağımsız uygulama keşfini engellemeyi, bazı şirketlerin ilgili tarayıcılarını işletim sistemleriyle nasıl paketlediğini ve bunları ana ana ekranda veya yuva konumunda işletim sistemi varsayılanı olarak nasıl ayarladığını belirtiyor.

Mozilla
ayrıca, Apple'ın 2020'ye kadar Safari'den varsayılan tarayıcı olmaktan çıkarmak için gerekli ayarlardan yoksun olduğunu belirterek, bağımsız diğer uygulamaların kullanımının engellenmemesiyle ilgili bazı büyük teknoloji şirketlerine çağrıda bulundu. Raporda Safari’nin iOS'tan silinemiyor olması da vurgulanıyor.

Mozilla, birkaç yıldır Microsoft Windows bilgisayarlarında da durumun böyle olduğunu iddia etti ve "tüketicilerin giderek daha agresif uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını ve bunların bir kısmının Microsoft'a ait olmayan yazılımları kullanma kararlarını tersine çevirmeyi, örneğin varsayılan tarayıcıyı geçersiz kılmayı amaçladığını söyledi.".

Mozilla sözcüsü, "Tüketiciler çevrimiçi deneyimleri üzerinde kontrol sahibi olmalı ve işletim sistemi sağlayıcısının sunduğundan farklı bir şey de dahil olmak üzere hangi yazılımı kullanmak istediklerini seçebilmelidir" dedi. "İnsanlar sürekli rahatsız eden, kafa karıştıran ve tercihlerini kendi yazılımları lehine değiştiren işletim sistemleriyle mücadele etmek zorunda kalmamalı".

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
Şimdi kim haklı ben onu anlamadım. :D

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
165
MFC Puanı
41,510
Şirket politikası açısından bakarsan apple, microsoft.. bizim daha rahat hareket edebilmemiz açısından bakarsan Mozilla :)