Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Müheymin

BRuCe_Lee

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
istanbul
 • Üyelik Tarihi
  1 Ocak 2013
 • Mesajlar
  517
 • MFC Puanı
  2
 • MFC Seviyesi

Gözetici ve koruyucu

Cenab-ı Hak buyuruyor:


"O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selamdır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir." (Haşr,23)Görüp gözeten, her şeye şahid olan koruyan ve bekçilik eden de O'dur.

Müheymin kelimesinin aslı "Müeymin"dir. Kolaylık için kelimedeki hemze harfi "ha" harfine dönüştürülmüştür. Arap dilinde bu tür dönüşümler vardır.

Müheymin, doğrulayıcı, tasdik edici ve güvenilir anlamındadır. Kur'an, kendisinden önceki kitapları doğrulayan bir kitaptır.


Tüm evrenin kusursuz bir düzen içerisinde var olmasını sağlayan fizik yasaları, onları meydana getiren Allah'ın, kulları üzerindeki İlahi korumasına da en güzel delilleri oluştururlar.İnsanların çoğunluğunun doğal karşıladığı pek çok özellik asıl olarak Allah'ın kullarına olan merhametine ve İlahi korumasına işaret eder. Çünkü düzeni ve birliği sağlayan yüzlerce fizik yasasının şu an oldukları şekilleriyle var olmaları için hiçbir zorlayıcı neden yoktur. Allah koruyucuların en hayırlısıdır.

"El Müheymin" Her kim bunu yazıp üzerinde bulundurursa bütün malı ve rızkı Hak tealanın hıfzında ve emanında olur. Yine demişlerdir ki, bir kimse gusül eyleyip bu ismi 100 kere okusa o kimsenin dışı parlak ve nurlu olur. 

mayahanım

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Aşkistan
 • Üyelik Tarihi
  26 Şub 2013
 • Mesajlar
  373
 • MFC Puanı
  25
 • MFC Seviyesi

sevmek, şiddetli susamak anlamındaki "h-y-m" kökünden türeyen muheymin sözlükte, gözetici ve koruyucu olan, hükmü altına alıp kontrol eden demektir.
bu kelime kur'ân'da iki âyette geçmiştir: biri koruyucu ve gözetleyici anlamında kur'ân'ın niteliği (mâide, 5/48) diğeri de; gücü ve kudretiyle yaratıklarını istila eden, onların bütün yaptıklarını, söz, fiil ve davranışlarını görüp gözeten, kendisinden hiçbir şey gizli olmayan rakîb, şehîd, hafîz, emîn, güvenilir anlamında allah'ın vasfı olarak kullanılmıştır: "o allah ki o'ndan başka ilah yoktur. o meliktir, kuddüstür, selamdır, mü'mindir, müheymindir..." (haşr, 59/23). müheymin, allah'ın kullarının bütün amellerini bilen, koruyan ve âhirette mükâfatını eksiksiz veren, asla zulmetmeyeceğinden emin olunan anlamını ifade eder."
 
Üst Alt