Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Müslüman Yılbaşı Kutlar mı?

Gül34

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    13 Ara 2020
  • Mesajlar
    367
  • MFC Puanı
    7,300
  • MFC Seviyesi

Müslüman Yılbaşı Kutlar mı?Bir Müslümanın neden yılbaşı kutlamaması ve yılbaşı gecesi neler yapması gerektiği haberimizde cevap buluyor.
Bir Müslümanın yılbaşı kutlaması caiz görülmemiştir. Ayet ve hadislerde gayr-i müslimlere benzemek ve onlar gibi davranmak yasaklanmıştır.

Gayr-i müslimlere veya fasıklara benzeme ve onların nefsanı hayat tarzlarını taklit etme hastalığı, ımanı tehlikeye atan hususlardan biridir. ıman temelindeki çözülmelerin, fikrı ve ahlakı yozlaşmaların birçoğu, bu tür taklitlerle başlar. Taklit, zamanla alışkanlık ve huy haline gelir. Sonrasında ise şeklı beraberlik, zihnı beraberliğe, zihnı beraberlik ise zamanla kalbı beraberliğe kadar gider. Bunun içindir ki hadıs-i şerıfte:

“Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” buyrulmuştur. (Ebu Davud, Libas, 4/4031)

Cenab-ı Hak da ayet-i kerımede, kimlere benzemeye çalışmamız gerektiğini şöyle beyan buyurmaktadır:

“Kim Allahʼa ve Resulʼe itaat ederse işte onlar, Allahʼın kendilerine lutuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehidler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (en-Nisa, 69)

Buna mukabil de:
Gazaba uğrayanların ve sapıkların (yoluna) değil.” (el-Fatiha, 7) buyurarak, İslam dışındakilere benzemeyip onların yolundan, halinden ve adetlerinden uzak durmamızı emretmektedir.

Velhasıl bir Müslüman, her zaman ve mekanda İslam’ın vakarını, şahsiyet ve karakterini temsil etmekle mükelleftir.

Ramazan orucu farz olmadan evvel Muharrem ayının 10’unda (Aşure günü) oruç tutmak vacipti. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra bu oruç sünnet oldu. Bu itibarla Ramazan’dan sonra en makbul oruç, Muharrem ayının 10’u, yani Aşure gününde tutulandır. Lakin bu orucu yahudıler de tutuyordu. Bunun için hadıs-i şerıfte:

“Aşure orucunu tutun; ancak bir gün önce veya bir gün sonra da tutmak suretiyle yahudılere muhalefet edin!” buyruldu. (Ahmed, I, 241; Bezzar, no. 1052; Heysemı, III, 188)
 
Üst Alt