Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Muhammed aleyhisselâma tâbi' olmak

NunveyLa

ßir Tarafta güLüşün var,Sırtımda kanLı ßıçağın..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Ara 2012
  • Mesajlar
    4,070
  • MFC Puanı
    302
  • MFC Seviyesi

Muhammed aleyhisselâma tâbi' olmak, O'nun gittiği yolda yürümektir. O'nun yolu, Kur'ân-ı kerîmin gösterdiği yoldur. Bu yola "Dîn-i İslâm" denir. O'na uymak için, önce îmân etmek, sonra müslümanlığı iyice öğrenmek, farzları yapmak, haramlardan kaçınmak, daha sonra sünnetleri yapıp mekruhlardan kaçınmak lâzımdır. Bunlardan sonra, mubahlarda da O'na uymağa çalışmalıdır.

Peygamberimize uymak, saadet kapısından içeri girmek demektir. Allahü teâlâ, dünyadaki bütün insanları saadete davet için, Muhammed "aleyhisselamı" gönderdi. İki cihan saadetine kavuşmak, ancak ve yalnız, dünya ve ahiretin efendisi olan Muhammed "aleyhisselâma" tâbi olmağa bağlıdır. O'na uymanın ufak bir zerresi bütün dünya ni'metlerinden ve ahiret saadetlerinden kat kat üstündür. İnsanlık şerefi ve meziyeti, O'na tâbi' olmaktadır.

Resûlullaha "sallallahü aleyhi vesellem" uymak için, Müslümanların dört mezhepten birine uymaları şarttır. Hak olan dört mezhebin hepsi "Ehl-i Sünnet Vel Cemaat" itikadında olup îmânlarında, inaçlarında hiç ayrılık yoktur. Çünkü Allahü teâlâ, bütün müslümanların aynı îmânda birleşmelerini ve birbirleriyle sevişmelerini emretmiştir.
 
Üst Alt