Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MySQL Için Güvenlik Önerileri

The Punisher

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    6 Haz 2015
  • Mesajlar
    577
  • MFC Puanı
    21
  • MFC Seviyesi

Root kullanıcısına bir şifre tanımladığınıza emin olun, MySQL standart kurulumunda size root kullanıcısına bir şifre vermenizi söyler ama buna sizi zorlamaz.

MySQL sunucusunu root olarak çalıştırmayın.

Eğer MySQL'le sadece kendi çalıştığı sunucudan bir program bağlantı kuracaksa (çoğu web-veritabanı uygulamasında olduğu gibi), TCP/ IP servisini kapatın (--skip-networking). Aynı bilgisayardaki web sunucu MySQL'e bağlanmak için zaten çok daha hızlı olan unıx soketlerini kullanacaktır.

MySQL'in sembolik linklenmiş tabloları kullanmasına izin vermeyin (--skıp-symlink seçeneği).

Tek bir kullanıcının kurabileceği en fazla bağlantı sayısını mysqld'nin max_user_connections seçeneği ile ayarlayabilirsiniz. Böylece bir kullanıcı herhangi bir nedenle çok fazla bağlantı açtığında (programındaki bir hata veya saldırı amacıyla), MySQL zor durumda kalmayacaktır.

"process" yetkisini kullanıcılara vermeyin. Kendi halinde bir kullanıcının veritabanının o anda yaptığı sorguların neler olduğuna öğrenmeye ihtiyacı olmaması gerekir.

"file" yetkisini kullanıcılara vermeyin. Aksi takdirde MySQL kullanıcısının hakları ile sunucunuzdaki diledikleri yere yazabilir ve okuyabilirler.

MySQL sunucunuzun kullandığı DNS'in yanıltılması olasılığına karşı; erişim kısıtlamaları tanımlarken, bilgisayar ismi yerine IP numarası kullanabilirsiniz. O zaman MySQL'i --skip-name-resolve seçeneği ile çalıştırarak sadece IP numaraları ile çalışmasını ve hiç DNS kullanmamasını sağlayabilirsiniz.

Veritabanı dosyalarının bulunduğu dizine (orn. /usr/l0cal/mysql/var) sadece mysql kullanıcısının okuma/yazma hakkı olduğundan emin olun.

MySQL'i sakın --skıp-g.rant-tables seçeneği ile çalıştırmayın. Bu, MySQL'in yetkilendirme sistemini iptal ederek çalışmasına ve tüm kullanıcıların veritabanlarına tam erişime sahip olmasına yol açar.​
 
Üst Alt