• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Navigasyona Yazılım Yükleme Rehberi açıklaması

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Yeni Başlayanlar ve bilmeyenler için Navigasyona Yazılım Yükleme Rehberi açıklaması
Evet arkadaşlar, cihazlarımıza yazılım yüklemeyi adım adım aklımın yettiği kadar yazacağım. Yazılımlar İgo 8 ve Primo olacak. Güncel haritaları, hız kameralarını, skinleri ve daha sayamadığım bir çok özellikten sonuna kadar faydalanacaksınız. Tüm dökümanlar ve dosyalar forumda mevcuttur. İlk başlayan kullanıcı tam bir salata karmaşasına düştüğünü sansada ince noktalarla ve ne yüklemek istediğimize karar verince gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Cihazınızı yanınıza alın ve yazılım yüklemenin keyfini çıkarın.

Yazılım yüklemesinden önce bilinmesi gerekenler:

1. Cihazımın marka ve modeli (bilmeyen yoktur)

2. Cihazımın kullandığı işletim sistemi (Wince 4,5, 6 mı, android mi vb... Burada igo8 ve primo ve Windows ce işletim sistemi baz alınmıştır ve piyasadaki cihazların çoğu bu şekildedir)

3. Ram, ekran çözünürlüğü ve cpu hızı.. (Donanımsal özellikler primo için 500+ en az 128 ram ve ideal görünüm için 480x272 veya 800x480 çözünürlük gerekmektedir. Derseniz ki cihazımın boyutuı ufak o da olur fakat ekran çok dolduğu için keyif alamazsınız.)

4. Yükleyeceğimiz yazılıma karar vermek. İgo8 mi Yoksa Primo mu?
5. Bu bilgiler elinizin altında ve ne yüklemek istediğinize karar verdiğinizi varsayarak önce igo 8 den başlıyorum. Örnek cihaz TLF 350 (Best of)

1.NAVITECH PX-407 4,3 NAVİGASYON CİHAZI
2.İşletim Sistemi Windows Ce
3. 128 MB Ram, 480x272 çözünürlük ve 533 Mhz cpu
4.Yükleyeceğimiz yazılım igo8 veya Primo

Yazılımı forumdan bulma ve düzenleme:

1.Foruma göz gezdiriyorum ve buldum

burası igo8 veya Primo yazılımlarının olduğu ana konu başlığı ve yazılımı buradan indireceğiz.

2.
Bu konuda sadece yazılım içeriyor ve Çözünürlük 480_272 . Cihazıma uygun ve güncel versiyon 8.3.5.193799 (May 27 2011) bunu indiriyorum..

3. Derseniz ki cihazımın çözünürlüğü başka o zaman konuda diğer çözünürlükleri destekleyen multi data.zip dosyası onu da indirin pc ye kaydedin. İndirdiğimiz yazılım klasör içeriği resimdeki gibi.

4.Buradaki dosya ve klasörler igo8 için gerekli silmeyin ve değişiklik yapmayın. Bu sadece yazılım olduğu için içi boş ve içini dolduracağız. Bunun için klasörümüz "content" içine giriyoruz..

5. Klasörümüz "content" i tanıyalım.

Building: Binalar, 3D işaretler ve petrol istasyonlarının 3D hallerinin bilgilerini içeren dosyalar buraya atılır. Dosya formatlar 3dc ve 3dl dir. Örneğin Ulus taki Atatürk Heykeli, Keçiören Estergon Kalesi navigasyon esnasında görebilirsiniz.. Bu dosyalar olmadanda cihaz çalışır sadece bu özellikten faydalanamazsınız..

Dem: Coğrafi özellikleri dağlar ovalar ve yükseltiler gibi özellikler bu dosyada bulunur. Örneğin cihazınızdaki yükseklik bilgisini bu dosya verir. formatı dem dir ve Türkiye için EasternEurope.dem 104 mb dosyası gereklidir. Bu dosyalar olmadanda cihaz çalışır sadece bu özellikten faydalanamazsınız.. sadece dümdüz bir zeminde navigasyon yapar yükseltileri göremez ve bulunduğunuz yüksekliği öğrenemezsiniz.

Lang: igo8 in kullanacağı dil dosyasıdır, ister ingilizce ister almanca ister Türkçe kullanın. Yazılımın çalışması için en az bir dil dosyası gereklidir yoksa hata verir. Formatı zip tir Sakin zip açıp atmayın. Zipli olarak atın.

Map: Olmazsa olmaz klasördür. Harita dosyası buraya atılır. formatı Fbl dir. Genellikler iki tür harita vardır Basemap ve ülkenin dosyası. Örn: Basemap.fbl ve Turkey.fbl Basemap ülke sınırlarını veren üniversal bir dosyadır çok gerekli değil ama olmasında fayda var. Ülke dosyası. Harita yayıncı firmanın çıkarmış olduğu güncel harita dosyasıdır. İgo için haritası olan firmalar Teleatlas, Navteq ve Başarsoft tur. Güncel versiyonlar 2011.Q1 vb ifade edilir. Birde fda formatında bir dosya vardır bu dosyada buraya atılır çokta lazım değildir İşlevi sürücü uyarıları drivers alert dir tünele gireceğiniz zaman yaya geçidi vb.. uyarılarını görsel ve işitsel olarak verir Bu sadece Primo 1.2 de çalışır

Poi: (Eczane, Hastane, Sinema, AVM, Otopark, Benzin İstasyonu, Tarihi ve Turistik yerler, mesire yerleri vb. adres bilgileri) yer alır map'ın kardeşidir. Olmasada yazılım çalışır formatı poi dir. Ama olmasında kesinlikle fayda var.

Scheme: Haritadaki renklerin görsellik dosyalarıdır zevkinize göre seçebilirsiniz

Speedcam: EDS-Radar kameralarını gösteren dosyadır. Sizi uyarır cezadan kurtarır. Sık sık güncellenir. olmazsa olmaz dosyadır.

Userdata: Adı üzerinde kendi oluşturduğunuz genellikle google earth kml formaındaki dosyaların ve ikonların rotaların atıldığı yerdir

Voice: Sesli yönlendirme sesleri Lazuşağı murat eda sinem sibel gözde... Yazılımın çalışması için en az bir voice dosyası gereklidir yoksa hata verir. Formatı zip tir Sakin zip açıp atmayın. Zipli olarak atın.

6. Yazılımın ana klasöründeki klasörler ve dosyalar:

save klasörü: yazılım ilk açıldığında içi oluşur ve tüm ayarlarınız poiler vb buraya kaydedilir.

license klasörü: kırılmış yazılımlar için çokta önemli değil fakat orjinal yazılımlar için hayati önem taşıyan klasördür. Orj yazılımda mutlaka ama mutlaka yedeğini alın ve kimseyle paylaşmayın.

data.zip dosyası: igo8 in kalbi burada atıyor. cihazınızda yazılım kullandığı tüm ayarlar ve dosyaları içinde barındır ve çözünürlük desteğini içinde barındırır.

branding.zip dosyası: firmaların, ikoncuların en sevdiği dosyadır. Görsel ayarları firma hakkındası diğer ikonlar bunun içindedir..

sys.txt dosyası: Yazılımın kalp atış ritmini bu dosya belirler. yani cihaz açılırken nerde ne ayar var içineki bilgilere göre nerde neyi çalıştırayım diye emir verdiği dosyadır. içi boşta olabilir alabildiğince gereksiz komutlarla da dolu olabilir.

İçi boş yazılımı forumumuzun uygun konu başlıklarından bulup indiriyoruz
dem, building, map, poi ve speedcam bunlari indirdikten sonra uygun yerlere atıyoruz. content içindeki uygun yerlere.. Böylelikle klasörümüzün içi doldu herşey tamam. Sıra geldi cihaza yazılım atmaya..

Yazılımı Navigasyon Cihazına Yükleme:

1.yazılımın tüm dosyalarının bulunduğu klasörün adını tercihe göre değiştiriyoruz. örn igo8. Ben birden fazla sürüm ve yazılım denediğim için primo 1.2 igo8 vb.. gibi klasörlerim var. duruma göre ister igo8 ister primo1.2 ister orj yazılım çalıştırıyorum.

2.igo8 klasörünü MicroSD-SDKart kartımızın içine kopyalıyoruz. Orj yazılım ve lisansınız varsa mutlaka MicroSD-SDKart kullanın yazılımı oaradan çalıştırın. Cihazın kendi hafızasındaki orj dosyalara dokunmayın.

3.Genellikle cihazlarda navipath, navigasyon yolu yada navigasyon ayarı gibi yazılımın exe dosyasını seçebilmemizi sağlayan bir ayar bulunur. cihaza göre yeri değişebilirbunun. buradan

MicroSD\SDKart \igo8\igo8-8.3.5.193799-navon.exe - veya- MobileNavigator-MobileNavigator.exe gösteriyoruz.

3. ve cihaza kopyalama ve ayarlar bittikten sonra usb kablomuzu çıkartıyoruz ve cihazımızı açıyoruz.. Dosyalarımızda eksiklik yoksa igo8 kurulumu başlar ve önce ilk açılışta dil dosyasını sonra sesli yönlendirme dosyamızı seçmemizi ister +primoda yapılandırma shirbazı başlar..

4. Navigasyonun keyfini çıkarın.. Ayarlarınızı yapın...

Primo da da fark yoktur %90 kurulum aynıdır, burada dikkat etmeniz gereken çözünürlüğe uygun data.zip dosyasıdır.

alıntı

fpekyilmaz

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Hocam 5" çin malı navigasyon 800*480 çözünürlük için igo8 son sürüm bulamadım. rica etsem yardımcı olurmusun?

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Hocam 5" çin malı navigasyon 800*480 çözünürlük için igo8 son sürüm bulamadım. rica etsem yardımcı olurmusun?

Merhaba Kardeşim Dediğin dosya oldukça sıkıntılı çin malı bulmak çok zor neredeyse

Google amadan iGO 8.3.5 800x480 dosya adını aratman ve uygun olanı indirmen lazım.

Bilgine
iyi çalışmalar

xyesilx

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Kolay gelsin. Konuyu hortlattım galiba. Kusuruma bakmayın.
Benim cihazım Becker. Benim cihazımda cihazın içinde exe seçebileceğim bir yer malesef yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440
@xyesilx,
Sorununuz nedir, Güncellememi yükleyeceksiniz, harita mı yada v.s. yazarsanız size yardımcı birileri çıkacaktır.

xyesilx

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Kolay gelsin. Ben wince tabanlı navigasyon cihazıma igo yüklemek istiyorum. Sd karta uygulamaları attığımızda cihazı açtığımda igo gösterecek bir seçenek yok. Anlatılan farklı yöntemler var mesela unlock yaptığında igo yazılımı nasıl yükleyebiliriz. Veya hangi yöntemle bu sorurnu çözebilirim.

xyesilx

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Evet baktım. Bende ayarlardan girip primo seçme gibi seçenek yok. Dolayayısıyla bu anlatım benim sorunuma çözüm değil.

xyesilx

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
0
Belli bir aşamaya geldim. Geldim aşama şu benim cihazımın içerisinde navigator menüsü içerisine igo dosyalarını kopyaladım. Kendi orjinal navigator dosyasına navigator.exe, primo olanıda sadece navigator diye kaydedince primoyu gördü.Cihaz gps bulmuyordu sys dosyasının içinde ki gps bölümünü değiştirdim oda çözüldü.

Şimdi sorun şu cihazımın hafızası 4gb navigasyon cihaz hafızasından çalışıyor. Ben avrupa haritası çalıştırmak istiyorum. Yalnız boyutu 7 gb. Avrupa haritası content içerisinde ve ayrıca licance olarak iki dosya şeklinde. Sd cartın içerisine attığım zaman görür mü? Yada ana hafızadaki contentle hafıza kartına attığım content dosyasını yer değiştirsem yazılım cihazda, haritalar hafıza kartında olacak şekilde çalışır mı? Birde cihazın içerisinde haritaları gördüğünü nereden anlayabilirim?