• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ne kadar müslümanız?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Diyanet İşleri Başkanlığı "Türkiye'de Dini Hayat" başlıklı bir araştırmasını yayınladı. Veriler oldukça çarpıcı. Benim göstermek istediğim en temel verilerden olan, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmek, Kuran okumak, meal okumak, tefsir okumak, dini sohbetlere katılmak.

Bu veriler incelendiğinde sizce, kendiniz ve Türkiye ne kadar müslüman? Bu veriler İslam açısından iyi midir yoksa kötü müdür?

[H2]5 vakit namaz kılma oranları[/H2]
Jl3BQY.png

[H2]Ramazan ayında oruç tutma oranları[/H2]
OLEOoZ.png

[H2]İmkanlar dahilinde zekat verme ve hacca gitme oranları[/H2]
G03X92.png

5QYzDR.png

[H2]Kuranı Arapça okuma oranları[/H2]
0ByAE8.png

[H2]Kuranın Türkçe mealini okuma oranları[/H2]
4M0OaL.png

[H2]Kuranın Türkçe tefsirini okuma oranları[/H2]
zBnq0Y.png

[H2]Dini bilgilerin edindiği yerlerin oranları[/H2]
bGyRB8.png

https://drive.google.com/file/d/15J8vnJ6k2ihrJYe0R8nDT5TMhy2C5aNe/view?usp=drivesdk

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
taksim olaylarında camii de içki içilmediği halde içki içtiler demedi diye sürülen bir imamın hakkını aramayan bir diyanet islam ülkesindeki insanların ibadetlerini lanse edemez! buna benzer kaç örnek var. çocuklara cinsel istismar edenler hakkında niye konuşmuyorsun bakara suresine makara diyen bakana ben onun imamından şüphe etmiyorum diye bir d.işl.başkanı, hadi diyelim o ağzından kaçtı peki cuma günleri için dediği laflar ne olacak takiyeleri ne olacak google cuma mesajı yaz sende göze gir anlamındaki sözleri ne olacak şimdi bana çıkıp ibadet eden etmeyen kardeşlerimi lanse ediyor sanane milletin ibadetinden sen önce yukarıdaki yazdıklarıma cevap ver. s600 binmekle bu işler olmuyor

Min

Üyeliği durduruldu!
Konular
41
MFC Puanı
7,680
taksim olaylarında camii de içki içilmediği halde içki içtiler demedi diye sürülen bir imamın hakkını aramayan bir diyanet islam ülkesindeki insanların ibadetlerini lanse edemez! buna benzer kaç örnek var. çocuklara cinsel istismar edenler hakkında niye konuşmuyorsun bakara suresine makara diyen bakana ben onun imamından şüphe etmiyorum diye bir d.işl.başkanı, hadi diyelim o ağzından kaçtı peki cuma günleri için dediği laflar ne olacak takiyeleri ne olacak google cuma mesajı yaz sende göze gir anlamındaki sözleri ne olacak şimdi bana çıkıp ibadet eden etmeyen kardeşlerimi lanse ediyor sanane milletin ibadetinden sen önce yukarıdaki yazdıklarıma cevap ver. s600 binmekle bu işler olmuyor

diyanetin daha çok yanlışları var ama sadece işin siyasi yönünü etkileyen durumları eleştirmen de ilginç.
adamlar istatistiki tablo ve grafikler yapmış.kimsenin namaz kılıp kılmamasına karışmamışlar.

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
diyanetin daha çok yanlışları var ama sadece işin siyasi yönünü etkileyen durumları eleştirmen de ilginç.
adamlar istatistiki tablo ve grafikler yapmış.kimsenin namaz kılıp kılmamasına karışmamışlar.

Karıştı demiyorum ki amacı ne asıl konulara sesleri çıkmıyor örnekleri verdiğim olaylara böyle boş boş işlerle uğraşıyor herkesin ibadeti kendine ibadetinin yapar yapmaz bu istatistikleri niye veriyorsun amacın ne? islam ükesinde adam ist. veriyor siyasi yönü diyorsun hiç bir yöne cevap veremiyor ki çünkü siyasi yöne göre açıklama yapan görev yapan başkan

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400
Hakkıyla müslüman olabilmeye ömür yetmez. Yetse dahi kimse dört dörtlük müslüman olamaz.. Sadece dener çabalar, bazıları da gösteriş adına yapar.. Bazıları hiç yapmaz böyle sürüp gider liste.. Kısacası müslümanım diyebilmek için hakkını vermek gerekir gerçek anlamda değiliz abi değilizzzz olmaya çalışan bireyleriz..

Min

Üyeliği durduruldu!
Konular
41
MFC Puanı
7,680

Karıştı demiyorum ki amacı ne asıl konulara sesleri çıkmıyor örnekleri verdiğim olaylara böyle boş boş işlerle uğraşıyor herkesin ibadeti kendine ibadetinin yapar yapmaz bu istatistikleri niye veriyorsun amacın ne? islam ükesinde adam ist. veriyor siyasi yönü diyorsun hiç bir yöne cevap veremiyor ki çünkü siyasi yöne göre açıklama yapan görev yapan başkan

eleştirdiğin bazı konularda haklı olabilirsin ama kronik solcu gibi yorum yazmışsın.en sonda yazdığın s600 binmekle ilgili söylediğin de bunu açıkça gösteriyor.
tabi diyanet o tür istatistikleri tutacak.bunda yanlış birşey yok.her dinin mensubu bir insan ülkesindeki insanların daha da dindarlaşmasını ister.bunun için istatistik de yapılır sonuçları da konuşulup tartışılır.
ne yani diğer yanlışları yaptı diye bu doğrusunu mu eleştireceksin.ben hak vermiyorum sana bu konuda.
ülkedeki genel muhalif ağzıyla bir eleştiri olmuş.

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
eleştirdiğin bazı konularda haklı olabilirsin ama kronik solcu gibi yorum yazmışsın.en sonda yazdığın s600 binmekle ilgili söylediğin de bunu açıkça gösteriyor.
tabi diyanet o tür istatistikleri tutacak.bunda yanlış birşey yok.her dinin mensubu bir insan ülkesindeki insanların daha da dindarlaşmasını ister.bunun için istatistik de yapılır sonuçları da konuşulup tartışılır.
ne yani diğer yanlışları yaptı diye bu doğrusunu mu eleştireceksin.ben hak vermiyorum sana bu konuda.
ülkedeki genel muhalif ağzıyla bir eleştiri olmuş.

Ben solcu değilim s600 olayı sence doğruysa diyecek bişeyim yok. İstatistikler neden yapılır ne üstüne yapılır yaptı düştü oranlara aşağıya ne yapacak yada şimdi kötü ne yapacak onlardan haber versin. Varmı o yapacaklarına dair bir istatistik :D neyse böyle uzar gider işte sen uzatırsın ben uzatır s600 baki kalır. :D Sen solcu dersin ben sağcı derim bu mantıkla yaklaşırsın dediğim örneklere cevap vermesin. Hayaller ne gerçekler ne? neyse uzatmaya tartışmaya gerek yok yarın istatistikler tavan yapmaya başlayınca bende namaza başlarım oruç tutarım artık. :D Seviliyorsunuz.

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Olay bambaşka yerlere gitmiş :sigara Nedense bir eleştiri getirilirken "Onu yapacağına şuna baksın" tarzı bir tutum çokça görülür oldu. Bu cümleden yola çıkarak gidilebilecek yer kocaman bir hiçbir yer olur.

Veriler ortada, örneklem geniş. Kitap linki aşağıda. Sadece İslâmın şartları üzerine bir araştırma değil, toplumun inanç haritası anlamında değerli bir çalışma bu. Hakkını vermek gerekir. Münferit olaylar sistemdeki kokuşmuş düzenin yansımasıdır. Diyanet muhattap alınıp toplum nezdinde ortak tepki gören konular sadece birkaç kişinin ya da birkaç kurumun sorunuymuş gibi lanse edilmemelidir.

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Meal okuma oranın az olması ne kadar üzücü oysa Kuran anlaşılmak için inmiştir.
İbadetler elbette önemlidir ancak ibadeti esas alarak yapılan din sunumları sıkıntılıdır.
Din için en önemli konu şirk ile mücadeledir. Toplumumuz şirke batmış durumda..

Ebu Cehil de namaz kılardı. Peygamber Efendimizde ..
Fark ne peki? Tehvih ile şirkin farkı neyse fark da o.

Namaz kılanlar nasıl kılıyor sanki, alıyorlar ellerine şeyhlerinin resimlerini rabıta yapıyorlar. Olmaz olsun öyle namaz kılanlar.. Adam putperest, müşrik olmuş haberi yok. Üstelik kendini de doğru yolun ortasında sanıyor..

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Hakkıyla müslüman olabilmeye ömür yetmez. Yetse dahi kimse dört dörtlük müslüman olamaz.. Sadece dener çabalar, bazıları da gösteriş adına yapar.. Bazıları hiç yapmaz böyle sürüp gider liste.. Kısacası müslümanım diyebilmek için hakkını vermek gerekir gerçek anlamda değiliz abi değilizzzz olmaya çalışan bireyleriz..

Niye olmasın.. Ümitsizliğime düşelim yani..

Sahabe ve Peygamberimizin durumu ortada onlarda bizim örneğimiz.. Neden olmasın istenirse olur ama insanlar istemiyor.. Bu durumda suç bizim..

Başka hiçbir şeyin değil..

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400

Niye olmasın.. Ümitsizliğime düşelim yani..

Sahabe ve Peygamberimizin durumu ortada onlarda bizim örneğimiz.. Neden olmasın istenirse olur ama insanlar istemiyor.. Bu durumda suç bizim..

Başka hiçbir şeyin değil..

Ben farklı bir şey demiyorum ki, suç tabiki bizim ama yapmıyoruz diyorum..

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Tefsir ve meal okumuyorum ama k.k bu geçen seneden beri sıklıkla okumaya gayret ediyorum
İbadetlerimi de yerine getiriyorum
Yinede dört dörtlük Müslüman olduğum söylenemez

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konular
14
MFC Puanı
170
diyanet yorumları okusa istatistik yapmaya tovbe eder :D

s600 e mi biniyor hakket ya :D e serisi neyine yetmiyor cumaya mı yetişcekmiş :D diyim konu dallanmasın daha da:D

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Kuran'ın anlaşılmasından rahatsız olan uydurmaların peşinden giden insan olduğu sürece çok zorrr..

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Ben ve ibadetim rabbimle benim aramda
Rabbim herşeyi gorur ve duyar sırf namaz kılmakla müslüman da olunmuyor