Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ölümle Ilgili Gercekler

AnqeL

Gerçekten Melekmiyim ?
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    19 May 2017
  • Mesajlar
    496
  • MFC Puanı
    12
  • MFC Seviyesi

Her canlı ölümü tadacaktır. ” (Âl-i İmrân, 185)

Her nefis canlı ölümü tadacaktır. Yani herkes ölecektir. Bundan bazı kimseler ruhun ebedî olduğu mânâsını anlamışlardır. Çünkü tatmak, bir hayat eseridir. Ve zevk anında tadıcının ebedî olduğunu anlatır, yoksa zevk tasavvur olunamaz. O halde mânâ: “Her nefis bedeninin ölümünü tadacaktır” demek olur. Bu da nefsin, bedenden başka olduğunu ve bedenin ölümüyle onun ölmeyeceğini anlatır. Evet her nefis ölümü tadacak; dünyanın ne üzüntüsü, ne sevinci hiç biri kalmayacaktır.

“Onlar için bir ecel tayin ettik ki onda hiç şüphe yoktur” (İsrâ, 99)

“Biz senden önce de hiçbir beşere dünyada ebedîlik vermedik. Şimdi sen ölürsen, onlar baki mi kalacaklardır?” (Enbiyâ, 34)

“Yer yüzünde bulunan her canlı fanidir” (Rahmân,26)

Ölüm, bir canlı varlığın (insan, hayvan ve bitkinin) hayati faaliyetlerinin kesin olarak sona ermesidir. Canlı varlıkların herhangi bir dokusunun canlılığını kaybetmesine de ölüm denir.

Yeryüzündeki kültürlerin hiç biri “Ölmek” kelimesini kullanmayı sevmez. Bunun yerine gerçek anlamı dışındaki deyim ya da mecazi sözler tercih edilir. (Vefat etmek, hakkın rahmeti, ebediyet ulaştı, göç etti, aramızdan ayrıldı gibi_)
Ölüm her ne şekilde olsun, bedenin ölümü oksijen yetersizliğinden meydana gelmektedir. Oksijen solunumu durduğu anda yaşam sona erer.
İnsanlık tarihi boyunca yeryüzünde 100 milyardan fazla insan yaşamış ve ölmüştür.
Ölen İnsanların gömülmesi geleneği 350 bin yıl öncesine dayandığı ve ilk olarak Atapuerca bölgesinde (İspanya’da bir yer) ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.
Yapılan bir biyolojik araştırmada, ölümden sonraki 3 gün sindirime destek olan enzimlerin hala çalıştığı sonuçta bu enzimlerin vücudu yok etmeye başladığı ve bozulan hücrelerden oluşan bakterilerin besin ihtiyacını karşılamak üzere vücudu çürütüp yok etmeye başladığı tespit edilmiştir.
Sadece Amerika’da toprağa gömülen ölülerin 827,060 galon akıcı sıvıyı toprağa salgıladıkları tespit edilmiştir. Bu akıcı sıvı hidroklorik asit, sülfür ve karbondioksit olarak buharlaşma ile havaya karışmaktadır.
İsveç kökenli Promessa isimli cenaze şirketi “Ekolojik Defin” adı altında ölüleri sıvı nitrojen ile dondurarak özel bir işlemden geçirmektedir.Daha sonra cesedi mısır nişastası ile hazırlanmış olan tabut ile toprağa gömmektedir. Böylelikle cesetlerin toprağa ve havaya verdiği zararlar en aza indirilmektedir.
1950’lerden beri Amerika’da yaşayan hiçbir insan aşırı yaşlılık ile ölmemiştir. (Çeşitli hastalıklar başta olmak üzere, intihar, kazalar, cinayetler ölüm sebebleridir.)
Amerika’da gerçekleşen ölümlerin %80’i hastanede gerçekleşmektedir.
Leş yiyici kuş türü olan akbabaların çoğunun insan eti yemekten ölmekte olduğu tespit edilmiştir.
 
Üst Alt