• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Okaliptüs (Sıtma Ağacı)

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
Okaliptus (sitma Agaci) yararları

Okaliptus (sitma agaci) : Mersingiller familyasindan; Anavatani Avusturalya olan, her zaman yesil bir agaç cinsidir. Bazilarinin boyu 150 m’ye ulasir. Ender olarak agaçcik seklinde bulunur. Çiçekleri beyaz-sari veya kirmizi renktedir. Meyvesi tepeden 4-5 yarikla açilan kapsüldür. Odunu sert ve reçinelidir. Yapraklarinda uçucu yag, reçineler, aci madde ve tanen vardir. Uçucu yagi çok miktarda sineol tasir. Yurdumuzda Güneydogu Anadolu’da yetistirilir. 160′dan fazla türü vardir.

Faydaları : Öksürügü keser. Solunum yollari hastaliklarinda faydalidir. Bogaz ve burun iltihaplarini giderir. Gögsü yumusatir. Nezlede faydalidir. Atesi düsürür. Vücudu kuvvetlendirir. Bronsite ve diger solunum yollari hastaliklarinda faydalidir. Idrar yollarini temizler. Astim ve Veremde faydalidir. Sitmanin önünü alir. Basur memelerinden kaynaklanan sikayetleri giderir.

Mavera

MFC Üyesi
Konular
259
MFC Puanı
180
Okaliptüs (Eucalyptus)

InxqRp.jpg

Mersingiller familyasına ait bitki grubundan olan okaliptüs ağaçlarının asıl yetiştikleri ülke Avustralya'dır. Bugün tüm sıcak ve ılıman iklimlerde yetiştirilmektedir. Ancak sadece Avustralya'da dev boyutlara ulaşabilirler. Ortalama yüksekliği 80 metredir. Bunun yanında 130-160 metreye kadar uzayabilen okaliptüs türleri de vardır. Okaliptüs sözcüğü Grekçe 'eu'=iyi ve 'celipto'=örtüyorum, koruyorum'dan türemiştir. Bu söz küçük bir şapkayı anımsatan yuvarlak bir kapağı olan küçük kapsül şeklindeki meyvesine aittir. Gövdesinin kerestesi ise çok serttir. Kabuğu düz ve esmer bir renktedir. Okaliptüs ağacının yaprakları ince ve küçüktür. Birbirleriyle orantılı olarak doğuya ve batıya dönük bir şekilde dizilirler. Bu biçimde duran yapraklar, en sıcak saatlerde ağacı kızgın güneş ışınlarından korur.

Kaynak: AnaBritannica