• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Orhan Pamuk -benim Adim Kirmizi

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,330
BENİM ADIM KIRMIZI

(YAZARI ORHAN PAMUK OLAN BU KİTAP TARİH, HIRS VE DEDEKTİF ARAŞTIRMASINI KAPSAYAN ÇOK YÖNLÜ BİR KİTAPTIR.)

Nakkaş Zarif Efendi bir nakkaş arkadaşı tarafından öldürülüp bir kuyuya atılır. Padişah için hazırlanan bir kitapta günaha girildiğini Erzurumlu Hoca taraftarlarına ilan edeceğini söylediği için Zarif Efendi öldürülmüştür. Bu kitap gizli olarak Enişte Efendi tarafından Zarif Efendi, Zeytin ve Leylek lakaplı nakkaşlara evlerinde hazırlatılır.

Enişte Efendi kendisine yardım etmesi için yeğeni Kara’yı İstanbul’a çağırır. Kara, Enişte Efendi’nin kızı Şeküre’yi sevmiş, aşkını ona söyleyince eve bir daha giremez olmuştur. Çünkü Şeküre olanları babasına anlatmıştır. Bunun üzerine Kara şehir şehir dolaşır; fakat gene de Şeküre’yi unutamaz. Enişte Efendinin bu çağırması üzerine on iki yıl sonra döner.

Şeküre evlenmiş ve iki çocuğu olmuştur. Kocası savaşa gitmiş ama dört yıldır dönmemiştir. Kaynı Hasan Şeküre’ye aşık olmuş, onu elde etmeye çalışmıştır. Bunun üzerine Şeküre baba ocağına geri dönmüştür.

Kara ile Şeküre mektuplaşmaya başlarlar.

Enişte Efendiyi katil ziyaret eder. Ona Zarif Efendinin son resmi gördüğünü ve bu yüzden öldürüldüğünü ve katilin kendisi olduğunu söyler. Evde kimse yoktur; çocukları dadısı çarşıya götürmüş, Şeküre de Kara’yla buluşmuştur. Katil Enişte Efendiyi öldürür.

Şeküre sahipsiz kaldığı için Kara’ya başvurur. Kadıyı ayarlayıp onu kocasından boşamasını ve kendisiyle evlenmesini, babasının başladığı kitabı bitirmesi karşılığında karısı olacağını söyler.

Şeküre ile Kara evlenir. Eniştenin cesedini saklarlar. Şeküre’nin kaynı Hasan bu evliliğin geçerli olmayacağını, abisinin savaştan döneceğini söyler. Düğün sabahı Enişte Efendinin öldüğü ilan edilir.

Padişah katilin bulunmasını, bulunmadığı taktirde bütün nakkaşlara işkence yapılacağını ilan eder.

Bunun üzerine Kara ile Başnakkaş Osman, nakkaşların ve resimlerin üslubunu karşılaştırarak katili tespite çalışırlar.

Kara, Şeküre’nin yatağına katil bulunmadıkça giremeyecektir. Kara sarayda tespit çalışmaları dolayısıyla gecesini sarayda geçirir; Şeküre de çocukları alıp Hasan’ın evine gider. Bunu duyan Kara Şeküre’yi geri eve götürür.

Kara öncelikle Kelebek’in evine baskın yapar, onun suçsuz olduğunu anlar. Kelebek’le Kara, Leylek’in evini basarlar ve katilin çaldığı son resmi onun evinde ararlar, fakat bulamazlar. Böylece üçü de Zeytin’in evini basarlar ve evi ararlar, fakat Zeytin evde değildir. Onun her zaman gittiği Kalenderi Tekkesine giderler ve onu orada bulurlar. Konuşmalar sonucunda Zeytin’in üslubunun da açık vermesi sonucunda katilin Zeytin olduğu anlaşılır. Zeytin’in gözlerine iğne batırarak kör ederler. Zeytin Kara’yı yaralayarak ellerinden kaçar. Elinde ise Kara’nın üvey oğlundan aldığı ve Hasan’ın olan hançer vardır. Nakkaşhaneyi son kez görmek isteyen Zeytin’i Hasan yakalar ve Kara’nın arkadaşı olduğunu ve Şeküre’yi birlikte kaçırdıklarını iddia ederek Zeytin’in kafasını keser; Hasan da bu olaydan sonra bir daha ortalarda gözükmez.

Şeküre çocuklarına baba bulmuş; Kara yıllardır özlediğine kavuşmuştur
 
Üst