Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Para karşılığı din anlatmak

Coolumsu

Geçmiş ya da gelecek yoktur., Sadece sonsuz bir ş
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Para karşılığı din anlatmak

Hiç etik ve samimi bulmadığım bir durumdur. Dini maddiyata konu edinmek ve din üzerinden para kazanmaya çalışmak vicdansızlıktır. Bu tarz kişilere toplumumuzda maalesef yeterli tepkinin verilmediğini düşünüyorum.

Dünyadaki tüm sömürüler kötüdür. En kötüsü ise din üzerinden yapılandır. Aklınızı kullanın ve önüne gelen tarafından kandırılmayın. Hiç kimse sizi Allah adını kullanarak kandırmasın. Ayrıca bu tarz anlatımlar, iyi niyetle yapılmadığı için halk üzerinde hiçbir etkisi de olmuyor. Din konusunda samimiyet ve merhamet esas olmalıdır.

Henna

insan uykudadir, öldügü vakit uyanir..
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    22
  • MFC Seviyesi

neden? bir dizide ahlaksiz konular ele alinip bolum basi 100 bin kazanirlarken, Okulunda okumus Asil meslegi hoca olan isi bu olan insanlarin para kazanmasi neden zorina gider insanin? dinimizce dogru olan da bu. Hakkini vericeksin Hakedenin.. hem o laf carpittiginiz hocalarin yaptigi okullari dernekleri bagislari bilseniz utanirsiniz.. herseyi din somurgesine baglamayin. ozamab okullarda din kulturu hocalarida para almasin? imam hatiplerdeki hocalarda? muezzinler imamlarda?

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Bir şeyi para karşılığı satarsanız o şey elinizden çıkar. Dinini para karşılığı satarsan onu kaybedersin. Yani dinsiz kalırsın. Üstelik bu ayet ve hadisler ile kesin olarak yasaklanmıştır. Buradan bağış falan diye bir şey çıkartmanıza gerek yok. Bağışları değil de kaçak oteller çıkanları iyi biliyorum. :u2:

Yasin-21
Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir.

Günümüzde de dinimizi anlatırken yazdığı kitaplardan, makalelerden, düzenlediği konferanslardan hiç ücret almayan çok değerli insanlar var. Bu kişiler saatlerce televizyonlarda, radyolarda program yapıyor, hatta bunun karşılığında değil para almak, para vererek yayın yaptırıyorlar. Ayrıca tüm masraflarını da kendileri karşılıyorlar. Bunun dışında yine İslam’ı yaymak için gecesini gündüzüne katan internette kitapları, makaleleri yayan, videolar yapan ve bunları yayınlatan çok fazla samimi Müslüman var. Onlar da bütün bunları yalnızca Allah rızası için, hiçbir karşılık beklemeden yapıyorlar. Bu o insanların ne kadar samimi, içten ve salih olduklarını gösteriyor. Dünyayı bırakıp tam anlamıyla ahirete yöneldiklerini, herhangi bir çıkarları olmadan yalnızca Allah rızası için tebliğ yaptıklarını gösteriyor.

Kuran’da bildirildiği gibi bizlere düşen böyle samimi insanlardan olmak, böyle samimi insanların yoluna uymaktır. Allah için yaşayan hiçbir Müslüman Allah yolunda yaptığı hizmetten para almaz, bunu kendisine hiçbir şekilde yakıştırmaz. “Benim ücretim Allah’a aittir” der ve hayatı boyunca ihlâsla anlatmaya devam eder…

Ben kitap için alınmasını neyse diyorum. Ancak televizyon programından para alan kişiler dini kazanç kapısına çevirmişlerdir. İslam'ın sahtekarlar, sömürücüler, çıkarcılar tarafından anlatılmasına da ihtiyaç yoktur ayrıca. İslam zaten güzel bir din.. :rolleyes:

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Sen ahlaksız diziler ile Allah'ın kelamını mı kıyaslıyorsun?
Batıl kıyas, batıl bir akıl yürütme.. Söylediğin söz din de bir delil olmaz.. :smile:

Bezelye

♫♪ Deniz üstü köpürür ♪♫, Hey canım rinnan nay ri
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    993
  • MFC Seviyesi

Dini sohbetlerin, dini eserlerin... kısacası dini niteliği kazanmış herhangi bir şeyin para karşılığı alınıp satılması haramdır ahkamı içeren pek çok hadis var. :sigara

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    2,927
  • MFC Seviyesi

Hı hı tabi :) 600 milyar maaş alıpta sahabenin sadece bir kabı birde kücük halısı vardı israf etmeyin diyen insanlar gercekten cok samimi.. gidin yemek programı sunun eglence programı sunun ama Allah rızası için şu islamın üzerinden elinizi çekin terbiyesiz herifler.. Siz kendinize hoca densin diye hocalık yapan insanlarsınız.. bunun vebalide günahıda hesabıda zordur..

Min

Yasaklandı!
Yasaklandı!
  • MFC Puanı
    771
  • MFC Seviyesi

kuranı kerimi de paralı satmak haram mı hocam?

Bezelye

♫♪ Deniz üstü köpürür ♪♫, Hey canım rinnan nay ri
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    993
  • MFC Seviyesi

kuranı kerimi de paralı satmak haram mı hocam?

Ben demiyorum hadisler diyor. Ayetler diyor :sigara
"Elinizdeki Tevrat’ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının."

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Ona haram diyemem sonuçta kağıt mürekkep falan ama onunda parayla satılmaması pek doğru.. Keşke din konusunda fedakar olabilsek ^^

Min

Yasaklandı!
Yasaklandı!
  • MFC Puanı
    771
  • MFC Seviyesi

imamların aldığı maaş haram mı?
aklımda deli sorular :d
Mavi noktayı sen koy konu kapansın.

Min

Yasaklandı!
Yasaklandı!
  • MFC Puanı
    771
  • MFC Seviyesi

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

bir film vardı pardon ... orda diyorya parayı versinler ne derler desinler ben artık haysiyet takılmıyorum maddiyat takılıyorum :D o geldi aklıma:D

Buka

αкℓıη ναяѕα, тєк тαкıℓ.
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    163
  • MFC Seviyesi

oo herkes bi sinirlenmiş. Konusu bile edilmemesi gereken mevzulardan bence. Ama madem yazılmış çizilmiş bende birkaç cümle ekleyim.
Din anlatmak ile tabir olunan dini yaymak-öğretmek bir karşılık beklemeden Allah rızası için yapılandır. O'nun (c.c) rızası da ihlas ile kazanılır.

İHLAS : (Hulus. dan) Kalbini safi etmek. İçten, samimi, riyasız sevgi. İçten gelen sevgi ile doğruluk ve bağlılık. * Sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek. Yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek. İnsanlara riyakârlıktan, gösterişten uzak olmak.(Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde, en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarik-i hakikat, en makbul bir duâ-yı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en sâfi bir ubudiyet ihlastır....Cenab-ı Hakk'ın rızası ihlas ile kazanılır. Kesret-i etba' ile ve fazla muvaffakiyet ile değildir. Çünkü onlar vazife-i İlâhiyyeye ait olduğu için istenilmez; belki bazan verilir. Evet, bazan bir tek kelime sebeb-i necat ve medar-ı rıza olur. Kemmiyetin ehemmiyeti o kadar medar-ı nazar olmamalı. Çünkü, bazan bir tek adamın irşadı, bin adamın irşadı kadar rıza-yı İlâhîye medar olur. Hem, ihlas ve hakperestlik ise, müslümanların nereden ve kimden olursa olsun, istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa benden ders alıp sevap kazandırsınlar düşüncesi, nefsin ve enaniyetin bir hilesidir. L.)(Cay-ı ibret bir hâdise: Bir vakit İmam-ı Ali Radıyallahü Anh, bir kâfiri yere atmış. Kılıncını çekip keseceği zaman, o kâfir O'na tükürmüş. O kâfiri bırakmış, kesmemiş. O kâfir, O'na demiş ki: "Neden beni kesmedin?" Dedi: "Seni Allah için kesecektim. Fakat bana tükürdün; hiddete geldim. Nefsimin hissesi karıştığı için ihlasım zedelendi. Onun için seni kesmedim." O kâfir, O'na dedi: "Beni çabuk kesmen için seni hiddete getirmekti. Mâdem dininiz bu derece sâfi ve hâlistir; o din haktır." dedi. M.)"

Anlayana.

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

oo herkes bi sinirlenmiş. Konusu bile edilmemesi gereken mevzulardan bence. Ama madem yazılmış çizilmiş bende birkaç cümle ekleyim.
Din anlatmak ile tabir olunan dini yaymak-öğretmek bir karşılık beklemeden Allah rızası için yapılandır. O'nun (c.c) rızası da ihlas ile kazanılır.

İHLAS : (Hulus. dan) Kalbini safi etmek. İçten, samimi, riyasız sevgi. İçten gelen sevgi ile doğruluk ve bağlılık. * Sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek. Yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek. İnsanlara riyakârlıktan, gösterişten uzak olmak.(Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde, en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarik-i hakikat, en makbul bir duâ-yı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en sâfi bir ubudiyet ihlastır....Cenab-ı Hakk'ın rızası ihlas ile kazanılır. Kesret-i etba' ile ve fazla muvaffakiyet ile değildir. Çünkü onlar vazife-i İlâhiyyeye ait olduğu için istenilmez; belki bazan verilir. Evet, bazan bir tek kelime sebeb-i necat ve medar-ı rıza olur. Kemmiyetin ehemmiyeti o kadar medar-ı nazar olmamalı. Çünkü, bazan bir tek adamın irşadı, bin adamın irşadı kadar rıza-yı İlâhîye medar olur. Hem, ihlas ve hakperestlik ise, müslümanların nereden ve kimden olursa olsun, istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa benden ders alıp sevap kazandırsınlar düşüncesi, nefsin ve enaniyetin bir hilesidir. L.)(Cay-ı ibret bir hâdise: Bir vakit İmam-ı Ali Radıyallahü Anh, bir kâfiri yere atmış. Kılıncını çekip keseceği zaman, o kâfir O'na tükürmüş. O kâfiri bırakmış, kesmemiş. O kâfir, O'na demiş ki: "Neden beni kesmedin?" Dedi: "Seni Allah için kesecektim. Fakat bana tükürdün; hiddete geldim. Nefsimin hissesi karıştığı için ihlasım zedelendi. Onun için seni kesmedim." O kâfir, O'na dedi: "Beni çabuk kesmen için seni hiddete getirmekti. Mâdem dininiz bu derece sâfi ve hâlistir; o din haktır." dedi. M.)"

Anlayana.

Benim de anlatmak istediğim özetle buydu.. Katkı için teşekkürler.. ^^

Üst Alt