Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Patates Püresi Nasıl Saklanır?

İlksu

Sanırım artık insan, tutunamıyor insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    18 Tem 2017
  • Mesajlar
    1,608
  • MFC Puanı
    3
  • MFC SeviyesiEt ve tavuk yemekleri ile birlikte garnitür olarak tüketilen patates püresi çeşitli yöntemlerle saklanır. Özellikle çocukların tükettiği bir gıda ürünü olduğu için saklama konusunda son derece dikkatli davranmak gerekir. Aksi halde içerdiği süt gibi çabuk bozulan ürünlerden dolayı gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

Patates püresini saklamak için püreyi öncelikle soğutmak gerekir.

Soğumadan saklama kabına giren patates püresi kısa zamanda bozulur.

Hazırlandığı tencere içerisinde birkaç saat bekleyerek oda sıcaklığına ulaşması sağlanır. Pürenin uzun süre dayanması için süt ve limon suyunu biraz daha az kullanmak gerekir. Süt çok çabuk bakteri üreteceği için patates püresinin ömrünü kısaltır. Bu nedenle kullanılacak süt miktarı en aza indirilmeli, tarifte uygulanmadan önce kaynatılmalıdır. Limon suyu da küflenmeye yol açabileceği için saklanacak olan patates püresinde yok olacak kadar az miktarda kullanılır.

Süt ve limon suyu bakımından saklanacak miktarda oluşturulup soğutulan patates püresi cam bir saklama kabına alınır. Üzerine bir tutam tuz serpiştirilerek bir süre karıştırılır. Tuz eklenmesinin sebebi patates püresinin saklama süresini uzatmaktır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra saklama kabının vakumlu kapağı kapatılarak buzdolabına alınır.

Patates püresinin buzdolabında saklanma süresi en fazla 4 gündür. Bu süre içerisinde tüketilmeyen püre bozulmaya başlayacaktır.

Püre formuna dönüştürülmüş sebzelerin hava almayacak kaplarda ve oldukça soğuk ortamlarda saklanması gerekir. Patates püresi için seçilen saklama kabının cam olmasında fayda vardır. Cam pürenin içindeki süt ve limon suyunun bozulmasını geciktirebilir. Aynı zamanda soğuğu kap içerisine eşit oranda yayma özelliğine sahiptir. Bu nedenle patates püresi saklarken en önemli püf noktası saklama kabının özelliğidir. Doğru malzemeler ve uygun sıcaklıkta bir ortam sağlandıktan sonra patates püresini uzun süre saklamak mümkündür.
 
Üst Alt