Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PDU ® Besi performansında yaş ve kondüsyon.

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,927
  • MFC Seviyesi

PDU ® Besi performansında yaş ve kondüsyon.

Besiye alınacak hayvanın yaşı ne olmalı? Büyüme hızları hangi aylarda en verimlidir? İşte cevabı...

1 YAŞINDAN KÜÇÜK OLMALI


1 / 2
Besiye alınacak hayvan 1 yaşından daha küçük olmalıdır. Siyah Alacalarda ve Esmer danalarda 8-18 ay, yerlilerde ise 15-25 aylar arası büyüme hızı en yüksektir. Genç sığırlar yedikleri yemi iskelet ve ete dönüştürürler. Genç sığırlarda yağ az olduğu için 1 kg canlı ağırlık artışı için daha az enerji tüketirler. Genç sığırların alış maliyeti de daha düşüktür. Gerçek büyüme et, kemik ve organlardaki artıştır. Dokularda yağ birikmesi bir canlı ağırlık artışı değildir. Yaşlı hayvanların sindirim sistemleri geniştir, daha fazla yem tüketebilir ve canlı ağırlık kazanabilirler. Bu durumda yemden yararlanmaya dikkat edilmelidir. Yaşlı hayvanların kas ve iskelet gelişiminden ziyade kazanılan canlı ağırlığın 2/3'ünden fazlasının yağ olduğu unutulmamalıdır.BESİ PERFORMANSI: KONDÜSYON

2 / 2
Genç ve sağlıklı olmak koşuluyla kondisyonu zayıf hayvanlar tercih edilmelidir. Yoğun beslemeyle sağlanan telafi büyümesi karlılığı artırmaktadır. Zayıf ve sağlıklı hayvanlar besi maliyetini azaltır.
 
Üst Alt