Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PDU ® İşletmeye yeni getirilen besi hayvanlarında akciğer hastalıkları nedenleri.

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,917
  • MFC Seviyesi

PDU ® İşletmeye yeni getirilen besi hayvanlarında akciğer hastalıkları nedenleri.

Besi sığırı yetiştiriciliğinde karşılaşılan en önemli sorunların başında solunum yolu hastalığı geliyor. Solunum yolu hastalıkları işletmelerde; verim kaybı, tedavi masrafları, ölümler nedeniyle büyük ekonomik kayıplara neden oluyor.Uzun süren nakiller, ahıra dışarıdan hayvan sokulması, farklı yerden alınan hayvanların bir arada tutulması, ahırların kalabalık ve havalandırmanın yetersiz olması, hayvanların kalitesiz ve yetersiz beslenmesi sonucunda bağışıklık sistemin aktif ve güçlü hale gelmemesinden dolayı işletmelere yeni getirilen besi hayvanlarında akciğer hastalıkları daha fazla gözlenir.


Solunum Yolu Hastalıklarının Nedenleri

1 / 9


Ahırda toz konsantrasyonun yüksek olması ve alerjenler, Ani ısı değişikleri, ahırlarda çalışan insanların bu konuda eğitiminin yetersiz olması ve işletmede biyo-güvenliğin yetersiz olması.

Akciğer Enfeksiyonları Niçin Öldürücü Seyreder?

2 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 960x540.


Kompleks bir hastalık şeklinde seyretmesi, bilinçsiz antibiyotik uygulamaları (bakteriyel direnç) ve aşılama programının iyi planlanmaması akciğer enfeksiyonlarında ölüm oranını yükseltiyor.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

3 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 1009x783.


İştahsızlık, durgunluk, Yem ve su almada azalma, Yüksek ateş, Zayıflama, Hızlı solunum (içini dokuma), Solunum güçlüğü, Öksürük, Göz ve burun akıntısı, Şiddetli olgularda hırıltılı solunum ve genel durumda bozulma.

Teşhis

4 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 1009x673.


Anemnez, Klinik bulgular, Hemogram değerlendirilmesi, Kan gazlarının değerlendirilmesi, Rontgen bulguları, Bronkoskobik muayene, BAL muayenesi.

Tedavi

5 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 1009x672.


Oksijen uygulaması, Antibiyotikler, Ateş düşürücü ve yangı gidericiler, Antihistaminikler, Bronkodilatörler, İmmunomoduliter, Destekleyiciler, Ekspektronlar (kronik).

Ruminantlarda Antibiyotik Seçim Stratejisi

6 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 900x600.


Florokinolonlar, Tetrasiklinler, Sülfonamitler, Tulatromisin, Amfenikollar, Betalaktamlar, Tilozin, Betalaktamlar, Eritromisin, Linkozamidler, Sülfonamitler.

Hastalıktan Korunmada Alınacak Önlemler Ne Olmalı?

7 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 1009x757.


Hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan sebeplerin ortadan kaldırılması, günlük sürü gözleminin yapılması, nakil esnasında çok sıkışık ve kalabalık nakillerden kaçınmak gerekir, besi sığırlarını pazarlardan toplamak yerine doğrudan çiftliklerden almak, işletmeye yeni getirilen hayvanların diğer hayvanların yanına konulmaması, ahırların havadar olmasının sağlanması, aşırı sıcak ve soğuktan korunma, hayvanların enerji, protein vitamin ve mineral yönünden dengeli yemlerle beslenmesi, hayvanların yemlerine direnç arttırıcı iz element ve vitamin katılması, besiye almadan önce paraziter tedavi yapılmalı, aşı uygulamasının zamanında yapılması, hayvan giriş çıkışlarında çiftlik girişi iyi dezenfekte edilmeli, çalışan personele eğitim aldırılmalı ve şap aşısı, karma aşı (PI, BRSV, H. Somnus, Pastörella, İBR ve BVD), klostridiüm aşısı yaptırılmalı.

Hayvanların Yemlerine Direnç Artırıcı İz Element ve Vitamin Katılmasının Faydası Neler?

8 / 9


Hastalığa karşı güçlü direnç oluşturur, hastalanan hayvanların hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olur, yemden yararlanmayı sağlayarak günlük kilo alınımını artırır ve ayak hastalık riskini azaltır.

İşletmede Hastalık Gözlendiği Durumlarda Ne Yapmalı?

9 / 9
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 960x720.


Hasta hayvanları sağlıklı hayvanlardan derhal ayırmak, hastalık başladığında hızlı şekilde veteriner hekime müracaat etmek ve asla kendiniz tedavi uygulamayınız.

Kaynak: Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Ok.
 
Üst Alt