Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PDU ® Sığır besiciliğinde püf nokta.

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,917
  • MFC Seviyesi

PDU ® Sığır besiciliğinde püf nokta.

Sığır besiciliğinin püf noktaları neler? Hangi hayvanlar besiye elverişlidir? Besicilikte orjin ve cinsiyet önemli mi? Çevre sıcaklığı besi performansını nasıl etkiliyor? İşte cevapları...

BESİ PERFORMANSI: ÇATI VE GÖRÜNÜŞÜ


1 / 5Derin, geniş ve uzun gövdeli, küçük başlı, kısa boyunlu, geniş ve düz sırtlı, geniş ve uzun sağrılı hayvanlar besiye elverişlidir. Uzun bacaklı, dar gövdeli, keskin sırtlı, dar ve kısa sağrılı, kalın derili, uzun boyunlu, iri başlı hayvanların besiye alınması bir fayda sağlamaz.

BESİ PERFORMANSI: CİNSİYET

2 / 5


Erkekler dişilere oranla daha hızlı ve daha fazla canlı ağırlık artışı gösterirler. Erkeklerin besi sonunda ulaştıkları canlı ağırlık miktarı da dişilere göre daha fazladır. Dişiler erkeklere göre daha çabuk yağlanırlar. Erkek hayvan etleri, daha koyu ve daha az yağlıdır.

BESİ PERFORMANSI: ORİJİN

3 / 5


Damızlık değeri yüksek olan boğalardan elde edilen yavruların beside kullanılması gerekir. Kökeni bilinen yavrunun alabileceği canlı ağırlık artışı daha iyi hesaplanabilir.

BESİ PERFORMANSI: BESİ SONU CANLI AĞIRLIĞI

4 / 5


Canlı ağırlık arttıkça 1 kg canlı ağırlık artışının maliyeti yükselir. Kültür ırkı sığırlar için uygun besi sonu ağırlığı 500-550 kg, melezler için 380-450 kg arası kabul edilir. Yaşlı hayvanlar daha çok kilo alabilir ama yağlanmaları daha fazladır.

BESİ PERFORMANSI: ÇEVRE SICAKLIĞI

5 / 5Yüksek sıcaklıkta yem tüketimi azalmakta (yaklaşık % 10), düşük sıcaklıkta ise artmaktadır: Yem tüketimi; 5 ile 10 °C arası % 3, 5 ile -5 °C arası % 5, -5 ile -15 °C arası % 7, -15 °C' nin altında ise % 16 oranında artmaktadır. Soğuk havalarda 200-300 kg ağırlığındaki hayvanlarda kaba yem yediriniz.
 
Üst Alt