Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Peygamberimiz Gaybı Bilir Mi?

Coolumsu

Geçmiş ya da gelecek yoktur., Sadece sonsuz bir ş
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Peygamberimiz Gaybı Bilir Mi?

Bilindiği gibi gayb, akıl ve duyular yoluyla hakkında bilgi edinilemeyen varlık alanını ifade etmektedir. İnsanlar genelde bilinmeyen ve duyu yoluyla bilgi edinilemeyen şeylere karşı ilgi duymuşlardır. Kur’an’da gaybı yalnızca Allah’ın bildiği çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. Güvenilir kabul edilen hadis kitaplarında ise bu konuda da birbiri ile çelişen ifadeler vardır. Kimi hadisler ayetler ile uyum içinde gaybın bilgisinin sadece Allah’a ait olduğunu ve peygamberimizin gaybı bildiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu ifade eder. Yine aynı kaynaklarda geçen bazı hadislerde ise peygamberimize gayb ile ilgili bilgilerin verildiği söylendiği için bu türden hadislere dayanılarak peygamberimizin kıyamete kadar zuhur edecek her şeyi bildiği, gayb konusunda hiçbir şeyin ondan gizli kalmadığı iddia edilmiştir. Birçok benzeri konuda olduğu gibi bu konuda da Allah’ın ayetleri gerektiği gibi dikkate alınmamıştır.

Bu konudaki bazı Kur’an ayetleri konuyu tam olarak netleştirir: “Gaybın anahtarları O’nun katındadır, O’ndan başka hiç kimse gaybı bilmez…” (En’am Suresi 59). “Şöyle derler: ‘Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!’ De ki: Gayb, Allah’ın tekelinde. Hadi bekleyin; sizinle birlikte ben de bekleyenlerdenim.” (Yunus Suresi 20). “Göklerin ve yerin gaybı Allah’ındır…” (Hud Suresi 123). “De ki: Göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka kimse bilmez…” (Neml Suresi 65).

Yine ayetlerde, peygamberimizin de gaybı bilmediğini açık bir şekilde ifade etmesi söylenmektedir: “De ki: ‘Ben size, Allah’ın hazineleri yanımdadır, demiyorum. Gaybı da bilmem. Size ‘Ben meleğim’ de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum…” (En’am Suresi 50). “De ki: Allah’ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim.” (A’raf Suresi 188).

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

bendemerakla sorarım konstantiniyyenin fethinin işareti hz eyubun surların dibinde ölümü beklemesi ileri gorusmuydu sence? yoksa dilediğine dilediğini bahseden yaratıcının peygamberine geleceği mujdeletmesi onundabunu gormesimiydi ... bu mantıkla bakarsa mirac biraz supheli olmuyor hadi allah katına yukseldi sorulduğunda mescidi aksanın tüm detaylarını bilmesi gaybı allahın dilediği ölcüde bildirmesi değilmiydi ?

koca peygamber sende olmayan kalp gozuyle sana konusursa sen halay cekersin... bazı seyler ibret için dir ibretten yorumda insanlara akıllı olanlara verilmiştir ... ne dicekti resuliekrem ben gaybı biliyorum muhtesemim falanmı ?

anlamadım

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    0
  • MFC Seviyesi

miraçta o na her şey gösterilmişti tabi dünya ve insanlar gibi şeyler hakkında Allah ın bizim dışımızda yarattıkları hakkında bilgisi olmayabilir bu yönüyle gaybı bilmezken insanlar ve cinler hakkında olmuş olacak olayların gösterilmesi miraç hadisesiyle bir takım gaybi haberleri bilmesine ve bildirmesine sebep olmuştur

Autocrat

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

miraçta o na her şey gösterilmişti tabi dünya ve insanlar gibi şeyler hakkında Allah ın bizim dışımızda yarattıkları hakkında bilgisi olmayabilir bu yönüyle gaybı bilmezken insanlar ve cinler hakkında olmuş olacak olayların gösterilmesi miraç hadisesiyle bir takım gaybi haberleri bilmesine ve bildirmesine sebep olmuştur

aynen oyle kardesim gayb bilincekse gene allahın dilemesi ile olucakır izin vericek gormesi sağlanacak bu bu kadar net aşikar iken ayet hadis aramam ... ki hadislerde mevcutta maalesef hadisler yerine gore kabul gorur olmus ben oyle goruyorum artık ehlisunnet inancını irdelersen zaten ortaya cıkıyor çokta aramaya gerek yok fıkıh ehli değiliz .

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

bendemerakla sorarım konstantiniyyenin fethinin işareti hz eyubun surların dibinde ölümü beklemesi ileri gorusmuydu sence? yoksa dilediğine dilediğini bahseden yaratıcının peygamberine geleceği mujdeletmesi onundabunu gormesimiydi ... bu mantıkla bakarsa mirac biraz supheli olmuyor hadi allah katına yukseldi sorulduğunda mescidi aksanın tüm detaylarını bilmesi gaybı allahın dilediği ölcüde bildirmesi değilmiydi ?

koca peygamber sende olmayan kalp gozuyle sana konusursa sen halay cekersin... bazı seyler ibret için dir ibretten yorumda insanlara akıllı olanlara verilmiştir ... ne dicekti resuliekrem ben gaybı biliyorum muhtesemim falanmı ?

İstanbul'un fethi hadisi Yezid için uydurulmuştur. Orduyu motive etmek için..

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Peygamberler gaybı ancak Allah'ın bildirdiği yani Kuran kadar bilebilirler.
Peygamber dışında birine bildirme zaten yoktur.

Autocrat

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

İstanbul'un fethi hadisi Yezid için uydurulmuştur. Orduyu motive etmek için..

hadi ya eyup a.s halay cekmeyemi geldi beyoğlunu bi dolanıyım diyemi geldi sence:) uydurma falan yok kardes sahih hadistir sen benden zekisin hadisi irdele bulursun doğruyu artı yezid ne alaka arada kaç yıl var:D

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

İsra olayı ile miracı birbirine karıştırmasanız keşke..

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

hadi ya eyup a.s halay cekmeyemi geldi beyoğlunu bi dolanıyım diyemi geldi sence:) uydurma falan yok kardes sahih hadistir sen benden zekisin hadisi irdele bulursun doğruyu artı yezid ne alaka arada kaç yıl var:D

Hiç ilimden nasiplenmemişsin Aurocrat.. Keşke kafadan yazmak atalar dinin yolcusu olmak yerine biraz araştırsan..

Autocrat

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

Peygamberler gaybı ancak Allah'ın bildirdiği yani Kuran kadar bilebilirler.
Peygamber dışında birine bildirme zaten yoktur.

sen onuda kabul etmezsin ama muhiddin arabi yi bi arastır derim neyi napmıs biliyormu bilmiyormu bakarsın... inanasın yoksa arastırma yanlı bakarak oğrenmek zor

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

sen onuda kabul etmezsin ama muhiddin arabi yi bi arastır derim neyi napmıs biliyormu bilmiyormu bakarsın... inanasın yoksa arastırma yanlı bakarak oğrenmek zor

Şu firavunda mümin öldü diyen adamı mı diyorsun? Ayetler ile savaşan..
Ben o adamı araştırdım eserlerinde çok tehlikeli fikirler var..

Autocrat

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

Hiç ilimden nasiplenmemişsin Aurocrat.. Keşke kafadan yazmak atalar dinin yolcusu olmak yerine biraz araştırsan..

hmmm sen neyden nasiplisin bi desne allah askın merak ettim şimdi ya sen cidden iki cümle din le ilgili bişey bidliğini bu saçmalıkları bana yollayarakmı savunuyorsun ... sen once nerden besleniyorsun bana onu de ben anlatırımsana ... sen kendini bi halt bildiğini zanneden basit bir adamsın aslan parçası ... sen nasiplen tamam sen nasiplen baskalarının fikirlerine de saygı duymayıoğren kabul edersen peygamber efendimiz güzel ahlakı tamamlamak için gonderildim der sen fikirlerini konustum sahsına soz etmedim şimdiye kadar ama sen var ya bi halttan anlamayan ancak bi jargona sığınıp yıkanmıs aklınla yıkayanların fikirlerini savunursun baska bi halt olmaz senin hayatın yetmez beni anlamaya gene diyorum iyi yaptığın tek sey sakın cevap vermek :D bu kadar secme cümlelerini oynama adam gibi yaz ilimmiş izmirde okuyan bi adamsın goruyum basarılarını çok reklam etme ozelden yaz merak ettim ya biz cahiiller faydalanalım ...

Autocrat

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    5
  • MFC Seviyesi

Şu firavunda mümin öldü diyen adamı mı diyorsun? Ayetler ile savaşan..
Ben o adamı araştırdım eserlerinde çok tehlikeli fikirler var..

senin gibi bi halt bildiğini zannedenler anlayamaz arabiyi ... once adam gibi anlamayı dene her haltı yerme okuduğunu sandıklarını ben unutalı 20 yıl oldu . .... boş işlerdesin gene diyorum benden alıntı yapma sen ben sana yazmıyorum sanada tavsiye ederim

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

hmmm sen neyden nasiplisin bi desne allah askın merak ettim şimdi ya sen cidden iki cümle din le ilgili bişey bidliğini bu saçmalıkları bana yollayarakmı savunuyorsun ... sen once nerden besleniyorsun bana onu de ben anlatırımsana ... sen kendini bi halt bildiğini zanneden basit bir adamsın aslan parçası ... sen nasiplen tamam sen nasiplen baskalarının fikirlerine de saygı duymayıoğren kabul edersen peygamber efendimiz güzel ahlakı tamamlamak için gonderildim der sen fikirlerini konustum sahsına soz etmedim şimdiye kadar ama sen var ya bi halttan anlamayan ancak bi jargona sığınıp yıkanmıs aklınla yıkayanların fikirlerini savunursun baska bi halt olmaz senin hayatın yetmez beni anlamaya gene diyorum iyi yaptığın tek sey sakın cevap vermek :D bu kadar secme cümlelerini oynama adam gibi yaz ilimmiş izmirde okuyan bi adamsın goruyum basarılarını çok reklam etme ozelden yaz merak ettim ya biz cahiiller faydalanalım ...

Koca paragraf yazmış asdff.. :D
Bir ara yazarım tek tek öğrenirsin.. :wink:

Coolumsu

MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Neyse konuyu farklı yerle kendi dertlerine getirme.. Germezsen ortamı sevinirim.. ^^

Üst Alt