• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Peygamberimizi görme imkanınız olsa ne söylerdiniz

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
ya arkadasım körmüsünn? efendimizin söylemide böyle..
sen ne tur kıtaplar okuyon hangi tarikattasın bilmiyorum ama su forumda herkesin dini ılmini sorgulayıp mutlaka tersını idda ediyorsun.. bilmediğin konuda dogruymus gibi konuşmakta şirktir.. yani seninle çok bu konulara girmek istemiyorum çünkü sen baska bı dunyadasın.. bu konulardadda cok yorum yapma. iyiside kötüsüde dogrusuda sana kalsın. baskalarının ilmini sorgulama,inkar etme

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Bilmediğim bir konu değil, internet dindarlığı ya da hadisçiliği ancak bu kadar olur..
O hadislere baktım.. Bir kısmı zayıf, bir kısmı da şerhler ile anlaşlıyor..

Ravi zincirini yazamayacağınız, Arapçasını bilmediğiniz, özellikle de rüyalarla prim yapan cemmatlerin, tarikatlerin sitelerinden aldığınız şeylerle bana delil getirmeyin. Bildiğimden konuşuyorum..

Böyle bir şey olma olasılıpı olsa da Sahabe neslinden sonra birinin Peygamberi rüya da gördüm diye ifade etmesi kesinlikle masum değildir. Allah'ı gördüm diyen zaten direkt inkar etmiş pozisyona gelir..

Gördüm diyenleri konuştur hiçbirinin dediği birbirine tutmuyor..
Ayrıca zan hakikat namına hiçbir değer taşımaz..

Bu tarz şeylere kafanı çok yorma derim Gülendam..
Peygamber'i Kuran'dan göremeyen biri rüyasında görse bile ne olur ki sanki?

Baya bir istismar konusu..
Birilerini görebilir ama kesinlikle ben gördüm asla diyemez..

Hadis konusunda konuşurken bilinmesi gereken mutlak 3 hadis.. (Sayısız çok kaynaktan gelen, mütavatir derecesinde)

Allah Rasûlü (sav) şöyle buyurmuştur:

"Kesinlikle benim ağzımdan yalan uydurmak, herhangi birinin ağzından yalan uydurmaya benzemez."

"Her kim bile bile benim ağzımdan yalan uydurursa, cehennemdeki yerine hazırlansın."

"Her kim de bile bile, benim ağzımdan uydurulmuş, bana ait olmayan bir sözü ben söylemişim gibi anlatır ve aktarırsa o da o sözü uyduran iki kişiden biridir."

Kaynaklar:

Buhârî, Cenâiz 33; Müslim, Mukaddime 4 (4).
Buhârî, İlim 38, Cenâiz 33; Müslim, Mukaddime 2, 3, 4. Ayrıca bkz. Ebû Davud, İlim 4; İbn Mâce, Mukaddime 4; Tirmizî, İlim 8; Menâkıb 20; Dârimî, Mukaddime 25, 50.
Müslim, Mukaddime 8, 19; Tirmizî, İlim 9; İbn Mâce, Mukaddime 5; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 255; V, 14, 19.

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
yani geldim geleli ilkez cinnetin eşigine geldim sayende. şeytan diyo içindekileri kus defol git forumdan..
sen anormal birisin.. insanların dini duygularıyla bile dalga gecen inkar eden yalanlayan birisin..
sana zamanında gördüklerimin ispatını yapmıcam... İnşaAllah sanada nail olur görmek..

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490

Ne alaka?
Eğer İslam'i usülü biraz bilsen bunu söylemezdin zaten

-Allah'ın dilemesi ile delil getirilemez.
-Allah dilerse her şey olur peki Allah'ın böyle bir şeyi dilediğini bana kanıtlar mısın?
-Rüya spekülasyon aracıdır. Bir delil değildir. Bir kıymeti yoktur..
-Kendine pay biçmek, dindar gözükmek için..

-Peygamberi görenin rüyasına şeytan girmez hadinin altında İbni Hacer bu sadece sahabe dönemi diye için şerh düşmüştür..

Bu benim dediğim bir şey değil, Kuran konusunda uzmanlaşan insanların söylediği bir durum istersen araştır..
San a dedim imam hatip okudum ben kuran kurslarına gittim
Ne varmış yani bu cümle kullanılıyor
Hocalarda kullanıyor yani
Ben mi islami bilmiyom herşeyin en güzelini doğrusunu sen mi biliyorsun yani
Hocalar bile ihtimal veriyor bı sen ver miyorsun

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konular
22
MFC Puanı
3,420

Hayır ihtimal var elbette ama kesinlik yok.. :smile:
Allah dilerse olabilir ama gören kişi sahabe dönemi hariç bunu kesin olarak bilemez..

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90

gulendam canım cevap dhai verme kafir çıkartır şimdi seni.
o çok mükemmel bir müslüman herseyın dogrusunu o billiyor. biz nedesek yalan dolan zaten.
en güzeli susup bildiği hayatı yasamasını tavsıye etmek.

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490

gulendam canım cevap dhai verme kafir çıkartır şimdi seni.
o çok mükemmel bir müslüman herseyın dogrusunu o billiyor. biz nedesek yalan dolan zaten.
en güzeli susup bildiği hayatı yasamasını tavsıye etmek.
Tek o Müslüman dimi biz değiliz zaten
Onun kadar benim de bilgim var
Müslümanlık ta böyle bir şey de yok zaten

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
Tek o Müslüman dimi biz değiliz zaten
Onun kadar benim de bilgim var
Müslümanlık ta böyle bir şey de yok zaten

elhamdülillah müslümanız. benimde bilgilerim var,tek kitap okuyan kuran okuyan arastıran o değil, ama diyorum ya baska bir alemde o. asla bizim bilgilerimizin önemi dogrulugu yok.. en sınır oldugum durum.. sanal alemde hocalıgı sevmiyorum ,bilgildiklerimle herkese bilmişlik taslamam..

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Neyse bilmek isteyen için gerçek bu ister katılın ister katılmaz beni ilgilendirmez.. :smile:
Herkes Allah'a karşı sorumlu.. :smile:
Ayrıca ben asla kimsenin imanı hakkında konuşmam.. Kimin ne olduğunu ancak Allah bilir.. Başkalarının yorumu ile ilgilenmiyorum zaten ben kendi yorumumu yapar geçerim.. O yorumu da sorularını cevaplandırmak için yazdım..

İnsanlar hakkında hükmü Allah verecektir.. ^^
Ve Allah kimseye asla zulmetmez..

Rüyada beni gören cennetliktir hadisi ise sahih gibi durmuyor.. Aksini kanıtlayan bir sürü ayet ve hadis var..

O gün doğru söyleyenler, delil ile konuşanlar mükafatlandırılacak Kuran bunu söylüyor.. :)