• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ping Neden Olur?

RebeLLiouS

İçerik Üreticisi
Onursal Üye
Üyelik Tarihi
9 Tem 2013
Konular
4,747
Mesajlar
25,693
MFC Puanı
15,920
Online oyun oynayan oyuncuların en büyük problemlerinden birisi olan ping, bazı yöntemlerle ideal seviyelere getirilebilir. Eğer çok fazla ping sorunu yaşıyorsanız “Ping nasıl düşürülür?” rehberine göz atabilirsiniz.

Ping Nedir?​

Ping en temel anlatımıyla bağlantı tepki süresidir. Bağlantıda herhangi bir gecikme olup olmadığının bir göstergesi olarak kabul edilen ping, bilgisayarlar arasındaki veri transferinin ne kadar sağlıklı olup olmadığını da göstermektedir. MS olarak ifade edilen değer, genellikle oyun ekranlarında yer almaktadır. Kullanıcılar da böylece oyun süresi boyunca ping sorunu yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilmektedir.

Ping Nasıl Düşürülür, Yöntemleri Nelerdir?​

Ping için farklı yöntemler mevcuttur. İnternet, uygulama ve özel ayarlar üzerinden yapılacak kontroller, kullanıcılar için ping değerlerinin ideal hale gelmesini sağlayabilir.

İnternet Kullanımına Dikkat Edin​

Ping için öncelikle internet üzerinden bir kontrol gerçekleştirilmelidir. Çok iyi bir oyun bilgisayarınız da olsa eğer internet hızı yeterli seviyede değilse, ping sorunları yaşanacaktır. Ping sorununu çözmek adına oyun saati sırasında internetin çok fazla cihazda kullanılması önlenmelidir. Diğer bilgisayarlarda film izlemek, veri indirmek gibi farklı işlemler, internette ciddi bir sorun yaratabilir. İnternette dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise wireless kullanımıdır. Eğer mevcut noktada, sinyal kaliteli değilse, online oyunlarda istenen verim alınamaz. Bu nedenle konum değişikliği ile daha iyi bir internet bağlantısı alınmalıdır. İnternet sağlayıcıları tarafından açılmış test sayfaları ile mevcut internet hizmetlerindeki ping durumu görülebilir. Eğer yapılan testlerde normal dışı verilere ulaşılıyorsa hizmet sağlayıcısından destek alınması uygun olabilir.

Lokasyon Kontrolü Sağlama​

Online oyunlarda farklı sunucular kullanılır. Bunun en önemli sebebi ise oyuncular arasındaki gecikmelerin önlenmesidir. Türkiye’den bağlanan bir oyuncu ABD’deki bir sunucuya giriş yapıyorsa, gecikmelerin yaşanması söz konusu olabilir. Eğer oyun en yakın sunucunun seçilmesini öneriyorsa, en yakın lokasyonu tercih ederek daha iyi bir bağlantı sağlayabilirsiniz.

VPN ve DNS Kontrolleri​

Bilgisayarlarda özel DNS ve VPN’ler kullanılabilir. Normal internet kullanımlarında hız açısından ciddi bir sorun yaşanmasa da pingin önemli olduğu durumlarda bu iki seçenekte çoğu zaman istenen verimi sunamaz. Bu nedenle VPN ve DNS kullanımını iptal ederek ping değerlerini kontrol edebilirsiniz.

Belirtilen özelliklerin dışında ideal ping değerleri için aşağıdaki önerileri de uygulayabilirsiniz;

  • Arka planda çalışan tüm uygulamaları ve tarayıcıları kapatın.
  • Windows güncelleme hizmetini kontrol edin ve mümkünse kapatın.
  • Kablosuz bağlantı seçeneğini (Wireless kullanan kullanıcılar için) değerlendirin.
  • Ağdaki diğer tüm cihazların bağlantısını kesin.
  • Oyun sunucularında genel bir ping sorunu olup olmadığını kontrol edin.
  • Kare hızını ve oyun grafik özelliklerini düşürün.
 

Hasan İskan

Şanlıurfa
Moderatör
İçerik Üreticisi
Üyelik Tarihi
17 Ağu 2022
Konular
336
Mesajlar
1,662
MFC Puanı
23,990
Elinize ve emeğinize sağlık olsun.
 

Pozitivizm

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Üyelik Tarihi
28 Şub 2020
Konular
2,064
Mesajlar
24,122
MFC Puanı
287,920
Modem aç kapa olmadı oyundan çıkıp tekrar gir düzeliyor ben öyle yapıyorum da 🙄
 
Üst