Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Portakal Nergisli Çiçek Çayı

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

Tonik hazırlama: Bir miktar bitki karışımı sıcak suyun içine atılır. 5 – 10 dakika bekletilip süzülerek soğuduktan sonra pamuk bu çay suyu ile ıstatılıp temiz cilde tampon yapılır.
Portakal Nergisi Bitkisi
(Latince: Calendula Officinalis. İngilizce: Calendula)
Etki ve kullanım alanı: Aynı safa (portakal nergisi) çayı, karaciğer fonksiyonu düzenleme, sancılı mide ve bağırsak hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Aynı safa temizleyici, dolaşımı uyarıcı ve yaraların çabuk kapanmasını kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.
Hazırlanışı: Demleme usulü; 1 su bardağı çay için 1 tatlı kaşığı bitki karışımı 3 dakika demlenerek içilebilir.
Aynı safa, aromaterapide, cilt alerjilerinde, kronik deri iltihaplarında, egzama, sedef, mide krampları, safra kesesi enfeksiyonu, karaciğer zayıflığı, adet krampları, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, akne, tahriş olmuş cilt üzerinde başarı ile kullanılmaktadır. Ayrıca çok iyi bir günlük bakım kremidir. Calendula, yoğun onarıcı özelliğinden dolayı kozmetik yapımında da çok geniş kullanılmaktadır.
Varisli damarları dıştan çok çabuk onarır. Bunun için varisli bölgeye her gün kalınca aynı safa kremi sürüp üstü kapatılmalı ve 4 hafta devam edilmelidir. Damar iltihapları, iyileşemeyen çıban, fistüller donuk kabarcıklar ve yanık yaralarında da bu krem yardımcı olmaktadır.
Aynı safa kremi veya bitkiden elde edilecek haşlama suyu, ayak mantarına karşı da kullanılır. Vajinal mantar hatsalıklarında yıkama veya oturma banyosu uygulanmalıdır. 50 gr kurutulmuş bitki bir banyo için yeterlidir. Bitkiden elde edilen krem veya özsuyu pigment ve yaşlılık lekeleri için kullanılmaktadır.
 
Üst Alt