• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Pragmatizm Nedir?

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
image.jpeg

Pragmatizm, bir ideolojinin veya önermenin tatmin edici bir şekilde işe yaradığını doğruladığını, bir önermenin anlamının, onu kabul etmenin pratik sonuçlarında bulunacağını ve pratik olmayan fikirlerin reddedileceğini savunan bir felsefe akımıdır.

Pragmatizm, dünyayı, içindeki özneden koparılamaz olarak tanımayı ve konumunu esnetmeyi vurgulayan bir akımdır. Buna göre tüm felsefi kavramlar bilimsel deneylerle test edilmelidir, bir iddianın yalnızca pratikte işe yaraması durumunda doğruluğundan bahsedilebilir.

Pragmatizm gerçeği “iyi” veya “uygun” olarak tanımlar . Bu görüşe göre gerçek durağan değildir, mekâna göre zaman ve mekanda değişen bir süreçtir. Kısaca doğru faydalıdır, iyiye doğru diyorsak düşünce alanında doğruya pratikte işe yarayan diyebiliriz.

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Faydacılık ; işime yaradığı oranda değerlidir doğrultusunda hareket eden bir ideoloji.. Eşyalarla, fikirlerle sınırlı kalması gereken bu ideolojiyi abartan insanoğlu bu kuralı insan ilişkileri için de kullanmaya başlayınca egoist bir yaşam tarzı ortaya çıktı.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Örneğin bir kişi yalan söylerse en fazla faydayı elde edeceği bir durumda olsun. Hareket faydacılığına göre en doğru hareket yalan söylemektir. Ama genel kural olarak doğruyu söylemek o kişiye daha fazla fayda sağlayacağını kabul edersek kural faydacılığı açısından doğruyu söylemek gerekmektedir.

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
Faydacılık ; işime yaradığı oranda değerlidir doğrultusunda hareket eden bir ideoloji.. Eşyalarla, fikirlerle sınırlı kalması gereken bu ideolojiyi abartan insanoğlu bu kuralı insan ilişkileri için de kullanmaya başlayınca egoist bir yaşam tarzı ortaya çıktı.
sana pek katılamıyorum. zira ben bunu egoizm olara değil optimal çözüm için mevcut durumu daha uygun hale getirmek olarak yorumluyorum..
yanılıyorum belki ama ben böyle düşünüyorum...

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Egoistlik ve bencilligi cogu insanlar bir tutar aslinda alakasi yok pek..

Egoistlik degil de bencillik en kötüsüdür *

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Ego denge de tutuldukca ve kimseyi bir zarari olmadikca, güzeldir *
Her insanin bir egosu vardir , yalniz dengede tutulmali *

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Her durumda çıkarlara uysun veya uyumasın sonuna kadar dürüstlük yanlısı olmamın verdiği bir yorum olsa gerek.. :)
sana pek katılamıyorum. zira ben bunu egoizm olara değil optimal çözüm için mevcut durumu daha uygun hale getirmek olarak yorumluyorum..
yanılıyorum belki ama ben böyle düşünüyorum...

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Herkes ayni olsaydi , denge kurulamazdi * bunu da göz önüne alalim ..

ben anliorum @Şüheda nin ne demek istedigini ..

Ama konumuz dürüstlüge gelince, o birazda niyete bakar *

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
sonsuz dürüst olabilmek/davranabilmek için kaybetme korkunun olmaması gerektiğini düşünenlerdenim...

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
Pragmatizm aslında anlaşılması güç, soyut, bulanık ya da belirsiz kavramların aydınlanarak anlam kazanması şeklidir.
Bu şekilde de kavramlar descartes tarzı soyut bir açık seçikliğe değil, gerçek duyusal, olgusal, nesnel bir açıklığa kavuşur.
Bunu kurucusu bu şekilde açıklıyor. Yani pragmatizm kurucu babasının açıklaması bu yönde.

Yani kısaca eylemin sonucu ile değerlendirildiği ve sadece eyleme sağladığı fayda açısından bakan akım.
Faydacılık da burdan geliyor. Kimi ülkelerde bu bir yaşam felsefesi aslına bakarsanız.
Bu biraz haz-cılık gibi bişey oluyor çünkü bir eylem birden fazla kişiye yarar sağlar mı? -hayır.
İşte herkesin çıkarına uymayacağı için de evrensel bir ahlak yasasının içinde değildir durum. Bunu yapana sadece mutluluk getiren biseydir.
Yani bu ruh insana hiç güzellik katmaz bana göre çünkü içinde çıkarcılık ve tek bir bakış açısı vardır. Ahlak ifadesi bu akımda sakız gibi çiğnenir çünkü.

Son düzenleme:

Ragnar

Emektar Üye
Konular
1,446
MFC Puanı
37,550
Buna göre tüm felsefi kavramlar bilimsel deneylerle test edilmelidir, bir iddianın yalnızca pratikte işe yaraması durumunda doğruluğundan bahsedilebilir.
Bir sorum olacak bilimsel deneylere tabii tutulacaksa pratikte işe yaraması önemsiz gibi geliyor yada tam terside olabilir. Sonuçta ikiside farklı kategori

Ragnar

Emektar Üye
Konular
1,446
MFC Puanı
37,550
Özellikle ABD ve İngiltere'de yaygınlaşmış ve toplumun yaşam felsefesi haline gelmiştir. Eğitimi ve ekonomiyi derinden etkilemiş

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Pragmatizm Amerika'da ilk kez ciddi bir şekilde kurumsallaşma eğilimi gösterdiğinde, hedefi "din" olan bir öğreti olma maksadını gütmüştür.

Bu öğreti, genel geçer ilkelerden ziyade, <özgül> durumlar/olgular karşısında <özgül> yaklaşımların önerilmesi gerektiğini savlamış ve tarih-dışı, yani ahistoric, <tarihsel> kavram ve kuramlara karşıt olarak, karşımızdaki herhangi bir mesele karşısında, meselenin tarihselliğine uygun çözüm olasılıklarını değerlendirmemiz, göz önünde bulundurmamız gerektiğini iddia etmiştir. Bunun anlamı çok açıktır: "Dogmatizm" ile bir yere varılamaz demiştir bu adamlar.
Ve sizin için ne kadar şaşırtıcı olacak bilmiyorum,, pragmatizme yönelmiş (neredeyse refleksif) ilk müdafaa gayretini, bu ithamın asıl muhatabı olan ilahiyatçılar değil, Okyanus'un öte yakasındaki Marksistler sarf etmiştir.

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
BYNANrYCcAAxBkx