• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Güncel Programlama Verimliliği Nedir.?

Hasan İskan

Şanlıurfa
Moderatör
Üyelik Tarihi
17 Ağu 2022
Konular
177
Mesajlar
695
MFC Puanı
8,010

Programlama Verimliliği Nedir.? :​Programlama verimliliği tipik olarak, bir programcının belirli bir proje için kodlamanın ne kadar etkili bir şekilde üretilebileceğini ifade eder; bu, birkaç yolla ölçülebilir veya değerlendirilebilir. Geçmişte, çoğu program sıfırdan oluşturulduğundan ve çok fazla programlama gerektirdiğinden, üretkenlik çoğunlukla kod satırlarının ham çıktısına dayanıyordu. Bununla birlikte, daha yeni tekniklerin kullanılmasıyla, üretkenlik, problemlerin ne kadar çabuk çözülebileceğine ve bir programcının orijinal kod oluşturmanın yanı sıra faydalı kısayolları ne kadar iyi tanımlayabildiğine daha kesin bir şekilde atıfta bulunabilir. Programlama verimliliği ayrıca, bir programcının kodunun, kodu sonlandırmak için ne kadar ek çalışmanın gerekli olabileceğine ilişkin olarak ne kadar “temiz” olduğuna da işaret edebilir.

“Programlama verimliliği” terimi, bilgisayar programlaması ve bir programcının yazılım için ne kadar hızlı veya verimli bir şekilde kod üretebileceği ile ilgili olarak kullanılmaktadır. Bu terim, yazılım geliştirme açısından çok önemlidir, çünkü verimlilik artışı bir programın daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle tamamlanmasına yardımcı olabilir. Geçmişte, programlama üretkenliği tipik olarak bir bilgisayar programlayıcısının ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde kod oluşturabildiği ile ilgilidir. Pek çok geliştirici, bir bilgisayar programı yapmak için sıfırdan kodun yaratıldığı “temiz sayfa” yaklaşımı kullandı.

Bununla birlikte, modern programlama, yeni yazılım kodu oluşturmada kullanılabilecek çeşitli platformların ve programların kullanımını büyük ölçüde benimsemiştir. Bilgisayar programcıları bu platformları daha hızlı bir şekilde kodları anlamlı bir şekilde üretmek için kullanabildiklerinden, bu temel programlama verimliliğini büyük ölçüde artırmıştır. Ancak, bu değişiklikler gerçekleştiği için, bir bilgisayar programlayıcısının yeni yazılım için ne kadar etkili kod üretebildiğini takip etmek için programlama verimliliği yeni anlamlar kazanmıştır. Daha sık olarak, bu tür bir üretkenlik, bir programcının yeni yazılımın geliştirilmesi sırasında problemleri ne kadar çabuk tespit edip çözebileceği ve bir programcının “temiz sayfadan” bir program oluşturmak yerine, mevcut kodun ne zaman kullanılabileceğini tanımasıyla ilgilidir.

Programlama üretkenliği, bir programcının yarattığı kodun kalitesi bakımından da düşünülmelidir. İki programcı farklı hızlarda çalışabilir, birincisi haftada 1.000 satır kod üretirken, ikincisi o zaman sadece 500 satır kod oluşturabilir. Bu ham sayılar, programlama verimliliğini değerlendirmek için kullanılmamalıdır, çünkü kodun kendisi aynı kalitede olmayabilir. Birinci programcı tarafından oluşturulan 1.000 kod satırının hatalarını ayıklamak için aylarca ek çalışma yapılması gerekiyorsa, ikincisi tarafından oluşturulan 500 satırlık kod hatasız ve kullanıma hazırsa, ikinci programcının üretkenliği çok daha yüksek olabilir.

Kaynakça : Netinbağ
 
Üst