Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Protein Biyosentezi Nedir?

imported_Snow

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  30 Mar 2015
 • Mesajlar
  70
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Protein biyosentezi, hücrenin protein sentezlenmesi için gereken bir biyokimyasal süreçtir. Bu terim bazen sadece protein translasyonu anlamında kullanılsa da transkripsiyon ile başlayıp translasyonla biten çok aşamalı bir süreçtir. Prokaryotlarda ve ökaryotlarda ribozom yapısı ve yardımcı proteinler bakımından farklılık göstermesine karşın, temel mekanizma korunmuştur.Protein biyosentezi için aminoasil-tRNA’ların hazırlanmasında, ya da sentez süresince ATP ve GTP hidrolizi ile yüksek miktarda enerji harcanır. Ayrıca, hücreler ürettikleri enerjinin büyük kısmını protein sentezinde görev alan yapıları oluşturmakta kullanırlar.

Bu sürecin genel hata oranı 10-4 civarındadır (her 10000 amino asitten bir hatalı yerleştirilir). Bazı antibiyotikler protein sentezine müdahale ederek etki gösterirler.

Genetik bilgi akışında sıra protein sentezine geldiğinde mesajcı RNA (mRNA)’dan başka taşıyıcı RNA (tRNA) da devreye girerek ribozomlarda protein sentezi gerçekleşir. mRNA da yer alan kodonların taşıdığı genetik mesaj ribozomlarda adım adım deşifre edilerek uygun amino asitler tRNA vasıtasıyla ribozoma getirilir.

Hücre sitoplazmasında 20 çeşit aminoasil-tRNA ların ribozomda bağlanabilecekleri çeşitli bölgeler bulunur ve amino asitlerini bırakan tRNA’lar ribozomlardan ayrılırken polipeptid zinciri de sentezlenmiş olurlar. tRNA’lar üzerinde yer alan nükleotitlere antikodon adı verilir. Örneğin, UUU şeklinde olan bir mRNA zincirine uyan tRNA antikodonunun nükleotid sırası AAA şeklindedir. UUU şeklinde bir kodon da fenilalanin adlı aminoasitin şifresidir.
 

Mavera

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Ara 2018
 • Mesajlar
  1,000
 • MFC Puanı
  34
 • MFC Seviyesi

Protein Sentezi ve Genetik Şifre
Protein sentezinin anlaşılmasındaki güçlük, sentezin hücre çekirdeği dışında meydana gelmesi fakat yalnızca çekirdek içinde bulunan DNA aracılığıyla yönlendirilmesidir. Bu bağlamda gerekli bilgi nasıl taşınmaktadır? Burada RNA'nın farklı bir biçimi anahtar görevi üstlenir. Önce çekirdekteki DNA şeridinin bir bölümü üzerinde haberci (messenger) RNA, mRNA sentezlenir. İlgili işlemin DNA'nın açılımı biçiminde olduğu sanılmaktadır. mRNA, çekirdekten sitoplazmaya geçer. mRNA, ribozomlar adı verilen hücre bileşenleri için etkindir ve onları zincir boyunca bir araya getirir. mRNA ve ribozomlarının birleşimine polizom adı verilir.

Her biri belli bir amino asit molekülü bağlayabilen ve daha kısa RNA zincirlerinden oluşmuş taşıyıcı (transfer) RNA, tRNA adı verilen zincirlerin her biri, ilgili amino asiti ribozomun ucuna taşır. Gelen amino asit polipeptit bağları oluşturur ve büyük polipeptit zincirinin bir bileşeni durumuna gelir. Bu ribozom farklı tRNA moleküllerine bağlanır ve mRNA zinciri boyunca hareket ederek, amino asiti polipeptit zincirine iletir. Ribozom, mRNA zincirinin ucuna geldiğinde bırakılır ve sentezlenmiş olan protein molekülü serbest kalır.

Protein sentezinde amino asitlerin doğru sırasını belirleyen şifre kromozomdaki DNA'da bulunur. İlgili şifre ikili sarmal üzerindeki baz moleküllerinin özel durumuyla bağlantılıdır. Bir mRNA molekülünde sadece 4 farklı baz (U, A, G ve C), bunun yanında 20 farklı amino asit bulunduğundan, şifrenin tek tek baz moleküllerine karşılık gelmesi beklenemez. Baz molekülleri ikişerli alınırsa (4)2=16 kombinasyon (yani UU, UA, UG, UC vb.) vardır. Ancak bu kombinasyon yalnızca 16 amino asit içeriyordur.

Baz molekülleri 3'erli alınırsa (4)3=64 kombinasyon olasıdır. Bir DNA şeridinde bulunan 3 baz molekülü grubuna üçlü adı verilir ve bu üçlü, üzerinde oluşan mRNA içerisinde tamamlayıcı baz molekülleri dizisi oluşturur. mRNA'daki ilgili üçlü, diğer adıyla kodon tRNA'daki tamamlayıcı üçlü (anti kodon) ile uyuşmalıdır. Özel tRNA, söz konusu anti kodon ile birlikte belirli bir amino asiti protein sentezi bölgesine taşır.
 
Üst Alt