Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PYTHON ILE UYGULAMA GELIŞTIRME ORTAMLARI

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Konum
Türkiye
  • Üyelik Tarihi
    1 Ağu 2008
  • Mesajlar
    9,931
  • MFC Puanı
    1,646
  • MFC Seviyesi

Python yorumlayıcısını sisteminize kurduktan sonra, uygulama geliştirmek için bir arayüze ihtiyacınız olabilir. Bilgisayar terminolojisinde bu arayüzler, IDE (Integrated Development Enviroment) yani "Tümleşik Geliştirme Ortamı" adını almıştır.


Python ile uygulama geliştirirken bir IDE kullanıp kullanmamak tamamen geliştiricinin inisiyatifindedir. Yazılım geliştirmede IDE, hız açısından geliştiriciye fayda sağlayacaktır. (Yorumlama opsiyonları, kodu otomatik tamamlama vs. özellikleri sayesinde) Eğer IDE kullanmadan
“Ben hepsini kendim hallederim”
diyorsanız
gedit
ve
terminal
bu konuda sizin en sıkı yardımcılarınız olarak her zaman yanınızda olacaktır. Eğer
“Ben IDE kullanmak istiyorum”
diyorsanız, web üzerinde Python ile uygulama geliştirebileceğiniz birçok IDE - editör mevcut.

Bunlardan bazıları: Komodo , Netbeans, PyCharm, Eclipse, Wing, PyScripter, Pyshield, Spyder, IDLE, IdleX, µ.dev, IEP, PyStudio, Sublime Text

Biz yazımıza hem Linux, hem de Windows üzerinde çalışan Eclipse IDE kurulumundan bahsederek devam edelim. Eclipse, üzerine kurulan eklentilerle birlikte, birçok programlama diliyle uygulama geliştirilmesine izin veren bir ortamdır. Eclipse kurmak için şu iki yolu izleyebilirsiniz:
1 - ) Ubuntu için Yazılım Merkezi (Software Center) üzerinde “eclipse” terimini aratıp gelen seçenekler içerisinden Eclipse'i seçtikten sonra “Yükle” ye tıklayarak.
(Diğer Linux dağıtımlarında da paket yöneticilerinden faydalanarak benzer işlem uygulanabilir.)

2 - ) Uçbirim (terminal) kullanarak.

Biz yükleme işlemimize ikinci yol olan "Uçbirim kullanarak" üzerinden devam edelim. Uçbirimi açtıktan sonra şu komutu yazınız:


sudo apt-get install eclipse
Karşınıza gelen onay sorularını onaylamanızın ardından Eclipse, Ubuntu repositorylerinden indirilerek sisteminize yüklenecektir. Yüklemenin ardından Eclipse'i çalıştırınız. Eclipse'i ilk çalıştırdığınızda size çalışmalarınızı kaydedeceğiniz dizini soracaktır. Çalışma klasörünüzü belirledikten sonra artık Eclipse IDE'si ile başbaşasınız. Şimdi Eclipse'i Python ile uygulama geliştirmeye hazır hale getirelim.

Eclipse penceresi üzerinde yer alan Help menüsü altındaki Install New Software bağlantısını açınız. Bağlantıyı açtığınızda şöyle bir pencere ile karşılaşacaksınız:


Bu pencerede yer alan "type or select a site" içerikli metin kutusuna "http://pydev.org/updates" değerini girip Add'e tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, Eclipse bağlantı üzerindeki depodan size PyDev kurulumu ile ilgili bilgileri getirecektir.
PyDev'i işaretledikten sonra Next'e tıklayarak kurulumu tamamlayınız. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Eclipse'i yeniden başlatınız.

Eclipse'imizi uygulama geliştirmeye hazır hale getirmek için birkaç küçük adım kaldı. Şimdi sıra geldi Python yorumlayıcısını Eclipse'e tanıtmaya. File menüsünden New > Project'e tıklayınız. Karşınıza gelen pencerede PyDev bağlantısı altında yer alan PyDev Project'i seçip Next'e tıklayınız. Karşınıza şöyle bir pencere gelecektir.
Bu ekranda Interpreter açılır menüsünden Python'ı seçiniz.


Not: Eğer Interpreter listesini göremiyorsanız ana pencere üzerinde yer alan Window > Preferences bağlantısını açınız. Karşınıza gelen pencerede sol tarafta yer alan listeden PyDev'i genişletip "Interpreter - Python" bağlantısını açınız. Şimdi sağ tarafa geçip "Auto Config" düğmesine tıklayarak Eclipse'in yorumlayıcıyı otomatik olarak yapılandırmasına izin veriniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra "New Project" ekranını yeniden açınız. Artık Interpreter listesinde Python'ı görebilirsiniz.


Projenize bir isim verdikten sonra Finish'e tıkladığınızda, artık Eclipse IDE üzerinde Python ile uygulama geliştirmeye hazırsınız demektir.
 
Üst Alt