• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

PYTHON NASIL KURULUR?

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
PYTHON NASIL KURULUR?

Posted on 4/20/2013 by Mazlum Ağar

Python programlama diline geçmeden önce "Python işletim sistemine nasıl kurulur?" sorusuna cevap verilmelidir.Python ile program yazabilmek için sistemimizde Python programlama dilinin kurulu olması gerekir.
"Python işletim sistemine nasıl kurulur?" sorusu birden farklı şekilde sorulması gereken bir sorudur.Bu yazıda şu sorulara cevap aranacaktır.
  • GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemlerinde Python nasıl kurulur?
  • Windows işletim sistemlerinde Python nasıl kurulur?
GNU/Linux Dağıtımı İşletim Sistemleri
Günümüzde hemen hemen bütün GNU/Linux işletim sistemlerinde Python kurulu olarak gelmektedir.

Python 2.x ve 3.x yazısında bahsedildiği gibi şuan da piyasada Python 2.x ve 3.x olmak üzere iki farklı Python sürümü bulunmaktadır. Kullanılan GNU/Linux dağıtımı işletim sistemlerinde Python 2.x sürümü kurulu olarak gelmektedir.

"Sistemimde hangi Python sürümü kurulu?" diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun yanıtını almak için, kod satırına şu kodu yazmanız yeterli olacaktır.
[COLOR=white !important]?
1
python -V

Bu kod yazıldıktan sonra 2.x şeklinde bir çıktı alınması,sistemde sadece 2.x kurulu olduğu anlamına gelmemektedir.Sistemde ki Python ile ilgili kesin rapor istenmesi durumunda aşağıda verilen kod, kod satırına yazılmalıdır.
[COLOR=white !important]?[/COLOR]​
1
ls -g {,/usr{,/local}}/bin | grep python

Paket Deposundan Python Kurulumu
Eğer sistemde Python 3.x kurulu değilse,GNU/Linux dağıtımlı sistemlerde kendi deposundan kurulabilmektedir.Python 3.x kurulmasını sağlayan kod şu şekildedir.
[COLOR=white !important]?[/COLOR]​
1
sudo apt-get install python3

Windows İşletim Sistemleri
Şu bilinmelidir ki; Windows işletim sistemlerinde Python kurulu olarak gelmemektedir.Bu yüzden kullanıcılar Python'u Windows'a kendileri elle kurmak zorundadırlar.Python kurmanın Windows'a herhangi bir program kurmaktan hiç bir farkı yoktur.
http://www.python.org/download/ sisteminden her kullanıcı kendi sistemine uygun olan Python sürümünü seçerek indirebilir.İndirdikten sonra indirilen programa çift tıklayarak herhangi bir program nasıl kuruluyorsa o şekilde kurulum yapılır.​

[/COLOR]