Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ramazan Bayramı Öncesi Yapılan Hazırlıklar Nelerdir

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,914
  • MFC Seviyesi

Ramazan bayramı öncesinde yapılan hazırlıklar güzel bir bayram geçirmek için müthiş bir koşturmaca başlar.Bayram hazırlıkları neredeyse Ramazan ayının ortasında başlar sonuna doğru bu hazırlıklar hızlandırılır.Temizlikler yapılır evlerde camlar kapılar silinir temizlenmedik yer bırakılmaz bayanlar bayram günlerine ayrı bir şekilde hazırlanır nedense dip bucak evin her yerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Temizlik yapıldıktan sonra Ramazan Bayramı için alışverişe çıkılır.Öncelik çocuklarındır Bayram alışverişlerinde özellikle Ramazan Bayramın'da tüm çocuklara bayramlık almak adettendir çocukların en mutlu oldukları anlardan biridir bayrma alışverişlerinde istediklerinin alınması onlara dünyaları verseniz Bayram için alacağınız bir pantolondan yada bir ayakkabıdan daha değerli olamaz inanın.

Alışveriş sonrasında evde hazırlıklar devam eder.Ramazan Bayramına özel yapılan yemekler hazırlanan tatlılar sarmalar yöresel yemekler son bir iki gün yemek hazırlıkları yapılarak geçer.

Hzırlanan baklavalar ve değişik tatlılar büyük tepsilerde yapıldığı için evlerde bulunan fırınlarda pişirelemez evin erkeğiyle birlikte doğru mahallenin fırınına gönderilir orada nar gibi kızaran tatlılar eve getirilir üzerleri örtülerek saklanır.Ve Ramazan ayının son günü yani arefe günü neredeyse bütün hazırlıklar bitmiştir sıra kabir ziyaretlerine gelmiştir.Sabah erkenden mezarlık ziyaretleri yapılır ölmüşlerin ruhlarına Kur'anı kerim okunur.Arefe gününde Bayram hazırlıklarının sonuna gelinmiştir hazırlanan yemekler pişirilir.İkram edilecek herşey hazırlanır böylece bir bayram hazırlılığının sonuna gelmiş olunur.
 
Üst Alt