• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

mum

Özel Üye
Konular
2,214
MFC Puanı
1,030
rteu-logo-tr_1452257638.png

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin 5467 sayılı Kanunla Rize Üniversitesi adıyla kurulmuş olup, 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını almıştır.

Üniversitemizin tarihi ve Rize ilindeki üniversite macerası 01 Mart 1976 tarihinde kurulmuş olan Rize Meslek Yüksekokulu’na kadar uzanmaktadır. 1976 ile başlayan Rize’deki Üniversite serüveni, 1992 yılında Üniversitemizin ve ilimizin ilk Fakülteleri olan Rize İlahiyat Fakültesi ile Rize Su Ürünleri Fakültesi’nin, 1996 yılında Fındıklı Meslek Yüksekokulu’nun ve 1997 yılında da Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi’nin kurulması ile devam etmiş olup 2006 yılında Rize Üniversitesi’nin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Rize Üniversitesi kuruluşunda KTÜ'ye bağlı iken kendisine devredilen Su Ürünleri, İlahiyat, Fen-Edebiyat, Eğitim Fakülteleri ile Fındıklı ve Rize Meslek Yüksek Okullarıyla (Teknik Bilimler Meslek ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu olarak ikiye ayrılmıştır.) birlikte Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Ardeşen Turizm Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Pazar Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Üniversitemiz mevcut haliyle 3 Enstitü, 13 Fakülte, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere 41 akademik birimden oluşmaktadır.Mevcut yapısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen ve Sağlık Bilimleri ağırlıklı bir üniversite durumundadır.

Misyon
İnsan merkezli eğitim-öğretim faaliyetleriyle milli ve manevi değerlerini özümsemiş nitelikli bireyler yetiştirmek, kaliteli sağlık hizmeti sunmak, araştırma ve sosyal faaliyetlerini evrensel standartlarda yürüterek bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkı sağlamak.

Vizyon
Bilim ve teknolojik alanda rekabet gücüne sahip, evrensel düzeyde eğitim-öğretim veren, ulusal ve uluslararası düzeyde öğrenciler tarafından tercih edilen, sağlık ve mühendislik alanındaki özgün araştırmalarıyla tanınan, saygın bir üniversite olmak.

Kuruluş: 17 Mart 2006, Rize

FAKÜLTELER
Ardeşen Turizm Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
Tıp Fakültesi
Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi

images

+90 (464) 223 61 26
+90 (464) 223 52 31
+90 (464) 223 54 81

genel.sekreter@erdogan.edu.tr

https://erdogan.edu.tr/

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi? Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi nerede? Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ne zaman kuruldu?