Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Regl Döneminde Neden Sivilce Çıkar

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Regl Döneminde Sivilceler Artar mıSivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilce denilen oluşumlar ortaya çıkar. Sivilceler en sık yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda oluşurlar. Estetik görünümün geçici olarak bozulmasına neden olabilecekleri gibi, şiddetli olan lezyonlar nedbeleşerek iyileştiklerinde kalıcı izler de bırakabilirler.Adet döneminde değişen hormon dengeleri bazı hanımlarda sivilce oluşumuna neden olabilir.

PMS akne (premenstural akne) olarak da geçen âdet öncesi sivilceler, âdet döngüsüyle kesişerek düzenli bir şekilde yeniden oluşur ve her ay daha da kötüye gider.

Âdet döngüsünün sivilcelere etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma bu etkinin gerçekten var olduğunu ortaya koyuyor. 12 ile 52 yaşları arasındaki 400 hastanın üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların %44’ünün âdet öncesi dönemde sivilceleri artıyor.

İlginç bir şekilde, 33 yaş ve üstü kadınlarda gençlere oranla âdet dönemi esnasında daha fazla sivilce çıktığı görülüyor. Etnik kökenlerin ise sivilce oluşumunda bir etkisi olmadığı gözleniyor. Âdet döngüsünün sadece mevcut lezyonları değil ayrıca iltihaplanmayı da arttırdığı görülüyor.

Döngünün 22. ve 28. günleri arasında sivilce iltihapları %25 artarken, lezyonlardaki artış %20’den fazla oluyor. Yağ üreten kanalların 22. ve 28. günler arasında daralması ise bir diğer bulgu. Fakat bu bulgu üzerinde çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
 
Üst Alt