• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Rektörler nasıl seçilmelidir?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Boğaziçi Üniversitesi gündemde büyük yer kaplıyor. Bu bağlamda sizce üniversite yöneticileri nasıl seçilmelidir? :)

İngiltere​

İngiliz üniversitelerinde rektör, profesörlerin haricinde özel sektör temsilcileri ve öğrencilerin de üye olduğu üniversite komiteleri tarafından aday gösteriliyor ve üniversite konseyi tarafından süresiz olarak atanıyor.

AB ülkeleri​

• Almanya: Aralarında öğrenci temsilcilerinin de olduğu üniversite kurulu, rektör adayını belirleyip Eyalet eğitim bakanının onayına sunuyor. Rektör atama yetkisine sahip Eyalet eğitim bakanı, belirlenen adayı veto ederse kurul yeni bir aday belirliyor.
  • Fransa: Rektör, öğretmen, öğrenci ve akademik personelden oluşan kişilerce seçilerek üniversite konseyine sunuluyor.
  • Hollanda: Özel üniversitelerde rektör mütevelli heyeti tarafından atanırken kamu üniversitelerinde adaylar Bakanlar Kurulu tarafından tespit ediliyor ve Kraliçe adına Eğitim Bakanı tarafından atanıyor.
  • İtalya: Rektör seçimine okul idaresi, akademik kadro ve öğrenci temsilcileri katılıyor ve atama Eğitim Bakanı tarafından yapılıyor.
  • Yunanistan: Seçiciler kurulunun üniversitenin profesör ve doçentleri arasından seçtiği rektör Eğitim Bakanı tarafından atanıyor.
  • İsveç: Aralarında bir öğrenci temsilcisinin bulunduğu 11 üyeli Üniversite Yönetim Kurulu'nun görüşü alınarak Bakanlar Kurulu tarafından atanıyor.

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
cbaskanimiza karsi cikmak haramdir diyen rektör var bu ülkede, elalemin marstan naklen yayin yaptigi gün kadinlara oy vermeyeceğini söyleyen ve kadinlar çalismamali diyen uzay bilimleri fakültesi dekani var, deve sidigi sifalidir diyen akademisyen var, üniversiteler fuhuş evi diyen profesör var. yani akpnin üniversiteleri getirdigi durum budur ve bu ülkede psikoloji mezunu kasiyer var, resim öğretmeni polis, anaokuluna palyaço olarak giden üniversite mezunu insanlar var, biyoloji mezunu maden işcisi var, türkçe öğretmeni köfteci var, mezecide çalışan kimya mühendisi var. 18 yılda tek basına yönetilen bu ülkede üniversite mezunlarına vasıfsız işçi muamelesi yapılıyor ve ben dahil bu ülkede hala herkese umut etmeyi öğretiyoruz. gençlerimize bu kadar zarar verilen başka ülke yoktur herhalde. bu politikalar yüzünden üniversitelerimizin dünya genelinde bilimsel değeri neredeyse sıfıra indi. kafamıza sarık takalım da gezelim diyenden rektör mü olur lütfen yahu. bize aziz sancar gibi rektör olacak çok değerli insanlar lazim.

Son düzenleme:
Konular
124
MFC Puanı
8,290
cbaskanimiza karsi cikmak haramdir diyen rektör var bu ülkede, elalemin marstan naklen yayin yaptigi gün kadinlara oy vermeyeceğini söyleyen ve kadinlar çalismamali diyen uzay bilimleri fakültesi dekani var, deve sidigi sifalidir diyen akademisyen var, üniversiteler fuhuş evi diyen profesör var. yani akpnin üniversiteleri getirdigi durum budur ve bu ülkede psikoloji mezunu kasiyer var, resim öğretmeni polis, anaokuluna palyaço olarak giden üniversite mezunu insanlar var, biyoloji mezunu maden işcisi var, türkçe öğretmeni köfteci var, mezecide çalışan kimya mühendisi var. 18 yılda tek basına yönetilen bu ülkede üniversite mezunlarına vasıfsız işçi muamelesi yapılıyor ve ben dahil bu ülkede hala herkese umut etmeyi öğretiyoruz. gençlerimize bu kadar zarar verilen başka ülke yoktur herhalde. bu politikalar yüzünden üniversitelerimizin dünya genelinde bilimsel değeri neredeyse sıfıra indi. kafamıza sarık takalım da gezelim diyenden rektör mü olur lütfen yahu. bize aziz sancar gibi rektör olacak çok değerli insanlar lazim.
Yani akademik başarıya bakılmalı ve rektör buna göre seçilmeli ya da atanmalı diyorsun. :) Bence eski sistem fena değildi. Sadece aradan YÖK'ün kaldırılması gerek. Adım adım söylemek gerekirse;

*Üniversite içinden ya da dışından adaylar belli kriterlere göre başvuru yapar. Başvuru yapan adayların en az yarım saatlik video kaydı ile gerçekleştireceği icraatları sosyal medya aracılığıyla anlatır. Bununla ilgili kitapçık hazırlayıp erişime sunar.
*Aday adaylarından gerçek adaylar kriterlerin puanlanması sonucu belirli sayıda seçilir
*Akademisyenler, öğrenci temsilcileri, öğrenci grupları vs. oy kullanır.
*En çok oy alan üç isimden birini CB. ya da Milli Eğitim Bakanı seçer.

:)

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
bu ülkede artik olmasi gereken degil de tek adam ne isterse o oldugu için, ne desek yararsiz ama konusmak ve iletisim içinde olmak elbetteki faydalidir:)

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Orası öyle tabi. Her yaş grubundan olan kullanıcıların bir şeyler okuyup farklı görüşleri de görmesi benim buradaki amacım. Yoksa tabi ki bizim yazdıklarımız etki-tepki açısından bir şey ifade etmiyor :)

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
elbette, sizi yargiladigimi düsünmeyin lütfen. ayni amaçta birlesiyoruz çünkü:)