Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rolls-Royce, Rolls-Royce Ne Zaman Kuruldu? Rolls-Royce Kim Tarafından Kuruldu?

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,181
 • MFC Puanı
  6,031
 • MFC Seviyesi

Rolls-Royce, Rolls-Royce Ne Zaman Kuruldu? Rolls-Royce Kim Tarafından Kuruldu?Rolls Royce, 20. yüzyılın başlamasıyla beraber dünyanın en önde gelen bir makine üreten şirketine dönüşme yolunda ilk adımlarını attı. Kurulduğu yıldan günümüze dek uzanan sıra dışı bir grafiğe sahip olan Rolls Royce, Birleşik Krallık topraklarında doğmuş ve orada yaşamış bir mühendis ve otomobil galericisinin eşsiz hikayesini barındırır. Birleşik Krallık’ın en başarılı mühendislerinden Henry Royce ve aynı zamanda da Birleşik Krallık’ın en başarılı galericilerinden Charles Rolls’un araba üretip satma fikri günümüze dek uzanan Rolls-Royce şirketinin kurulmasını ve dünyaca ünlü bir markaya dönüşmesini sağlamıştır. 1907 yılında Rolls Royce tarafından üretilen Silver Ghost, markanın en ünlü otomobillerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu üretimi sonrasında çeşitli modeller izlemiş ve şirket 1930’lara gelindiği zaman sıra dışı bir şöhrete sahip olmasının yanı sıra V12 motorlu araç üreterek dünya tarihine geçmiştir. Üretilen Phantom III uzun süre adından söz ettirmeyi başarmıştır. 1940’lara gelindiği zaman şirket yeni atılımlar yapmış ve kraliyet ailesiyle de olan bağlarını bir anlamda daha da güçlendirmiştir.

1960’lı yıllara gelindiği zaman Rolls Royce, öyle bir şöhrete ulaşmıştır ki, neredeyse bütün devlet adamları, sinema sanatçıları ve dönemin rock yıldızları gibi önemli simalar sadece Rolls Royce tercih eder olmuştur. Bu da başarının sembolünün Rolls Royce olması anlamını da beraberinde getirmiştir. 1970’li ve 80’li yıllarda da hızlı yükselişini sürdüren Rolls Royce, daha farklı araç modelleri tasarlamış ve bunun yanı sıra Britanya Savunma Sanayi’ne katılmıştır. Kendisini satın alan Savunma Sanayi ile daha da hızlanan Rolls Royce, 1980’li ve 90’lı yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran eşsiz modeller üretmeyi başarmıştır. Ancak 1990’lı yıllarda İngilizlerin bir ulusal sembolü olan Rolls Royce, dünyaca ünlü Alman otomotiv devi BMW tarafından satın alınmıştır. Sonrasında üretim konusunda daha özel modeller üzerinde duran şirket araç üretimine devam etmiştir.

Ancak İngiltere’nin en önemli markalarından biri olan Rolls Royce, günümüzde ağırlıklı olarak hava sanayinde faaliyet göstermektedir. Bu alanda merkezi İngiltere’de bulunan Rolls Royce, dünyaca ünlü havayolu şirketlerine uçak motoru tedarik etmektedir. Genel olarak uçakları Boeing ve Airbus gibi şirketlerden motorsuz olarak satın alan havayolu şirketleri, motorları da ayrıca Rolls Royce, gibi motor üretimi yapan şirketlerden ayrıca almaktadırlar. Rolls Royce bu anlamda Airbus ve Boeing üretimi jetlere turbo fan motoru temin etmektedir. Bu alanda oldukça iyi bir üne sahip olan Rolls Royce, Amerikan merkezli General Motors ve Pratt and Whitney gibi dünyaca ünlü diğer jet motoru üreticileriyle yarışmaktadır. İngiltere ekonomisine çok büyük katkı yapan Rolls Royce, ürettiği turbo fan motorlarla başta Airbus 340 olmak üzere Boeing 777 gibi uçaklara da motor tedariki sağlamaktadır.
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

harika bişey bu araba falan değil ... ghost serisine hayranım ... ama maalesef cok para...

konuiçin sağol
 

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,181
 • MFC Puanı
  6,031
 • MFC Seviyesi

harika bişey bu araba falan değil ... ghost serisine hayranım ... ama maalesef cok para...

konuiçin sağol

Aynen parasıyla kaç adet sıfır araba alırsın. Ancak multi milyoner olacaksın ki zevk için böyle bir para kasasına :D bineceksin.
 
Üst Alt