• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Rüya tabiri yapmak caiz midir?

Çile ada

MFC Üyesi
Konular
53
MFC Puanı
360
Rüyaları yorumlamak veya yorumlatmak doğrudur.

Allah (cc) Kuran-ı Kerim'de bize bir peygamberin insanların rüyalarını yorumladığına dair koca bir sure indirmiştir. O da Yusuf'tur (as). Yusuf (as) ve babası Yakup (as) insanların rüyalarını yorumlarlardı. Hatta Yusuf (as) zindanda iken kendisine soru soran iki müşriğe önce tevhidi anlatmış ondan sonra ona anlattıkları rüyalarını onlar için yorumlamıştır. Yusuf suresinde.

Peygamber'e (sav) gelince bizim peygamberimize;
Sahabe buyuruyor ki: 'Peygamberimiz çokça şu soruyu sorardı: "Aranızda dün gece bir rüya gören var mı?"
Eğer onlardan biri bir rüya görmüşse onu yorumlar, yoksa kendisi bir rüya görmüşse kendisi gördüğü rüyayı anlatır ve bu rüyanın yorumunu sahabelerine söylerdi. Peygamberimiz de rüya yorumlardı. Sahabe soru sorduğunda cevap verirdi.

Peki rüyalarımızı yorumlarken neye dikkat etmeliyiz. Önce gördüğümüz rüyanın Allah'tan bir rüya olduğuna emin olmalıyız.

Peygamberimiz (as) buyuruyor ki:
“Rüyâ üç kısımdır: Birincisi sâlih rüya olup Allah’tan bir müjdedir; ikincisi şeytanın verdiği korku, (vesvese) ve hüzündür; üçüncüsü de kişinin kendi kendine konuştuğu şeylerdir. Kim rüyasında hoşlanmadığı bir şey görürse, onu başkalarına anlatmasın; hemen kalkıp namaz kılsın...” | (Buhârî, Ta’bîr, 26; Müslim, Rüyâ, 6)

Yani gündüz bazı olaylar yaşarsın etkilenirsin, gece olunca da bununla alakalı rüyalar görürsün.

Sabah olduğunda bir rüya görmüşsen eğer seni üzmüşse, korkutmuşsa, yormuşsa bunu kimseye anlatmayacaksın.

Çünkü Peygamber'e (sav) bir adam geliyor. 'Ey Allah'ın Resulü! Ben dün gece kafamın kesildiğin ve kafam önden gidiyordu ben de arkasından koşuyordum. Böyle bir rüya gördüm.' Peygamberimiz kızıyor: "Sizden biri şeytanın gece kendisiyle oynamasını sabah kalkıp insanlara anlatmasın." buyurdu. (Müslim)

Bir rüya gördün hüzünlendin ve korktuysan Peygamber (as) diyor ki: "Üç defa sol tarafına tükür ve şeytanın şerrinden Allah'a sığın ve kimseye de bu olayı anlatma."

Eğer gündüz yaşadığın bir olayı çokça yaşamışsın, konuşmuşsun, etkilenmişsen ve akşam onu görmen normal...