Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Safra Kesesi Taşı Olanlar Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Loony

İnsan insanı, Ya tamamlayamadı, Ya tam'anlayamadı.
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  16 Eyl 2014
 • Mesajlar
  1,749
 • MFC Puanı
  6
 • MFC SeviyesiElma, sirke gibi asidik etkisi fazla olan gıdaların safra kesesi taşını küçültebileceği düşünülmektedir. Diğer taraftan fazla yağlı gıda tüketmek, safra kesesi taşı olan kişilerde karın ağrısına yol açabilir.

Safra kesesi taşı olanlar şu beslenme tavsiyelerine uymaya çalışmalıdır:

1) Asidik Etkili Gıdalar Yenmeli
Elma, elma suyu, limon veya elma sirkesi gibi asidik etkili gıdaların safra kesesi taşlarını küçültebildiği düşünülmektedir. Ancak bu gıdaların safra kesesi taşının tıbbi tedavisinin yerini alamayacağı akılda tutulmalıdır.

Elma, sirke gibi asidik etkisi fazla olan gıdaların safra kesesi taşını küçültebileceği düşünülmektedir. Diğer taraftan fazla yağlı gıda tüketmek, safra kesesi taşı olan kişilerde karın ağrısına yol açabilir.

2) Yağlı Gıdalar Azaltılmalı
Safra kesesi, yağların sindirimi için safra üretir. Yağ oranı yüksek beslenildiği zaman, daha fazla safra sıvısı safra kanallarından boşalır. Ancak safra kesesinde taş varsa, kanallarda meydana gelen muhtemel tıkanmalar şiddetli ağrı atağı başlatabilir.

Safra kesesi ağrısının ortaya çıkmaması için aşağıdaki gıdaları sınırlandırmak gerekir:

Tam yağlı süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt)
Kızartmalar
Kek, bisküvi, kraker vb. atıştırmalık hazır gıdalar
Hamur işi gıdalar
Puding, dondurma ve bazı diğer tatlılar
Mayonez, kremalı soslar
Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş ürünler
Tereyağı, kuyruk yağı, yağlı et vb. hayvansal gıdalar
Ayçiçek yağı, zeytinyağı vb. bitkisel yağlar
Dikkat: Az yağlı yemek safra taşlarını düşürmez veya küçültmez. Bu yüzden hiç yağ yememezlik yapmayın. Özellikle, hiç yağ tüketilmemesi yeni safra taşlarının oluşmasına ve daha şiddetli sağlık sorunlarına yol açabilir.

3) Bitkisel Gıdalar Nasıl Etki Gösterir?
Vejetaryen beslenen, yani hiç hayvansal gıda tüketmeyen kişilerde safra kesesi taşı çok daha az görülmektedir.

Vejetaryen beslenme, var olan safra kesesi taşları için tedavi etkisi sunmaz. Ancak yeni taşların oluşumunu azaltabilir.
Bu beslenme şeklini tercih eden kişiler başta protein olmak üzere her türlü gıdayı yeterli miktarda aldıklarından emin olmalılardır.
Benzer şekilde, aşağıdaki gıdalar da yeni safra kesesi taşı oluşumunun önüne geçebilir:

Meyve ve sebzeler
Bakliyat
Tam tahıllı ürünler vb. lifli gıdalar
4) Yediklerinizi Takip Edin
Bazı gıdaların kişiye özel etkileri söz konusu olabilir. Örneğin mide, onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsağın başlangıcında oluşabilecek alerjik tepkiler kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hangi gıdaların ağrı vb. safra kesesi taşı belirtilerine yol açtığını saptamak için tüketilen gıdalardan sonra not tutmak akıllıca olacaktır.

5) İdeal Kiloda Kalınmalı
Aşırı kilo, safra kesesi taşı riskini yükselten etkenlerden biridir. Fazla kiloların verilmesini sağlayacak bir diyet programı uygulamak önemlidir.

Dikkat: Kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermek safra kesesi taşına neden olabilir. Bu yüzden düzenli ve dengeli beslenerek kilo vermeye çalışınız.

Detaylı Bilgi İçin;
Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi
 

Blessed

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  12 Tem 2017
 • Mesajlar
  82
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Çekiyorum bu dertten, elma sirkesi sancılarımı çok azalttı
 
Üst Alt