Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Saint Hilarion Kalesi | K.K.T.C

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x480) görmek için tıklayın.

Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x495) görmek için tıklayın.
Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x481) görmek için tıklayın.
Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(665x582) görmek için tıklayın.
Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(663x642) görmek için tıklayın.

Burada kalenin giriş kapısının önünden zirveye doğru bakışı seyretmektesiniz. Şunu belirtmekte fayda var. Kaleler içinde en sarp ve geçit vermez olanı bu kale. Ele geçirilmesi oldukça güç bir yapı. Bu yapıya da bu avantajı topoğrafik yapı sağlamakta.
Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.
Bu kalede iki adet kapı bulunmakta. İki kapı arasında yaklaşık 500 metre kadarlık bir alan ve 30 metre kadar mesafe bulunmakta.Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.kalenin ikinci kapısı gözükmekte. içeri girdikten sonra sağ tarafta ufak çaplı bir alan bulunmakta. Daha sonrası uçurum. Biz sola dönüyor ve öyle devam ediyoruz.
İkinci kapıdan içeri girip biraz ilerledikten sonra yukarıya doğru bakıldığında Prens John kulesi gözükmekte.Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.
İkinci kaleden girip sola döndüğümüzde zorlu çıkış başlıyor. Gözümüze ilk olarak sol taraftaki ilk gözetleme kulesi çarpıyor. Sağ tarafta ise size ilk olarak verdiğim bilgilerin çoğunu barındıran bilgilendirme yapısı var.Bilgilendirme binasında bulunan Luzinyan savaşçılarına ait betimlemeler.Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.İlk kuleyi geçtikten sonra hafif sağa doğru yol kıvrılıyor. Sarp yollarda yaklaşık 70-80 mt. kadar ilerledikten sonra iki tünelden oluşan bu yerleşim yerlerine giriş başlıyor. Tünellerin uzunluğu yaklaşık 15-20 mt. kadar sürmekte.Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.İlk tünelin çıkışını görmekteyiz. İkinci tünelin de ucu gözükmekte. Bu iki tünel arasında sağ tarafta bir üst katta (merdivenlerde gözüküyor zaten) birazdan göreceğiniz Bizans Kilisesi kalıntıları bulunmakta.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.Bu da ikinci tünelin girişinin hemen yakınlarında sağ tarafta bulunan bir yaşam mahali. Bu mahal bugün kafeterya olarak kullanılıyor.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(653x871) görmek için tıklayın.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.Aynı sapağın hemen karşısında ise mutfak yer almakta. Yukarıdaki ilk fotoda mutfağın genel görünümü, ikinci fotoda ise o dönemden kalma mutfak eşyalarını görmektesiniz.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.
İkinci tüneli bitirip yerleşim yerlerini geçiyoruz. Tünelin bitişinden sonra sola dönüyoruz (sağ taraf kayalık) ve kraliyet sarayı, ondan sonra da zirveye olan yolculuğumuz başlıyor. Burada foto da gözüktüğü gibi merdiven basamakları oldukça dar aralıklı ve düzensiz.

Yerleşim yerlerinden çıktıktan sonra yaklaşık 300 metre kadar yukarı tırmanıyoruz. Hafif bir düzlük ve yol ayrımı karşımıza çıkıyor. Eğer sağ tarafa gidersek hafif bir düzlükte 100 mt. kadar ilerleyip günümüzde kalıtı halde, sarp bir yerden Girne'nin batısına doğru bakan, Akdeniz manzaralı "Kraliyet Sarayı"na ulaşıyoruz.

Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(667x832) görmek için tıklayın.Giriş kapısından gözüken Prens John kulesi de burada yer almakta. Daha demin bahsettiğim hafif düzlükten sola doğru yola devam edersek ikinci bir tırmanış bizi bekliyor. Ancak bu tırmanış hepsinden daha çetin bir tırmanış. Merdivenler o kadar dar ki yamuk yumuk basarak ilerleyebiliyoruz. Bu tırmanışın sol cenahında yukarıda fotosunu gördüğünüz Prens John kulesi yer alıyor. Sağ cenaha dönüp tırmanışa devam ederseniz aşağıda fotosunu verdiğim zirveye ulaşıyorsunuz.

Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(669x664) görmek için tıklayın.Geri dönüp sağ tarafa geçiyor ve zirveye doğru yaklaşıyoruz. Foto da direğin gözüktüğü yer 732 metre rakımlı kalenin zirvesi.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.Zirveden güneydoğu istikametine kalenin girişine doğru bakıyoruz. Buradan kısa bir mesafe gibi görünsede kalenin yer aldığı dağı resmen tavaf ederek yukarı doğru sarp yerlerden geçerek çıkıyorsunuz. Hiç oyalanmadan kondisyonu iyi olan birisi en az 20 dakika da zirveye ulaşır, tahminimce.


Bu resim küçültülmüştür. Orjinal boyutunu(666x500) görmek için tıklayın.Zirveden Doğu'ya doğru bakıyoruz. Sağ tarafta Beşparmak Dağlarının Kırcali yarımadasına doğru uzanan kısmını, sol tarafta ise Girne'nin doğu tarafına uzanan kıyıları görmekteyiz.

 
Üst Alt