Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,412
  • MFC Puanı
    -365
  • MFC Seviyesi

Sardunyaların Yaprakları Neden Sararır?Sardunya yapraklarının sararmasının bir çok nedeni olabilir. Ama başlıca ve temel nedeni yerinin serin olmasından dolayı klorofil yeşil rengini kaybeder ve sararır. Yada bakımını yapamadığından dolayı sararır.

Yaprağa yeşil rengini veren klorofil adlı maddedir. Bitkilerin besin üretimi sırasında (fotosentez) önemli bir rolü vardır. Bitkilerde renk veren başka pigmentler de bulunur. Ancak klorofilin yeşil rengi genellikle baskın olduğundan çoğu bitkinin yaprağı yeşil olur. Klorofiller diğer renkleri emer, yeşili ise yansıtır; bu nedenle yeşil görünürler. Tam da bu nedenle yeşil ışık altında çok gelişemez.

Bitkiler, sonbaharda havalar soğumaya başladığında yapraklarını dökeceği işlem öncesinde, bitki klorofil yeşil rengini kaybeder. Yapraklar, diğer pigmentlerin etkisiyle sarı, kımızı ya da başka renklere bürünür.


 
Üst Alt