• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

"Secure Boot" Özelliğini Etkinleştirme Veya Devre Dışı Bırakma

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhaba forumdaşlar kısa bir makale ile bir kez daha karşınızdayım.Dilersiniz hızlı bir giriş yapalım konuya;

UEFI (Secure Boot BIOS) Kısa Tanımı:

Platform ürün yazılımları ve işletim sistemi arasında (protokol) arabirimi Güvenlik sertifikaları, yazılım doğrulama ve tanımı nasıl yönettiğini güvenli önyükleme tanımlar. Güvenli önyükleme başlatma işlemi sırasında yüklenmesini “yetkisiz” işletim sistemleri ve yazılımları engeller.

Hızlı Özet Bilgiler :

1.KISITLI Ürün Bilgisi güvenlik politikası uygulamak için izin verir
2.Güvenli önyükleme KISITLI bir protokol değil Windows 8 özelliğidir
3.UEFI secure boot Windows 8 güvenli önyükleme mimarisi
4.Windows 8 kullanan pre-OS ortamı güvenli olduğundan emin olmak için Önyükleme güvenli
5.Güvenli önyükleme “işletim sistemi yükleyici kilidi değil”, ama ürün bilgisi bileşenleri orijinalliğini doğrulamak için izin veren bir politikadır
6.OEM platformunda sertifika ve politika yönetim düzeyinde özelleştirme ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Ürün özelleştirmek için yeteneği vardır
7. Microsoft denetim veya herhangi bir işletim sisteminden başka bir güvenli önyükleme sağlayan daha Windows PC üretici yazılımı ayarlarını yetki veya kontrol etmez

Secure Boot Açılışta KISITLI Ürün Bilgisi ayarları örnek bir BİOS görüntüsü:

1632092237192.png

1.YÖNTEM

Eğer Güvenli Önyükleme Etkin veya Sistem Bilgilerini Devre dışı olduğunu Kontrol etmek içinİ:

1.Windows Logo Tuşu +R basınız.Karşınıza gelen diyalog kutusuna msinfo32 yazıp enter'a basınız.

1632092424313.png

2.Karşınıza gelen MSİNFO ekranında ''Secure Boot State(TR:Güvenlikli Önyükleme Durumu) satırını bulunuz.Bunun karşısında ON (açık) OFF (kapalı) veya Unsupported (Desteklenmiyor) göreceksiniz.TRWE gibi eski bilgisayarlarda bunun Desteklenmiyor dur seçeneğidir.

1632092539451.png

2.YÖNTEM:

Güvenli Önyüklemenin PowerShell İle Belirlenmesi:

1.Başlat'a tıklayınız.Arama kutucuğuna PowerShell yazıp enter'a basınız.

1632092646027.png

2.Karşınıza gelen Yönetici modundaki PowerShell metin_komut GUI 'de komut satıra;
Kod:
Confirm-SecureBootUEFI
komutunu yazıp enter'a basınız.

1632092753857.png