Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Selma Ergeç kimdir?

ELizanGüL

"Şüphe ettiğin ne varsa vazgeç"
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    6 May 2016
  • Mesajlar
    6,006
  • MFC Puanı
    2,443
  • MFC Seviyesi

Selma Ergeç, 1 Kasım 1978 Hamm-Bockum-Hövel doğumludur.

Selma Ergeç, 1978 yılında Türk bir baba ve Alman bir annenin ilk çocuğu olarak Almanya'nın Ruhr Bölgesi'nin Hamm-Bockum-Hövel şehrinde dünyaya geldi. Babası Adanalı Türk bir doktor, annesi ise Alman bir hemşireydi.

1983'te ailesinin Mersin'in Erdemli ilçesine taşınmasıyla birlikte ilkokula Erdemli İlköğretim Okulu'nda başlayan Ergeç, ardından Ankara'ya taşınmalarıyla Ankara Or-An İlkokulu'na devam etti. Son sınıftayken Almanya'ya dönüş yapmalarıyla 1989'da Grundschule Gottmadingen'dan mezun oldu. Gidilebilecek en yüksek dereceli lise olan Kuzey Ren-Vestfalya'da Städtisches Gymnasium Ochtrup'un ardından 1993-1995 yılları boyunca yine Kuzey Ren-Vestfalya'da Gymnasium Georgianum Vreden'de okuyan Ergeç, 1995-1996 yılları arasında Büyük Britanya'da İngiltere'nin Oxford şehrinde, Emma Watson'ın da mezun olduğu Headington School Oxford'da yatılı olarak okudu. 1996-1998 arasında tekrar Gymnasium Georgianum Vreden'e devam etti ve 1994 yılında öğrenci değişimi programı kapsamında Fransa-Nord-Pas-de-Calais'nin Lille şehrine gitti. 1993-1998 arasında Euregio Symphonieorchester VHS Ahaus, Deutsches Musikschulorchester ve Streichergruppe gibi ünlü orkestralarda keman çaldı.

Drama, İngiliz Edebiyatı ve süzel sanatlar ağırlıklı dersler alırken tıp okumaya karar veren Ergeç Almanya'ya döndü ve 1998'de Westfälische Wilhelms Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (Westfälische Wilhelms-Universität Münster) girdi. 6 yıllık okulunun ilk 3 yılının ardından Türkiye'ye geldi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Acil Dahiliye bölümünde ve Adana'da staj yaptı. Staj döneminin ardından eğitimine bir süre ara vermek istedi ve okuldan bir senelik izin aldı. “Evet, doktor olup dünyayı kurtarmam lazım ama oyuncu olmayı da çok istiyorum.” diyerek bir ay sonra "Böyle mi Olacaktı?" adlı diziyle oyunculuğa başladı. Dizide bir yıl boyunca eroinman bir kızı canlandıran Ergeç, hemen ardından "Ayça" karakterini canlandırdığı "Yarım Elma" adlı dizide kırk üç bölüm oynadı.

2000 yılında Uğurkan Erez Ajans'ta mankenlik ve fotomodellik yapmaya başladı. Emre Altuğ'un "Gidecek Yerim mi Var?" şarkısının video klibinde oynadı. Ayrıca Beko'nun bir reklam filminde de rol almıştır. Tıp ardından 2002'de FernUniversität Hagen (üniversite)'da psikoloji ve felsefe eğitimi aldı.

2003'te ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Aliye Uzunatağan'dan oyunculuk dersleri almaya başlayan Ergeç, bir dönem boyunca da Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne misafir öğrenci olarak katıldı. Ayrıca İngiltere'de drama eğitimi aldı. 2004'te Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinde "Soul Star Underground New York" ve 360 İstanbul çalışan kıyafetleri tasarımları konusunda stilist olarak çalıştı. Moda tasarımcılığı yıllarında Hakan Yıldırım gibi birçok hatırı sayılır kişi ile çalıştı.

Selma Ergeç, orijiinal dili İngilizce olan polisiye-gerilim filmi Sis ve Gece'de "Mine" karakterini canlandırdı. Bu filmde Uğur Polat'la başrolleri paylaşan Ergeç, bir sene önce ise Reha Erdem'in yönetmenliğini yaptığı Beş Vakit adlı drama filminde "Öğretmen" rolünde oynadı.

"Reha Erdem'in yönetmenliğini yaptığı Beş Vakit adlı drama filmindeki 'Öğretmen' rolü ile ilgili olarak bana söylenen, rolün umudu simgeleyen bir karakter olduğudur. Karakter, sembolik ve aydınlık. Köyde yalnız ama mutsuz değil. Yaptığı işi ve çocukları çok seviyor. Ben çocukları çok sevdiğim için hiç oynamama gerek kalmadı. Mesela bir soba yakma sahnesi vardı, bacaklarım yandı. Sobanın ne kadar sıcak olduğunun farkında değilim. Bacaklarım bayağı kızarmış. Setten biri çekim bitince hemen buraya gel dedi ve üstüme su döktü, buharlar çıktı!"
Selma Ergeç, Beş Vakit filmi sonrası demeci.

Best Model of Turkey (Türkiye'nin En İyi Mankeni) adlı yarışmada da derecesi olan tescilli bir profesyonel model Selma Ergeç; Binicilik, tekvando ve eskrim sporlarıyla yakından ilgilenmektedir. Ayrıca Almanca, İngilizce, Fransızca, Latince, Türkçe ve İtalyanca dillerini çok iyi bir şekilde ana dili gibi konuşabilmektedir. Selma Ergeç, 9 yaşından beri vejetaryendir.

Selma Ergeç Ödülleri

16. Sadri Alışık Ödülleri "Yılın En İyi Kadın Oyuncusu", Ses filmindeki rolü ile.
 
Üst Alt