Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şempanzeler de 'alkol düşkünü'

The Punisher

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    6 Haz 2015
  • Mesajlar
    577
  • MFC Puanı
    21
  • MFC Seviyesi

Daha önce konuşmaları anlama ve adalet duygusuna sahip oldukları ispatlanan şempanzelerin alkole de düşkün oldukları saptandı. 17 yıl süren araştırmada şempanzelerin doğal yollarla fermente olan palmiye şarabı içtikleri görüldü.

Victoria Gill

BBC Bilim Muhabiri

Daha önce konuşmaları anlama ve adalet duygusuna sahip oldukları ispatlanan şempanzelerin alkole de düşkün oldukları saptandı.

Gine'deki şempanzeler üzerinde 17 yıl süren araştırmada şempanzelerin uzun süreli ve sıklıkla alkol aldıkları görüldü
.
Hatta bazı şempanzelerin sarhoşluk belirtileri gösterecek kadar çok alkol aldıkları tespit edildi.

Royal Society of Open Science adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre şempanzelerin içki tercihi ise, doğal yollarla fermente olan palmiye şarabı.
Araştırmanın yapıldığı Gine'nin Bossou bölgesinde yerel halk palmiye ağaçlarından şarap topluyor.

Bölgedeki araştırmacılar şempanzelerin de çoğunlukla gruplar halinde palmiye ağaçlarına tırmanarak doğal yollardan fermente olan palmiye özünü içtiklerine tanık oldu.

Yapraktan süngerlerle içiyorlar

Şempanzeler "içki seanslarında" yaprakları ezip çiğneyerek sünger haline getiriyor, daha sonra bu süngeri sıvıya batırıp emerek alkol alıyor.

Uzmanlar doğal yollarla fermente olan palmiye şarabındaki alkol oranını yüzde 3 olarak hesapladı. Hatta bazı şempanzelerin bir şişe şaraba denk gelecek düzeyde alkol aldıkları görüldü.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Kimberley Hockings, "Sarhoşluk belirtileri gösteriyorlardı. Bazıları içtikten kısa bir süre sonra uyuya kaldı. Bir seferinde erkek bir şempanze palmiye şarabı içtikten sonra yerinde duramıyordu. Diğer şempanzeler gece yatacakları yerleri hazırlarken, bu şempanze bir ağaçtan öbürüne zıplıyordu" dedi.​
 
Üst Alt