Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sessiz Gelen Ağrılar Kalp Alarmı Olabilir

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,442
  • MFC Puanı
    21,774
  • MFC Seviyesi

Halsizlik terleme kusma ve nefes alma güçlüğü... Bu belirtilerin ciddi bir kalp rahatsızlığın belirtisi olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy iskemik kalp hastalığı ve risk grupları hakkında bilgi veriyor.

Kalp ve damar hastalıklarının yaşlı kişiler ve diyabet hastalarından daha sık göründüğünü belirten Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.
Kalbin oksijen gereksinimini gelen koroner akım miktarı karşılayamaz ise kalp kası beslenme bozukluğu (iskemi) ortaya çıkar. İskeminin en sık belirtilerinden biri ise; sessiz göğüs ağrısıdır ve çoğunlukla erken tanı konulamadığı için tedavisi de gecikmektedir. İskemik kalp hastalığını gösteren bulgular olmadığı halde iskeminin objektif bulguları saptanırsa sessiz iskemi yani; sessiz göğüs ağrısından bahsedilir. Yaşlı kişiler ve diyabeti olanlarda bulgular gizli olabilir. Yorgunluk baygınlık veya halsizlik şikayetleri olabilir. Yaşlı kişilerde ve zeka problemi olanlarda bu klinik durum farklı olarak algılanabilir.

Yapılan çalışmalarda erişkin orta yaşlı hastalarda belirti vermeyen koroner arter hastalığı görülme sıklığı yüzde 3-4 olarak saptanmıştır. Miyokard enfarktüsü yani; kalbin koroner kan dolaşımının belli bir bölgede yetersiz kalması sonucu o bölgedeki kalp kası dokusunun ölmesi sonrasında hastalarda yüzde 20-40 oranında sessiz iskemi saptanmıştır.

Tipik göğüs ağrılarına dikkat

Tipik olarak göğüs ağrısı (anjina) artmış oksijen ihtiyacı sonucu ortaya çıkan kalp kası iskemisi bulgusudur. Kalp kası oksijen ihtiyacını artıran aktivite veya durumlarda oluşan; genellikle göğüs duvarına basınç hissi göğüs ortasında baskı ağırlık tarzında sanki birisi göğüs üzerine çıkıp oturmuşçasına ağrı olarak tanımlanır. Bu ağrı; sol kol ve sol elin 4 ve 5. parmaklarına boyuna çeneye sırta yayılım gösteren zaman zaman soğuk terlemenin de eşlik ettiği tipte bir ağrıdır.

Göğüs ağrıları sessiz bir şekilde gelebilir!

Tüm hastalarda tipik göğüs ağrısı olmayabilir. Bazı vakalarda yalnızca boyun çene kulak kol veya mide üzerinde ağrı olabilir. Nefes zorluğuhalsizlik gibi diğer bulgular da görülebilir. İlk kez oluşan göğüs ağrısını (anjina) tanımak zor olabilir; çünkü bulgular sıklıkla başka hastalıkları andırabilir. Hazımsızlık ve ruhsal durum bozukluğu görülebilir. Ağrısı olmayan yalnızca nefes zorluğu halsizlik bulantı kusma ve terlemesi olan hastalar da vardır.

Göğüs ağrısı belirtileri;

- Ağrı genellikle göğüs üzerinde basınç ve yanma şeklinde tarif edilir. Boyun omuz çene sırt karnın üst bölgesi kollar veya el parmaklarına yayılabilir.
- Çarpıntı
- Egzersizle oluşan solunum zorluğu ağrı veya dinlenme ile 3-5 dk içerisinde geçebilir.
- Terleme
- Bulantı
- Azalmış efor toleransı ( eforun düşmesi)
- Şeker hastası olanlar ve yaşlı hastalarda halsizlik solunum zorluğu bulantı gibi belirtiler daha sık görülür.

50 yaş altı kadınlar ve sigara içenlerde daha fazla görünüyor

Damar spazmına bağlı göğüs ağrıları (variant anjina) ortaya çıkan klinik faktörler yokken oluşan göğüs ağrısı ve EKG bulguları ile ayırt edilmiş klinik bir durumdur. Çoğunlukla 50 yaş altındaki kadınlarda sabahın erken saatlerinde uyandıktan hemen sonra oluşması tipiktir. Dinlenirken ortaya çıkar. Tipik olarak göğüs ağrısı bulguları verir. Sigara bu durum için tetikleyici rol oynar. Kalp kasını besleyen koroner damarlarda geçici spazma bağlı olduğu düşünülmektedir.


Sessiz göğüs ağrısı riski taşıyan gruplar;

- Diyabet yani şeker hastaları
- Yaşlı hastalar
- Kalp nakli yapılan hastalar
- Zeka geriliği problemi olan hastalar
 
Üst Alt