Sitenizi Taşırken Veri Tabanını Başka Bir Sunucuya Aktarma Yöntemi

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Sitenizi Taşırken Veri Tabanını Başka Bir Sunucuya Aktarma YöntemiSitenizin bulunduğu bir hosttasınız ve memnun değilsiniz. Başka bir sunucuya sitenizi taşırken eski yerdeki veri tabanını sorunsuz (TÜRKÇE KARAKTER HATASI ALMADAN) nasıl taşıyacağınızı resimlerle anlatıyorum.

Bu uygulamaya gitmeden önce yapacağınız işlemleri özetleyerek anlatayım.

Öncelikle; yeni hosting alanınıza sıfırdan bir smf forum kurunuz. sıfır dosyalar ve sıfır veri tabanıyla... (kurduğunuz forum sürümü eski yerdeki sürüm ile aynı olmasına dikkat edin)

eski veri tabanınızda :
not.1. öncelikle eski alanınızdaki veri tabanını yedeklemeden önce o zamanlarda kurmuş olduğunuz modların veri tabanında ekstradan tablo oluşturmuş ise o tabloları kaldırın.
not.2. seo4smf, veya pretty url gibi modlar kurulu ise bunlara dokunmayın, tabi yeni hostta eğer aynı modları kullanacaksanız dokunmayın. eğer kullanmayacaksanız bu modları da veritabanından temizleyiniz.
not.3. fazla tabloları kaldırdıktan sonra
smf_log_errors
smf_log_floodcontrol
smf_sessions

sadece bu üç dosyası seçerek içini boşaltın
not.4. bütün tabloları seçin ardından tabloları onarın seçeneğine basarak tabloları onarma işlemini yapın.

(bu üstteki uygulamaları dikkatle yapınız)


Şimdi sıra geldi veri tabanını sorunsuz bir şekilde yeni yere nasıl aktaracağınız. Bunun için yapılması gereken işlemleri 8 adımda sizlere resimli olarak anlatıyorum


1.Adım
Eski hostunuzun CPANEL alanına girerek resimde gösteriğim PhpMyadmin İkonuna tıklayarak veritabanı alanınıza gidiyorsunuz.

2.Adım
Eksi hostunuzun veri tabanı alanında Taşımak istediğiniz veri tabanı bölgesini seçiyorsunuz. "örnek olarak ben smf yazan yeri seçtim"

3.Adım
Veri tabanını belirledikten sonra aynı resimdeki gibi bir alan görünecek ve hemen üstte "Dışarı Aktar" butonuna tıklıyorsunuz. Yani veri tabanınızı elinize almanız için gerekli kısım burasıdır.

4.Adım
Bu admımda oradaki ayarların hiç birine dokunmuyorsunuz. sadece belirttiğim yerde kaydetme işlemi var ve orada "Dosya Olarak Kaydet" normalde seçili görünür fakat siz onu seçmiyorsunuz yani işareti kaldırın. (genelde türkçe karakter hataları bundan sebep oluyor. Seçmediğiniz zaman text olarak görünecek size veri tabanınız. Dediğim gibi işareti kaldırıyorsunuz ve sağ alt köşede bulunan "GİT" butonuna basıyorsunuz.

5.Adım
Aynı bu resimdeki gibi bir alana yönleneceksiniz ve orta alanda bulunan büyük kapasiteli text alanı sizin veri tabanınız oluyor. bu text alanının tümünü kopyalayın. (DİKKAT: alan büyük boyutlu olduğu için bilgisayarınızda kasma olur, o yüzden kopyalamayı yapana kadar bilgisayarınızda işlem yapmayın yoksa kasmadan ötürü bilgisayarınız donar. Neyse tümünü seçip kopyaladığınızı var sayaraktan bir sonraki adıma geçebiliriz.

6.Adım
Şimdi arkadaşlar az önce yapılan veri tabanı işlemi eski hostunuzdandı. Şimdi yeni hostunuzun CPANEL alanına girerek yine PhpMyAdmine giriyorsunuz resimdeki gibi.

7.Adım
Daha sonra yeni oluşturduğunuz veri tabanını seçiyorsunuz. Ben örnek olarak yine smf diye veri tabanı oluşturup seçtim varsayıyorum.

8.Adım
Son olarak seçtiğiniz veri tabanınıda resimdeki gibi sql diye bir buton göreceksiniz. o butona tıklıyorsunuz ve küçük bir text alanı çıkıyor. işte bu kısımda eski veri tabanınızı dışarı aktarma işleminde büyük boyutlu bir text alanını kopyalamıştınız ve o kopyaladığınız text'i bu sql text alanına yapıştırın ve "GİT" butonuna basın. Size uygulamanın tamamlanma durumunu % değer olarak gösterecektir. Sql sorgu işlemi tamamlandıktan sonra eski veri tabanını yeni alanınıza yüklemiş olacaksınız ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.Anlatım (Tattoocu_CarteL) Tarafımca Yapılmıştır. Alıntı belirtildiği taktirde başka yerlerde kullanılmasına izin veriyorum
 
Üst