• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Smf Güvenlikte Püf Noktalar

The Punisher

MFC Üyesi
Konular
785
MFC Puanı
230
SMF icin CHMOD Ayarları

ilk olarak forumumuzu kurabılmek ıcın ftpmizde bazı dosyalara chmod yanı yazılabılırlık vermek gerekıyor klasorlerın normal chmod ayarları 755 ’dir Dosyaların İse Genellikle 644 ’dür Biz Bunlara Yazılabılırlık Yanı Chmod verebılmek ıcın 777 Yapmamız lazım chmod ayarlarını 777 Yaptıgımız zaman o dosyaya yazılım ıznı vermıs oluyoruz yanı forumda ayarları kaydettıgımız zaman o dosyalarda degısıklılık olur forumu ılk kurarken su dosyalara yazılabılırlık yanı chmod vermemız gerekır

atachments
Packages
Packages/ klasoru içindeki /installed.list
Smileys
Themes
agreement.txt
Settings.php
Settings_bak.php

forumu ılk kurarken ustte verdıgım dosya ve klasorlere 777 chmod ayarı verıyoruz

daha sonrada forumumuzu normal bır sekılde kuruyoruz forumu kurduktan sonra Settings.php ve Settigs_bak.php dosyalarına 644 chmod verın bunuda nıye verıyoruz cunku bu chmodları tekrar 644 yapmassak sitemızı dahada kolay bır sekılde hackleyebılırler eger ayarlari_onar.php dosyası veya adminpanelindeki sunucu ayarlarında bır degısıklılık yapacaksak Settings.php doyasının chmod ayarını yenıden 777 yaparız ısımız bıttıkten sonrada tekrar 644 yaparız guvenlıgımız ıcın..

! Admin paneline gırıyorum ama temalar ve gorunum bolumunde tema yukle secenegını goremıyorum veya paketlerde paket yukle secenegını goremıyorum diyorsanız

! Eger paket yukleyeceksenız assagıdakı dosyalara 777 chmod verın...

atachments
Packages
Packages/ klasoru içindeki /installed.list

Eger Tema Yukleyeceksenız Themes klasorune 777 chmod verın...

Bazı arkadaslarda Windows hosting kullanıyorlar Windows hosting kullanan arkadaslar plesk panelden chmod verebılırler eger bu konuda bılgınız yoksa hostting firmanıza danısabılırsınız...