Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şov Dünyası Dövmesiz Yapamaz

Jade

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    30 Kas 2012
  • Mesajlar
    7,557
  • MFC Puanı
    221
  • MFC Seviyesi

Bir çeşit vücut süslemesi olarak tanımlanan dövmeler, 1930'lu yıllardan bu yana şov dünyasının ayrılmaz bir parçası. Bilimadamları 5 bin 300 yıl önce yaşamış olan ve bulunan en eski mumyalardan biri olan Ötzi'nin bile vücudunda dövmeler bulunduğunu belirtiyor.
ESKİ MUMYALARDA DA VAR
Ancak 'tattoo' kelimesinin ve bizim bildiğimiz dövmelerin Avrupa'ya gelmesi James Cook'un 1771'de Tahiti'ye yaptığı keşif gezisine dayanıyor. Cook'un yüzü dövmeli bir yerli adamına ait çizimleri Avrupa'ya getirmesiyle dövme modası da başlıyor. Cosmopolitan dergisi de son sayısında bu konuya yer verdi...
2010'LAR
Modanın ön plana çıktığı 2000'lerde dövme mankenler arasında popülerleşti. Kate Moss gibi stil ikonlarının dövme yaptırmasıysa genç kızların dövmeye ilgi göstermesini sağladı.
2000'LER
Kız çocuklarının vazgeçilmez oyuncağı Barbie'nin hem oyuncaklarında hem de çizgi filmlerinde dövmeler kullanıldı. Bu da dövmenin daha asi olan havasının kırılmasını sağladı.
1990'LAR
İki ünlü oyuncu Johnny Depp ve Winona Ryder'ın, aşklarını yaptırdıkları dövmelerle ilan etmesi; dövmeye daha romantik bir bakış açısı getirdi.
1980'LER
1960'lı ve 70'li yıllarda dövme modası gerileme yaşasa da 1980'lerde yaygınlaşmaya başladı. O dönemin filmlerinin de etkisiyle, 1980'lerde gül ve kafatası figürleri çok popüler oldu.
1950'LER
Yakışıklı oyuncu Robert Mitchum'un 'Night of the Hunter' isimli filminde parmaklarında yazan 'Love' ve 'Hate' dövmeleri o dönem birçok kişiye ilham kaynağı oldu.
1940'LAR
Harley Davidson markasının ve asi yaşam biçiminin popüler olduğu; bu yaşam tarzının filmlere yansıtıldığı dönemde özellikle şeytan figürü ya da markaya gönderme yapan dövmeler çok popüler oldu.
930'LAR
Çocukların en sevdiği çizgi kahramanlardan biri olan 'Temel Reis'in denizci olduğunu vurgulamak için koluna yapılan çıpa dövmesi, o yıllarda bu dövmenin yaygınlaşmasını sağladı.
 
Üst Alt