• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

SSD'lerdeki NVME İfadesi Ne Anlama Gelmektedir.?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Üyelik Tarihi
2 Haz 2020
Konular
3,038
Mesajlar
5,704
MFC Puanı
19,300
nvme-nedir.jpg


Nvme Nedir?​


Non-Volatile Memory Express olarak da anılan NVME terimi yeni nesil depolama teknolojilerini ifade etmektedir. Türkçesi ise Hızlı Geçici Olmayan Bellek’tir.

Bilgisayar sistemlerinin çoğunda yalnızca iki tür depolama aygıtı kullanılmaktadır. Bunlardan ilki klasik hard diskler olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde 3,5 inç boyutlarında bulunan ve AHCI teknolojisini desteklemekte olan klasik hard disklerin üzerlerinde döner okuma yazma başlığı bulunmaktadır.

Okuma ve yazma hızının oranı bu başlığın RPM dönme hızının yüksekliği ile ilişkilidir. Oysa, çok daha yüksek okuma ve yazma hızına sahip olan SSD depolama aygıtları genellikle 2,5 inç boyutlarında olmaktadır ve tamamıyla entegre elektronik devrelerden meydana gelmektedirler.

Daha küçük boyutlarda ve NVME teknolojisine sahip olan M.2 türü SSD’ler de ise farklı genişlik ve boylarda aygıtlara rastlamak mümkündür. NVME aslında bir protokol olarak meydana çıkmıştır ve eski AHCI protokolünün yerine geçmesi amacıyla tasarlanıp, geliştirilmiştir.

AHCI’ya kıyasla daha verimli ve ölçeklenebilir bir protokol olarak karşımıza çıkan NVME, daha az gecikme süresine sahip olması sayesinde depolama verimliliğini büyük oranda artırmaktadır.

Son teknoloji depolama aygıtları piyasada genellikle M.2, NVME, PCIe, SSD biçiminde anılmaktadırlar. Bilgisayar sistemlerinin kendi içerlerinde de türleri olan SATA ve PCIe ara birimleri mevcuttur. SATA’dan sonra gelen ve en yüksek bant genişliği ile çalışan PCIe ara birimi ise 3 kat daha yüksek bir hıza ulaşabilmektedir.

Klasik HDD’ler ya da ilk SSD depolama aygıtları en yoğun bilinen ve yaygınca kullanılan SATA ara birimi ile ana karta bağlanmaktadır. M.2 çeşidi küçük SSD’lerin ise hem SATA hem de PCIe ara birimi ile uyumlu sürümleri bulunmaktadır.

NVME teknolojisi ile geliştirilen M.2 SSD depolama aygıtları PCIe ara birimi kullanmaktadırlar. İlk SSD’ler SATA ara yüzünün 600 Mbps kısıtlaması ile 500 ila 550 Mbps okuma yazma yapabilmekteydiler. Ancak, NVME teknolojisi ile tasarlanmış olan M.2 SSD’ler ise PCIe ara yüzünü kullanarak 32 Gbps değerine kadar çıkabilmektedirler.

SATA M.2 SSD depolama aygıtı üzerinde biri M diğeri B olan 2 adet çeltik bulunmaktayken PCIe veri yolu üzerinden çalışan NVME M.2 SSD’ler üzerinde M adında tek bir çeltik bulunmaktadır.

Büyük sistemler, veri merkezleri ve yüksek performans gerektiren profesyonel sunucu uygulamaları için geliştirilen NVME teknolojisi, düşük enerji tüketimi ve yüksek tepki süresi ile depolama performansını üst seviyelere taşımaktadır.

Kaynak Site :
Kod:
https://www.longlinememory.com
 
Üst