Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Stronsiyum Özellikleri ve Kullanım Alanları

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,162
  • MFC Puanı
    101
  • MFC Seviyesi

Periyodik cetvelde II A grubunda yer alan elementlerden birisi olan Stronsiyum, iki değerlikli bir elementtir. Adını kurşun ocaklarının yer aldığı Strontian bölgesinden alan Stronsiyum, 1790 tarihinde Crowford tarafından keşfedilmiştir. 1808 tarihinde Davy tarafından mineral halde ayrıştırılan Stronsiyum, toprak içerisinde selestit ve strontiantit olarak bulunmaktadır.

Sr sembolüne sahip olan Stronsiyum 38 atom numarasına ve 87,62 g/mol atom ağırlığına sahiptir. Alkalin grubu bir element olan Stronsiyum, katı halde gümüş –beyaz karışımı görünüme sahiptir. Metalik halde bulunan Stronsiyum, klorür ve potasyum klorürün elektrolizinden elde edilebilir. Bir diğer elde ediliş şekli ise stronsiyum oksidin damıtılarak indirgenmesidir.

Stronsiyum hava ile temas etmesi durumunda hızlı bir şekilde oksitlenmeye başlayacak esmer bir görünüm alacaktır. Uzun süre muhafaza edilebilmesi için yağ ya da gaz içerisinde saklanması gerekir. Yine hızlı bir biçimde yükseltgenen bu element, soğuk suda ayrışmakta ve ametallerin pek çoğu ile birleşmektedir. Doğal halde bulunan Stronsiyum, dört kararlı izotop karışımı olup on iki adet kararsız izotopu bulunmaktadır.

28 yıl yarılanma süresine sahip olan Sr-90 izotopu bilinen izotoplar arasında yer alır. Stronsiyum, nükleer endüstri de kullanılan ürünlerden birisidir. Bu nedenle olası nükleer patlamalar insan sağlığı açısından çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bugün aktif olarak nükleer güç sistemlerinde değerlendirilen Stronsiyum, uzun ömürlü güç kaynağı ihtiyacı olan uzay araçlarında da kullanılmaktadır. Tıbbi alanda stronsiyum bromür ve iyodür kullanılırken geçmiş dönemlerde Sr(OH)2’in şekerin malastan ayrıştırılmasında kullanıldığı bilinmektedir.

Stronsiyum elmasa oranla kırılma indisi daha yüksek olması sebebiyle optik sistemlerde de kullanılmaktadır. Özellikle geçmiş dönemlerde mücevher yapımında da değerlendirilen bu element yumuşak yapısı sebebiyle günümüzde daha çok diğer alanlarda kullanılır.
 
Üst Alt