Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sürekli Kilo Alıp Verenlerden Misiniz?

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Sürekli kilo alıp vermek fiziksel olarak kötü sonuçlar doğurabilir. Sadece görüntünüzü değil, sağlığınızı da tehlikeye sokar.Aldığım kiloları geri verebiliyorum diye yemek yemeyi abartıyorsanız ve bu yüzden sürekli kilo alıp veriyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz. Çünkü sürekli aynı oranda kilo alup vermek, hem sağlığınızı hem de görüntünüzü riske atar.

Kilo kontrolünde değiştirmeye ihtiyacınız olan davranışlar için aşağıdaki taktikleri uygulayın:
• Sağlıklı yemek,
• Düzenli fiziksel aktivite,
• Sağlıklı bir yaşam tarzıyla kazandığınız kiloyu kabullenmek

Kendinize karşı olan yaklaşımınızı değiştirin. Kilo kontrolü konusunda yaptığınız plan, sizin programınıza, bütçenize, ailesel durumunuza ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun almalı. Uzmanlar, kilo kontrolünde başarılı olan her üç kişiden ikisinin çabalarını kişiselleştirdiğini yani yaşam tarzlarına uygun olacak şekilde değişiklikler yaptığını saptamışlardır.

Kilo kontrolünde başarıya ulaşmak için harekete yönelik ve belirgin yöntemler uygulayın. Belki her öğlen 15 dakika yürüyebilir veya milk shake yerine süt içmeyi tercih edebilirsiniz. Çok fazla belirsizseniz –“Kızarmış tavuk yerine haşlanmış tavuk tüketeceğim” şeklinde bir karar yerine “Daha az miktarda yağlı besinleri tüketeceğim” şeklinde bir karar vermek gibi- başarınızı çok iyi değerlendiremeyebilirsiniz.

Kilo vermeye veya almaya ihtiyacınız varsa, gerçekçi hedefler oluşturun. Hedeflerinizin uygulanabilir ve kısa süreli olmasına dikkat edin. Örneğin, bir seferde 2.5 kg zayıflamak 15 veya daha fazla kilogram zayıflamaya çalışmaktan çok daha uygulanabilir bir hedeftir. Her projede olduğu gibi, ufak adımlarla başarıya ulaşmak daha kolay ve daha sağlıklı olur.

Uzun vadeli düşünün; aceleci olmayın. Hiçbir besin tüketmeden veya aç kalarak uygulanan diyetler sonucu kilo kaybı olduğu doğrudur, fakat bunun çoğu sudur! Ve lapalı egzersiz rejimleri de vücudunuzu forma sokabilir. Fakat çoğu birey için, bu tip yaşam tarzı gerçekçi olmamakta ve sağlıklarını yitirebilmektedirler. Tüm yaşamınızı etkileyecek olan yaklaşımların kısa sürede uygulanması pek iyi sonuç vermemektedir.
 
Üst Alt