• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Tarkan

Üyelik Tarihi
31 Ocak 2013
Konular
2,686
Mesajlar
4,928
MFC Puanı
180
Tarkan, 17 Ekim 1972;de Almanyanın Alzey kasabasında, altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Müzik aşkı daha 3 yaşlarında başlayan Tarkan, 6. sınıfa geçerken, 14 yaşında Türkiyeye döndüğünde, müziğe duyduğu bu büyük ilgi onu lise eğitiminin yanısıra Türk Sanat Müziği dersleri almaya yöneltti. 1990-92 yılları arasında devam ettiği Üsküdar Musiki Cemiyetinde, kendisini müzik dünyasına katılma konusunda cesaretlendiren, Türkiyenin saygın bestekarları ile çalışma fırsatını buldu.
Lise yılları bitip, üniversite sınav sonuçları açıklandığında Almanyaya dönüş kararı alan Tarkanın, tam bu sırada Mehmet Söğütoğlu ile tanışması kaderini büyük ölçüde değiştirdi ve müzik dünyasına profesyonel anlamda girişinin temellerini atan ilk albümü Yine Sensiz, 1993 yılında İstanbul Plak tarafından çıkarıldı. Konserleriyle ilk olarak sevenleriyle buluşan Tarkan kısa sürede 700 bin albüm satarak müzik piyasasına sağlam bir temel attı.
Tarkan ikinci albümünün hazırlık aşamasında, Türkiyenin en önemli seslerinden Sezen Aksu ile tanıştı. Müzikal anlamda ilk kez buluşan iki sanatçının çalışmaları sonucunda Şıkıdım şarkısı ikinci albüme dahil oldu.
1995 yılında çıkan ikinci albümü Aacayipsin ile Türkiye ve Avrupada tam 74 konser verdi. Bu konserlerin 25 tanesi, o ana kadar ulusal çapta gerçekleştirilen en büyük sponsorlu turne kapsamında, Tarkanı Türkiyenin farklı illerinde yaklaşık 750 bin seyirci ile buluşan stadyum konserleriydi. Bunlarla birlikte Tarkan çok önemli bir başarıya daha imzasını attı ve albüm 2.5 milyona yakın sattı.
Bunun ardından dil eğitimi almak üzere New Yorka gitti. Bu dönemde tanıştığı Ahmet Ertegün ve Atlantic Recordsla yeni projeler üzerinde çalışmaya başladı.
1994-97 yılları arasında İsviçre, Hollanda ve Almanyada toplam 12 şehri kapsayan 3 büyük Avrupa turnesine çıktı. 1995 yılında New York Palladiumda verdiği konser, Türkiyede Canlı yayınlandı.
Tarkan, 1997 yılının Temmuz ayında, üçüncü albümü Ölürüm Sana ile müzik dünyasında yine bir Sezen Aksu parçasıyla büyük bir çıkış yaptı. Bu albüm için yaklaşık 2 yıl boyunca hazırlanan Tarkan, Sezen Aksunun da katkılarıyla istenilen başarıya ulaştı ve ilk kez uluslararası müzik sektöründe kendini tanıttı. Üçüncü albümüyle tüm dünyaya sesini duyuran Tarkanın bu albümü 3.5 milyon sattı.
Tarkan bu başarının ardından hiç ara vermeden konserlere başladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalyada verilen stadyum konserlerini, 10 ili daha kapsayan bir Türkiye turnesi izledi.
Güney Amerikada verdiği konserlerde, seyirci Tarkana şarkılarında eşlik ederek büyük bir coşkuyla izledi.
Tarkan, yine 1997nin Aralık ayında bu kez 17 ayrı şehirde 18 konserden oluşan yeni bir Avrupa turnesine çıktı.
Bu sırada, sanatçılarla yapılan çalışmaların albüm ve kliplerle sınırlı kalmaması vizyonu ve kendine ait bir müzik prodüksiyon şirketine sahip olma hedefi, Hitt Müzik projesinin çıkış noktası oldu.
1998de ise İstanbul Plakın, Ölürüm Sana albümünün Avrupadaki lisans haklarını ünlü Fransız firması Polgrama devretmesi ile Tarkanın Avrupadaki tanınırlığı önemli ölçüde arttı.
Böylece Tarkan, başta Şımarık singleı olmak üzere, ;Ölürüm Sana albümü ile tüm Avrupaya Türkçe şarkı söyletmeyi başardı. Ve yine aynı albümle, Meksika;da Platin, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya&da da Altın Plak ödülleri kazandı.
1999 yılının baharında başlayan ve Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Portekiz, Ukrayna, Fas, Avustralya ve Tunus gibi pek çok farklı ülkeyi kapsayan bir başka turne ise, aynı yılın yaz aylarında son buldu.
2000 yılının Şubat ayında askerliğini yapmak üzere Türkiye&ye dönen Tarkan, teslim olmadan hemen önce 14 Ocak&ta, 17 Ağustos depreminde zarar görmüş depremzedeler yararına İstanbul Mydonose Showlandde Türkiyede ilk kez özel bir ses ve ışık sisteminin kullanıldığı bir konser verdi.
Dünya çapında bir sanatçı olmasıyla, sorumluluğunu daha da artan Tarkan, Askerlik dönüşünde yeni albümünün çalışmalarına iyice hız verdi. 2 yıl süren titiz çalışmaların ürünü olan Karma albümü, Amerika, Fransa ve Mısırdaki stüdyolarda kaydedildi ve Mayıs 2001de Kuzu Kuzu singleı 5 değişik versiyonuyla tüm müzik marketlere sunuldu.
Kuzu Kuzunun hemen ardından Ağustos ayı başında çıkan Karma albümü, 7 Ağustosta İstanbulda başlayan bir konserler zinciri ile seyircisi ile buluşmaya devam ediyor.

Tarkan Kimlik
Doğum Tarihi : 17.10.1972
Doğum Yeri : Almanya
Anne Adı : Neşe
Baba Adı : Ali
Medeni Hali : Bekar
Kan Grubu : A Rh Pozitif
Göz Rengi : Yeşil
Saç Rengi : Siyah
Boy : 1.74 m.
Kilo : 70 kg.
Ayakkabı No : 42
Burcu : Terazi
 
Üst