• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çözüldü Teknosa'dan alınan laptop nasıl iade edilir?

magneto

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
10
Merhaba ben 1.5 ay önce kendime bir laptop aldım aldığım laptop 18000 tl lik bir laptop ilk defa laptop almanın heycanıyla sormadan bilmeden aldığım laptop beni perişan etti parasını kesinlikle haketmeyen laptobumu geri iyade yada farklı bir laptopla nasıl değiştirebilirim daha önce böyle bir durum yaşayan varsa lütfen beni bilgilendirsin şimdiden cevaplarınız için sağolun

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Merhaba ben 1.5 ay önce kendime bir laptop aldım aldığım laptop 18000 tl lik bir laptop ilk defa laptop almanın heycanıyla sormadan bilmeden aldığım laptop beni perişan etti parasını kesinlikle haketmeyen laptobumu geri iyade yada farklı bir laptopla nasıl değiştirebilirim daha önce böyle bir durum yaşayan varsa lütfen beni bilgilendirsin şimdiden cevaplarınız için sağolun
Öncelikle moralinizi bozmayın....

Keşke sistem almadan önce bu aşağıdaki bağlantıdaki makaleyi okusaydınız.

Kod:
https://www.sordum.net/51807/yeni-bilgisayar-alindiginda-yapilmasi-gerekenler/

Şimdi yapmanız gerekenler adım adım yazıyorum

1.Aldığınız sistemin belge ve kutusunu atmadınız değil mi? Eğer kutusu yoksa değişim yada geri iade zora girecektir.

2.Sistemin bir kusuru varsa bunu mağazaya direkt giderek bir yetkili ile görüşmeniz gerekmektedir.

3.Eğer iade mümkün değil ise, yenisi ile (dikkat edin, daha önce başkası tarafından iade edilmiş olanı değil) değişimini talep ediniz.

4.Eğer bu da mümkün değil ise e-devletten hesabınıza girerek arama kutusuna "tüketici hakları" yazınız bu sizi ilgili birime (devlet kurumuna) yönlendirecektir.

5.Bundan sonra savcılığa gidip "nitelikli dolandırıcılıktan firmayı (Teknosa) dava açabilir yada tüketici heyet mahkemesine başvurarak zararınızın tanzimini mahkeme yolu ile arayabilirsiniz.

6.İnternet ortamına "şikayetim var" isimli web sitesinde şikayetiniz yazabilirsiniz. (not: Teknosa ve Vatan Bilgisayar gibi firmalar, itibarlarının zedelenmesini önlemek için böyle sitelere bakarlar.

7.Eğer herşey yolunda gider verdiğiniz paranızı geri alırsanız benim açtığım şu forum konusunu bir inceleyiniz derim.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
NOT:

Aldığım sistemin "Detaylı testleri" aşağıdadır.(not: bu bir reklam değildir.zaten benim başka yerlerin reklamını yapmaya ihtiyacım yoktur, biz forum kullanıcısı olarak belirli bir tecrübe seviyesine ve doyumuna ulaştık ve böyle abürt davranışlar bizden uzaktır.Amacım yardımcı olabilmektir.)

Kod:
https://forum.sordum.net/viewtopic.php?t=215490

magneto

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
10
Öncelikle moralinizi bozmayın....

Keşke sistem almadan önce bu aşağıdaki bağlantıdaki makaleyi okusaydınız.

Kod:
https://www.sordum.net/51807/yeni-bilgisayar-alindiginda-yapilmasi-gerekenler/

Şimdi yapmanız gerekenler adım adım yazıyorum

1.Aldığınız sistemin belge ve kutusunu atmadınız değil mi? Eğer kutusu yoksa değişim yada geri iade zora girecektir.

2.Sistemin bir kusuru varsa bunu mağazaya direkt giderek bir yetkili ile görüşmeniz gerekmektedir.

3.Eğer iade mümkün değil ise, yenisi ile (dikkat edin, daha önce başkası tarafından iade edilmiş olanı değil) değişimini talep ediniz.

4.Eğer bu da mümkün değil ise e-devletten hesabınıza girerek arama kutusuna "tüketici hakları" yazınız bu sizi ilgili birime (devlet kurumuna) yönlendirecektir.

5.Bundan sonra savcılığa gidip "nitelikli dolandırıcılıktan firmayı (Teknosa) dava açabilir yada tüketici heyet mahkemesine başvurarak zararınızın tanzimini mahkeme yolu ile arayabilirsiniz.

6.İnternet ortamına "şikayetim var" isimli web sitesinde şikayetiniz yazabilirsiniz. (not: Teknosa ve Vatan Bilgisayar gibi firmalar, itibarlarının zedelenmesini önlemek için böyle sitelere bakarlar.

7.Eğer herşey yolunda gider verdiğiniz paranızı geri alırsanız benim açtığım şu forum konusunu bir inceleyiniz derim.

Bilgilendirme için sağolun hocam kutusunu atmadım ama kutuyu evde bıraktım ben üniversite için başka bir ildeyim garanti ve fatura yanımda teknosaya gidip önce servisemi göndersem sonra ne yapiyim

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Bilgilendirme için sağolun hocam kutusunu atmadım ama kutuyu evde bıraktım ben üniversite için başka bir ildeyim garanti ve fatura yanımda teknosaya gidip önce servisemi göndersem sonra ne yapiyim
Kutuyu mutlaka kargo ile bulunduğun ile ulaştırınsın . Adamlar kutu'yu "BAHANE" edecektir. İşi yokuşa sürecektir.

magneto

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
10
Kutuyu mutlaka kargo ile bulunduğun ile ulaştırınsın . Adamlar kutu'yu "BAHANE" edecektir. İşi yokuşa sürecektir.
Kutu sıkıntı oldu şimdi babama söylesem kutu 1 haftaya anca gelir kargoyla kutuyu atsaydım mesela 100 tl lik kutu için geri iyade olmıcakmıydı şimdi ne saçma

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Kutu sıkıntı oldu şimdi babama söylesem kutu 1 haftaya anca gelir kargoyla kutuyu atsaydım mesela 100 tl lik kutu için geri iyade olmıcakmıydı şimdi ne saçma
Bunun cevabı basit bulunduğun yerde yada şehir'e en yakın başka bir şehirdeki Teknosa Mağazasına bizzat git yada telefondan bilgi al ve buna göre kendine bir yol çizersin.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
NOTLAR :

Hangi durumlarda iade alınmaz?

Ürünün orijinalliğini, hijyenikliğini ve tekrar satılabilirliğinin korunması gerekmektedir. Bu nedenle herhangi bir şekilde ürün ambalajı hasarlı ürünleri, ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip olmuş ve benzeri durumlarda ürünleri iade alınmaz.

Kutusu açılmış ürün iade edilir mi?

Paketi ya da ambalajı açılmış ürünlerde de internetten alındıkları müddetçe tüketici kural olarak cayma hakkına sahiptir.

Mağazadan alınan ürün iade olur mu?

6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda, mağaza-firmadan görerek satın alınan ürünlere cayma hakkı tanınmamıştır. Kanuna göre Mağazaların satmış oldukları ürünleri sebepsiz yere iade alma zorunlulukları yoktur.

Mağazadan alınan bir ürün hangi koşullarda iade edilebilir?

Hiçbir gerekçe göstermeksizin mağazadan alınan ürünün değişimi, şirket politikasına bağlıdır. Eğer mağaza, tüketicilere bu konuda bir hak tanımış ise belirlenen süre içinde değişim gerçekleştirilebilir. Aksi durumda değişim mümkün değildir.

Koşulsuz iade hakkı kalktı mı?

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe giren olan düzenlemeyle internet üzerinden satın alınan teknolojik ürünler ve canlı müzayede aracılığıyla alınan ürünler için koşulsuz iade dönemi sona erdi.

Hangi ürünler iade edilemez?

Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler. Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

Aldığım ürünü iade etmek istiyorum ne yapmalıyım?

Cayma Hakkı ile İade Gerçekleştirebilirsiniz

Cayma hakkı, tüketicilere satın aldıkları üründen 14 gün içerisindeki hiçbir koşula bağlı kalmadan iade edebilme imkânı sunar. Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmek durumundadır.

Kaç gün içinde iade edilebilir?

Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmek durumundadır.

Garantisi başlamış Ürün iade edilir mi?

Garanti kapsamında olan bir ürünün kanuna uygun bir şekilde olduğu taktirde iade edilmesine dair herhangi bir engel bulunmuyor.

14 gün iade hakkı ne zaman başlar?

Cayma hakkı 14 gün
süresi ne zaman başlar dediğimizde ürünün tüketiciye teslim edildiği günden itibaren başlamaktadır. Cayma hakkının kullanılması durumunda yapılacaklar da mesafeli satış sözleşmesinde tüketicilere bildirilmelidir. Burada hem satıcının hem de tüketicinin yükümlülükleri vardır.

Teknosa Yardım Sayfası :

Kod:
https://www.teknosa.com/yardim-iade-iptal

Son düzenleme: