• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Tıbbi laboratuvar Teknikeri Hakkında Bilgisi olanlar yardım lütfen :)

storm231

MFC Üyesi
Konular
1
MFC Puanı
10
Herkese merhaba öncelikle forumda yeniyim umarım devamı gelecektir.
TYT hazırlanıyorum tıbbi laboratuvar teknikerliği bölümünü seçmek istiyorum yanlız kafama takılan birkaç soru mevcut bunlar :

Çalışma alanı ve saatleri nedir ? Mesela hastanede ATT gibi 24 saat çalış 2-3 gün dinlen

Fabrikalar lab. bölümlerine tekniker alıyor mu ? maaşı tahmini ne kadar olur ?
Bölüm hakkında tüm bildiklerinizi paylaşırsanız veya bölüm seçmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.
ortalama TYT puan beklentim 270-300
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Deneyler, analizler ve testlerde kullanılacak örnekleri hazırlar,
• Tahliller için gerekli kimyasal sıvıları ve karışımları, fiziksel koşulları hazırlar,
• Laboratuvar araç-gereçlerini kullanarak istenen deney, test ve analizleri yapar,
• Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder, takip işlemlerini yapar,
• Laboratuvar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Teknikeri olmak isteyenlerin, biyoloji ve kimya konularına ilgili, dikkatini uzun bir süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, rutin işler yapmaktan sıkılmayan, sorumluluk sahibi, iyi iletişim kurabilen kişiler olması gerekir. Sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Teknikeri birinci derece maddelerle (kan, idrar) ve aletlerle ilgilidir, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Meslek, bazen tek başına çalışmayı, bazen işbirliğini gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma riski bulunmaktadır.
Mesleğin eğitimi, yüksekokulların Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünde verilmektedir.
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuvarlarında, araştırma merkezlerinde, halk sağlığı enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler.
Benzer meslekler;
  • Kimyager
  • Biyolog
  • Kimya Teknikeri
  • Laborant
Mesleğin Bilgileri
Meslek Kodu :
3212.02
Meslek Adı : Tıbbi Laboratuar Teknikeri Grup Bilgileri
M. Ana Grubu : Teknisyenler, Teknikerler Ve Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları
M. Alt Ana Grubu : Sağlık İle İlgili Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları
M. Grubu : Tıp Teknisyenleri Ve Eczacılık Teknisyenleri
M. Birim Grubu : Tıbbi Laboratuvar Ve Patoloji Laboratuvarı Teknisyenleri
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Önlisans