Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Transformice Kabile Rehberi

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Genel Bilgiler ve Amaç

Kabileler Transformice'a yakın zamanda eklenen bir klan/topluluk sistemidir. Bir seferde sadece bir kabilede bulunabilirsin. Şu anki durumlarında kabileler şu işe yararlar:

Kabile içindeki herkes için toplu bir arkadaş listesi görevi görür.
Kabile için özel bir konuşma kanalı vardır.


Ortak arkadaş listesi kabiledeki bütün üyelerden oluşur. Herhangi bir üye çevrimiçi olduğunda oyundaki diğer üyeler onun çevrimiçi olduğunu(Menüdeki bir bölümden) ve hangi odada olduğunu görebilirler. Aynı zamanda kabile menüsündeki takip ve fısıldama tuşlarına basarak arkadaş listesindeki gibi onlarla iletişime geçebilirler.


Kabile kanalı, yazılan herşeyin sadece kabile üyelerine gittiği özel bir kanaldır. Kabile kanalından yazılan herşey yeşil olarak görünecektir ve kabile dışından kimse okuyamayacaktır. Kabile kanalı aynı zamanda konuşan kişinin ismini de gösterir. Kabile konuşma kanalı konuşma barı aktifken(imleç gözükür vaziyette iken) "/t" yazarak, aktif değilken ise "T" tuşuna basarak ulaşılabilir. [NOT: Komutlar Ingilizce Klavye dizilişine göre yazılmıştır.]

Kabile kanalını görmek istemediğiniz zamanlar olabilir. Büyük bir kabilede iseniz bu genelde bir sorun olur, kabile kanalını kapatma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunu yapmak için "/mt" komutunu yazabilirsiniz. (açmak için de aynı komut kullanılır.)

Bir Kabileye Katılmak


Artık kabileler hakkında bilgiye sahip olduğuna göre bir kabileye katılmak isteyebilirsin. Bir kabileye katılmak için o kabilenin bir üyesi tarafından davet edilmeniz lazım. Fakat bütün üyelerin başka üyeleri alma yetkisi yoktur. (Bir sonraki bölümde bunu anlatacağız.)

Eğer bir kabile arıyorsanız size ilk tavsiyem arkadaşlarınızın bulunduğu kabileli araştırmaktır. Oyun için profiline bakınca ünvan kısmının altında kişilerin bulunduğu kabilenin ismini bulabilirsiniz. Kişilerin profillerine bakmak için "/profile Nick" komutunu kullanabilirsiniz. Bulundukları kabileyi bulduktan sonra sizi alabilecek birini bulmasını söyleyin. Eğer bir arkadaşınız yoksa burdan bir kabile isteği yapabilirsiniz.


Bir kabileye davet edildiğinizde ekranınızın ortasında "Davetiye" isimli bir kutucuk açılır. Bu kutucuk size sizin hangi kabileye kim tarafından davet edildiğinizi söyler ve şu tuşları içerir: Evet, Hayır ve Bundan Sonra Gösterme. Evet sizi kabileye katar, Hayır daveti reddeder, ve Bundan Sonra Gösterme bu kişiden birdaha davet almamanızı sağlar. (Oyundan çıkıp girene kadar)

Kabilenin İçinde


Kabile Menüsüne Ulaşmak

Bir kabileye girdiğinizde o kabilenin menüsüne ulaşma imkanına sahip olursunuz. Kabile menüsüne Menü seçeneği altındaki Kabile tuşuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Orda bütün menüyü görebilirsiniz. Yukarda kabilenin ismi yer alır. Solda sürüklenebilen bir çevrimiçi oyuncular listesi görünür. Sağda ise kabile mesajı görünür.

Her oyuncunun kabile profili şunları içerir:
Avatarı
İsmi
Ünvanı
Kabile seviyesi
Bulundukları oda
Kişinin bulunduğu odaya gitmek ve ona fısıldamak için tuşlar


Kabile Seviyeleri

Her kabilede aşağıdaki 10 seviye vardır:

Kabile Reisi
Kabile Şamanı
Çırak Şaman
Üye
Avcı
Memur
Haznedar
Asker
Aşçı
Çırak


Şu anda yukaridaki seviyelere verilebilecek 7 tane güç vardır:

Kabile mesajını değiştirme.
Oyuncuların güçlerini değiştirme.
Yeni oyuncular alma.
Bulunan oyuncuları atma.
Kabile evini değiştirmek.
Harita açmak (/np @[kod] komutu ile).
Radyo ile müzik açmak.


Her üyenin sahip olması gereken yetkiler kabile lideri ya da yetki düzenleme yetkisi olan bir üye tarafından değiştirilmelidir. Bir Çırağın ve Kabile Reisinin yetkileri değiştirilemez. (Bir çırağın hiçbir zaman hiçbir yetkisi olmaz, bir kabile reisinin her zaman bütün yetkileri vardır.) Kabile yöneticileri tarafından seviyelere resmi olmayan yetkiler de verilebilir. Bunlar her kabile için değişebilir ve burda sıralanamaz.

Kabileden ayrılmak


Bir gün içinde bulunduğunuz kabileden ayrılmak isteyebilirsiniz. Bir kabilede bulunmak istemiyor veya başka bir kabileye katılmak/başka bir kabile kurmak istiyor olabilirsiniz. (Bir seferde sadece bir kabilede bulunabilirsiniz.) Kabileden ayrılmak için kabile menüsüne girin. Sonra kendi oyuncu kartınızı bulun. Kartın sağ üst köşesinde küçük bir "X" olacak, bu "X"e tıklayın. "Kabileden ayrıl" tuşuna tıklamanız sizi kabileden çıkaracaktır. [NOT: Kabileden ayrıldığınızda çevrimiçi olan herkese sizin kabileden ayrıldığınıza dair bir mesaj gözükecektir.]

Aynı zamanda birinin sizi kabileden çıkarabileceğini de bilmeniz lazım. Birini çıkarma yetkisi olan herkes sizi isteğiniz dışında kabileden çıkarabilir. Kabile liderleri tarafından koyulan kurallara uymanız tavsiye edilir.

Kabile kurmak
Bir süre bir kabilede bulunduktan sonra kendi kabilenizi kurmak isteyebilirsiniz. Öncelikle en az harcanabilir 500 peynir biriktirmeniz lazım. Bu, kabile kurma ücretidir ve hiçbir zaman iade edilmez. Eğer zaten bir kabile üyesiysen ondan ayrılmalısın, çünkü bir seferde sadece bir kabilede bulunabilirsin. Daha sonra Menü'ye tıklayıp 'Kabile'yi seç. Şimdi sizden bir kabile ismi istenecek. Bu değiştirilemez, bu yüzden ne isim koyacağınızı iyi düşünün. 'Gönder'e tıklayarak kabilenizi kurabilirsiniz. [NOT: Uygunsuz kabile isimleri seçmeyin. Eğer uygunsuz olup olmadığına emin değilseniz öyledir, başka bir isim seçin.

Kabile yönetimi.


Güvenlik

Eğer bir kabile yönetiyorsanız öncelikle iyi düşünülmüş ve güvenli bir şifreniz olmalı. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve şifrenizi KİMSEYLE PAYLAŞMAMALISINIZ. Asla! Birçok kabile; kabile reisi, şifresini bir başkasına verdiği için dağılmıştır. Güçlü bir şifreye ihtiyacınız varsa, kendi sunucunuzun sorumlusuna (Süper moderatör) başvurun.

http://i.imgur.com/1jPwu.png

Not:Bundan sonra başlıklar küçük yazılmıştır.
Kendi kabilenizi kurar veya başka birinin kabilesinde yönetim yetkileri alırsanız yönetim menüsüne ulaşabilirsiniz. Bir yöneticinin yapabileceklerine tamamen siz karar verebilirsiniz(Website tasarlamak, seviyeleri belirlemek vs.). Oyun kendi özellikleri ise şunlardır:

Karşılama mesajını değiştirme.
Oyuncuların yetkilerini değiştirme.
Yeni oyuncular alma.
Bulunan oyuncuları atma.
Kabile evini değiştirme.
Kabile evinde harita açmak.
Kabile evinde müzik açmak.


Yeni Üyeler Almak


Kabileye oyuncu davet etmek kabile sisteminin en kolay bölümüdür. Aynı zamanda en önemli bölümüdür çünkü bir kabilenin içinde tek olmanın bir anlamı yoktur. Yeni bir üye almak için oyunda kişinin isminin üstüne tıklamanız gerekmektedir. Bunun için ya skor bölümünden kişiyi bulun, ya da konuşma penceresinden. [Tavsiye: Eğer sizinle aynı odada olmayan birini davet etmek istiyorsanız ya ona fısıldayın, ya da "/rt Nick" komutunu kullanın.] Kişinin ismine tıkladığınızda bir menü açılacaktır. 'Kabile' isimli menünün altında 'Davet et' tuşuna tıklayın. Kişiye bir kabile daveti anında yollanacaktır. [NOT: Eğer kişi bir kabile içerisindeyse davet yollanamaz.]

Kabileden Üye Çıkarmak


Bazen kabilenize aldığınız kişiler sizin sandığınız tarz insanlar çıkmayabilir. Bu tür durumlarda onları kabilenizden çıkarmak isteyebilirsiniz. Kabileden birini çıkarmak için kabile menüsünden onun kartını bulun. Eğer oyuncu çıkarma yetkiniz varsa menüdeki herkesin kartının sağ üst köşesinde bir 'X' olmalı. (Kabileden çıkarken kullanılanın aynısı.) Atmak istediğiniz kişinin isminin yanındaki 'X'e tıklayıp onu çıkarmak istediğinizi onaylayın. [NOT: Bir üyeyi kabileden çıkarttıktan sonra geri almak mümkündür.]

Şimdilik kabilenizden çevrimdışı olan üyeleri çıkartmanın tek yolu seviyesi Server Manager ve daha yüksek olan bir moderatörün yardımı istemektir. Bu ilerde değişebilir.

Karşılama Mesajını Değiştirmek

Kabile mesajı insanları güldürmek için veya kabile üyelerine önemli bir olayı aktarmak için yazılabilir. Kabile mesajına yazılan yazı üyeler her oyuna girdiklerinde chat kanalında gözükür. Aynı zamanda kabile menüsünde de gözükür.


Mesajı değiştirmek için ilk önce kabile menüsüne girin. Mevcut kabile mesajının altında 'Karşılama Mesajını Değiştir' tuşu vardır. Bu tuşa tıklayın. Mevcut mesajınız bir kutuyla kaplanacak; bu, mesajın değiştirilmeye hazır olduğunu gösterir. Mesajınızı yazdıktan sonra alttaki "Karşılama mesajını onayla" tuşuna tıklayarak mesajı onaylayabilirsiniz. Mesaj, "[^_^]" isimli bir kullanıcı yazmış gibi gözükecek. Eğer mesaj senin istediğin gibi gözüküyorsa, tamamdır demek. [Tavsiye: Normal konuşma kanalından farklı olarak kabile mesajına satır ekleyebilirsin, bu okumayı kolaylaştırır.]

Üyelerin Yetkilerini Değiştirmek

Üye yetkilerini değiştirmenin iki kısmı vardır:

Her seviyenin sahip olacağı yetkiler
Her üyenin sahip olacağı seviyelerYetkileri değiştirmek için kabile menüsüne girin. Kabile mesajının altında "Üye'nin seviyesini değiştir" tuşu vardır. Bu tuşa tıklayarak açılan penceredeki kutucukları seviyelere göre doldurun. Çırak ve Kabile Reislerinin yetkilerini değiştiremezsiniz. [DIKKAT: Kabile sahipleri,kime yetki değiştirme yetkisi vereceğiniz hakkında çok dikkatli olun. Bu kişi kendi seviyesini bile değiştirebilir ve senin işini senden alabilir!]

Bir üyenizin seviyesini değiştirmek için kabile listesinden onun üye kartını bulun. Bu kartta tam ortada, mevcut seviyelerinin yanında ve isimlerinin altında bir nokta bulunur. Bu noktaya tıklayın. Bütün seviyelerin bir listesi çıkacaktır. Basitçe kişinin olmasını istediğiniz seviyeyi seçin. Kabile kanalından ilgili kişinin seviye değişikliğini yazan bir yazı belirecektir. [NOT: Kabile Reisi seviyesini seçmek ekstra bir onay isteyecektir.]

Kabile Evi Yönetimi

Kabile Evini Değiştirmek

Standart kabile evinden sıkıldınız ve yeni bir kabile evi mi istiyorsunuz? Kabile menüsüne girin ve "Kabile evinizin kodunu belirleyin" tuşuna basın. Karşınıza kabile evi için kod isteyen bir kutucuk gelecektir. Oraya istediğiniz bir kabile evinin kodunu yazın ve "Tamam"a basın. Bu kadar! Yeni kabile eviniz hayırlı olsun.

Kabile evinde harita açmak.

Kabile evinde harita açmak için, konuşma çubuğuna "/np" kodu ile birlikte @kod biçiminde istediğiniz haritanın kodunu yazın. Örneğin; "/np @33987". Haritalar birden açılmaktadır. Eğer açılmıyorsa, komut yanlış girilmiş olabilir veya kullanıcı bu komut için yeterli yetkiye sahip olmayabilir. Not: Kullanıcılar herhangi birinin haritasını, harita silinmiş olsa dahi açabilirler.

Kabile evinde müzik açmak.

Müzik açma yetkisi, diğer üyelerle birlikte müzik açmanızı sağlar. İlk yapmanız gereken, kabile evinize radyo koymanız. Radyodan sonra, "Radyo ile odada müzik çalabilir." yetkisine sahip üyeler radyoya tıkladığında "Müzik" yazan bir kutucukla karşılaşırlar. Oradaki boşluğa sonu .mp3 ile biten müzik linki koymaları gerekir. Böylece müzik çalar ve odadaki herkes müziği dinlemiş olur.

Müziğin çalması için direk olarak müzik dosyası linki olması gerek. YouTube linkleri çalışmaz. Hele ki kendi bilgisayarınızın içindeki klasörlerden müzik koymaya çalışırsanız ("C:\Müziğim\kara_sevda.mp3" gibi) bunlar hiç çalışmaz. Sadece internette mevcut olan sonu .mp3 ile biten linkler çalışmaktadır. Diğer türler çalışmamaktadır. Örnek link:http://k003.kiwi6.com/hotlink/g3lflr172f/kara_sevda.mp3


Eğer bilgisayarınızdaki müzikleri başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız Dropbox adlı programı kullanabilirsiniz. Bu program; ücretsiz, çevrimiçi depolama programıdır. Her türlü dosya link haline çevrilebilir ve kabile evinde müzik olarak çalınabilir.

Peki odanın içinde radyo olmadan müzik açamaz mısınız? Açarsınız elbet. Bunun için konuşma çubuğunun başına "/musique müziklinki.mp3" şeklinde kod yazmanız yeterlidir.

Kabile evinde video açmak.

Sürüm 1.38 ile gelen özellikle birlikte kabile evlerinde YouTube videoları izlenebilir hâle gelmiştir. Kabile evinde video açmak için öncelikle içinde "Ekran" olan bir haritayı açmanız gerekmektedir. İki tip ekran vardır:

Büyük ekran (500x280)
Küçük ekran (210x120)Kabile evinde içinde Ekran olan bir haritayı açtığınız zaman iki düğme göreceksiniz:

Yükleme düğmesi
Duraklatma/Başlatma düğmesi

Yükleme düğmesine tıkladığınız an karşınıza aşağıdaki gibi bir kutucuk çıkacaktır. O kutucuğa YouTube linkini olduğu gibi yapıştırın ve Tamam'a tıklayın. Videonuz açılacaktır.

Siz de deneyin! İşte size bir YouTube linki: http://www.youtube.com/watch?v=JFjFwmsWFQs

(Unutmayın, müzik açma yetkiniz yoksa video da açamazsınız.)

Yükselmek

Bir kabile sahibi veya üyesi olduğunda sana oyun tarafından verilen özelliklerin daha ilerisine gitmek isteyebilirsin. Aşağıdakiler kabile tecrübeni arttırabilecek şeylerdir:

Bu forumun kabile bölümünde kendi kabilen için bir bölüm açmak
Kabilen için bir websitesi kurmak
Kabilen için kurallar koymak
Yüksek otoriteli kişilere yetki vermek, konuşma kanalını kontrol etmek gibi
Kabilene daha çok kişinin girmesini sağlayacak bir sistem düşünmek
Bir kabile sembolü hazırlamak
Kabile toplantıların için yer, saat ve mekan ayarlamak
Diğer kabilelerin de dahil olacağı bir turnuva organize etmek
Kabilendeki bütün üyelerin bir listesini tutmak


Kabile Savaşları

Kabilelerle yapabileceğin bir başka zevkli şey ise kabile savaşlarıdır. Bu henüz oyuna resmi olarak eklenmemiş olsa bile, kuralları bilen iki tarafın oyuncularını toplayıp bir maç yapabilirsiniz!
Aşağıdakiler gayet güzel çalışan bazı maç kurallarıdır. Bunları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, sadece katılan herkesin bunları bildiğine emin olun.

Katılan taraflar özel bir odada buluşur.
Her raund birinci olan kişi takımına bir (1) puan kazandırır
Eğer ilk üçteki herkes aynı kabiledense o takım iki (2) puan kazanır!
On (10) puana ulaşan ilk takım kazanır.
Harita seçimi rastgeledir.
Oyuncu haritaları sayılır.
Karanlık haritalar sayılmaz.
Çarpışmalı haritalar sayılmaz.


Üyelerin moderatörler tarafından çıkarılması

Birisi kabilenizi mi yok ediyor? Siz gittikten sonra arkanızdan iş mi çeviriyorlar? Moderatörler sizin için o üyeleri kabilenizden çıkarıyor! Eğer kabile reisiyseniz, kibarca moderatörlerinize danışın ve size yardım etmesini isteyin.

Umarız bu rehber size yardımcı olmuştur. Eğer sorularınız varsa bu başlığın altından veya Modonna'ya ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz. İyi oyunlar!
 
Üst Alt