Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türk Kahvesini Nasıl İçmeyi Seversiniz?

Türk Kahvesini Nasıl İçmeyi Seversiniz?

• Sade

Kullanılan: 4 40.0%
  • Az Şekerli

Kullanılan: 1 10.0%
  • Orta Şekerli

Kullanılan: 3 30.0%
  • Bol Şekerli

Kullanılan: 2 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

Cann

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    2,030
  • MFC Seviyesi

Az şekerli 🤗

RuHuMDaKiöKüZ

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    8,350
  • MFC Seviyesi

Hiç icmemeli, ıyyy. Kardesime kiz istemeye gittiğimizde gelinin bana verdigi kahveyi yanimdaki saksiya dökmüştüm caktirmadan ;)

UlaK

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • MFC Puanı
    18,833
  • MFC Seviyesi

Orta şekerli.Birde hikaye yazalım;

Atatürk'ün Zeki Kahvecisinin hikayesi;

Mustafa Kemal Atatürk kahve içmeyi çok severmiş. Kendisine ve gelen misafirlerine kahve pişiren bu hizmeti yıllardır yapmakta olan görevli Ahmet Efendi yine bir gün, Atatürk çalışma odasındayken kahvesini getirmiş bırakmış, tam dönmüş giderken Atatürk Ahmet Efendi'ye seslenmiş:

-Sana bir şey soracağım nice zamandır, ama hep unutuyorum Ahmet Efendi.

-Buyur paşam.

-Ahmet Efendi sen her gün her gece misafirlerime kahve yapıp ikram ediyorsun ellerine sağlık güzel de yaparsın bilirim.

-Afiyet olsun paşam.

-Ama benim anlamadığım birşey var hep merak ederim, o kadar kişiye nasıl içeceklerini soruyorsun kimi sade, kimi orta, kimiyse şekerli istiyor.

-Evet paşam öyle istiyorlar.

-Peki sen bunları nasıl kafanda tutuyorsun, sayısını sormuyorum , Kimin hangisini istediğini unutmadan nasıl aklında tutuyorsun? Gidip yapıp getiriyorsun şaşırmadan servis yapıyorsun. İşte bunu hep merak ederim deyince:
-Paşam o iş çok kolay deyince Atatürk şaşkınlıkla;

-Nasıl kolay Ahmet Efendi ,zaman zaman çok kalabalık oluyor deyince:

-Paşam ben sadece sizi ciddiye alıyorum demiş.

-Nasıl yani Ahmet Efendi?

-Paşam siz kahveyi sade içersiniz bende sizinkini sade yapıp diğerlerinin kısmetine ne gelirse servis yapıyorum herkeste afiyetle içiyor demiş..
Sizin huzurunuz da kimin ne haddine kahvemin şekeri tutmamış olmamış demek paşam.
deyince

Atatürk’ün çok hoşuna gitmiş bu cevap ve çok gülmüş.

Üst Alt